Ropa
Černé zlato zaznamenalo v minulém týdnu mírné zdražení. Ropa ve středu chvilkově zlevnila v očekávání vyšších zásob této komodity v USA, což se vzápětí ukázalo jako pravdivý předpoklad. Již ve čtvrtek však opět zamířila výše. Zásoby ropy v USA v týdnu končícím 5. říjnem stouply o 1,7 milionu barelů na celkových 366,4 milionů barelů. Očekávání však byla na úrovni růstu pouze o 1,5 milionu barelů. Důvodem proč však ropa spíše zdražovala, byla zpráva od International Energy Agency. Ta uvedla, že se produkce kartelu OPEC v září snížila o půl milionu na 31,17 milionů barelů denně. Ještě důležitější však bylo, že zmíněná agentura odhaduje v příštím roce růst globální spotřeby ropy až na 90,5 milionů barelů denně. V pětiletém výhledu by pak mohla být denní spotřeba až 95,7 milionů barelů. Zároveň však, zdá se, nebude problém ani s dodávkami ropy pro uspokojení takto rostoucí poptávky. Např. Irák by, dle odhadů, měl do roku 2020 zvýšit těžbu ze současných 3 milionů barelů denně na 6,1 milionů barelů denně. Iráčtí představitelé dokonce čekají v tomto období růst produkce až na 8 milionů barelů denně. Pokud by k tomu došlo, tak by Irák předběhl Rusko, které je zatím největším vývozcem ropy na světě. Listopadová ropa v pátek na CME uzavřela na hodnotě 91,86 USD za barel.
Káva
Předchozí týden byl ve znamení zlevňování mnohých potravin jako např. kávy. Jak Arabika, tak i méně kvalitní odrůda Robusta poměrně citelně zlevnily. Kávě směrem na jih pomohly zprávy o počasí v Brazílii, kde spadlo více životodárných dešťových srážek než je obvyklé. V tamních pěstitelských oblastech mělo spadnout k 13. říjnu cca 1,9 centimetrů srážek. Dle všeho tak bude následující sklizeň Arabiky v této zemi lepší než se čekalo. Naopak nedostatek srážek byl zaznamenám ve Vietnamu, kde od začátku roku do konce září spadlo o 23% méně srážek než je běžný stav v tomto období. V sezóně 2012/2013 se tak očekává až o 9% nižší úroda kávy typu Robusta ve srovnání s loňským rokem. Ani tato horší zpráva nakonec nezabránila listopadovým futures kontraktům na Robustu zakončit týden níže na úrovni 2052 USD za tunu. Prosincové futures na Arabiku pak uzavřely v pátek na ICE Futures U.S. na hodnotě 161,70 centů za váhovou libru.
Pšenice, kukuřice
Obě tyto zrniny sice v konečném zúčtování zakončily na konci minulého týdne na podobných úrovních jako na začátku týdne, ale díky pravidelné statistice U.S. Ministerstva Zemědělství, tzv. WASDE reportu, zaznamenaly zvláště ve čtvrtek a v pátek velmi zajímavé pohyby. Ve čtvrtek po zveřejnění zmíněného reportu kukuřice i pšenice dramaticky posílily. Důvodem byl nižší odhad jejich zásob. Pšenice ve skladech v USA by mělo být o 6,3% méně a kukuřice dokonce o 15,5% méně. V obou případech by měly být, oproti dřívějším předpokladům, zároveň nižší i globální zásoby. Za tímto poklesem zásob stojí hlavně sucha, která zasáhla v létě mnohé části světa a poškodila úrodu zrnin. V pátek se cena obou zrnin z větší části vrátila na středeční úroveň. Kukuřice s prosincovým dodáním v pátek na CBOT uzavřela na 752,75 centech za bušl. Prosincová pšenice na stejné burze zakončila na hodnotě 856,75 centů za bušl.
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.