Obchodování na finančních trzích se v uplynulém týdnu neslo v duchu nervozity. Většina rizikových aktiv poklesla. V oblibě byl naopak americký dolar a mírně posílily i evropské dluhopisy. Investoři bedlivě sledovali výsledkovou sezónu ve Spojených státech. Americké akciové indexy mírně poklesly. Níže zamířily i komodity. Pod prodejním tlakem byla především ropa, bavlna, cukr, zemní plyn nebo paládium. Vzhůru naopak zamířil sójový šrot.
Makroekonomická situace
Z pohledu makroekonomických událostí se jednalo o relativně klidný týden. Ve Spojených státech mírně překvapily prodeje nových domů (389 tis. vs. 385 tis.) a objednávky statků dlouhodobé spotřeby (9,9% vs. 7%). Investoři tak zaměřili svou pozornost především na výsledkovou sezónu, která prozatím nijak zvlášť nenadchla. Přibližně 69% společností z indexu S&P 500, které doposud oznámily hospodářské výsledky, překonalo očekávání z pohledu zisku na akcii. Zároveň však 60% firem zklamalo očekávání svými tržbami. V Evropě zklamalo analytiky ziskem na akcii 47% společností, které doposud reportovaly hospodářské výsledky. Nepříznivé zprávy však přicházejí i z Číny. Z 937 společností v indexu Shanghai Composite oznámilo již 293 výsledky za uplynulý kvartál. Zisky v průměry meziročně poklesly o 3,3%.
Akcie a dluhopisy
Na trhu státních dluhopisů jsme byli svědky smíšeného vývoje. Evropské bondy mírně posílily, americké naopak mírně oslabily. Nepříliš vydařená výsledková sezóna ve Spojených státech se odrazila i na akciových indexech, které mírně poklesly. Wall Street zklamala dokonce již i firma Apple. Přední výrobce mobilních telefonů a tabletů nenaplnil zisková očekávání analytiků (8,67 dolaru na akcii vs. oček. 8,75 dolaru na akcii). Apple navíc zklamal Wall Street i svým výhledem pro následující čtvrtletí. Společnost očekává zisk na akcii na úrovni 11,75 dolaru, přičemž analytici odhadují zisk ve výši 15,49 dolaru. Tržby by se měly pohybovat na úrovni kolem 52 miliard dolarů, přičemž analytici predikují tržby na úrovni 55,1 miliardy. Americkým firmám klesají tržby a reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Podle údajů agentury Bloomberg oznámily od 1. září velké americké firmy plány na propuštění 62 600 zaměstnanců (v USA i zahraničí). Jedná se o nejhorší údaj od začátku roku 2010.
Měny
Na měnových trzích se nedařilo japonskému jenu, když prudce poklesly exporty ze země a vzrostla pravděpodobnost dalších monetárních intervencí. V září propadly vývozy meziročně o 10,3%, což je největší pokles od května 2011. Vzhůru naopak zamířil dolar index, kterému pomohla nervozita na finančních trzích. Dále pak australský dolar. Investory překvapila data o inflaci. Index spotřebitelských cen vzrostl o 1,4 procenta, přičemž analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali růst o 1 procento. Pravděpodobnost poklesu úrokových sazeb se tak snížila, což se odrazilo i na kurzu australského dolaru. Britskou libru podpořila data statistického úřadu, která odhalila růst HDP ve třetím čtvrtletí o 1%, což překonalo odhad analytiků (+0,8%). Jedná se o největší růst od roku 2007.
Komodity
Většina komodit v uplynulém týdnu oslabila. Pod prodejním tlakem byla především ropa, bavlna, cukr, zemní plyn nebo paládium. Vzhůru naopak zamířil sójový šrot.
Na trhu s obilovinami a zrninami stála za pozornost zpráva z Austrálie. Produkce pšenice pravděpodobně poklesne (v případě druhého největšího vývozce této komodity na světě) o 28 procent na nejnižší úroveň za posledních pět let. Příčinou je suché počasí, které má negativní vliv na výnosnost. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že by se sklizeň v marketingovém roce 2012-2013 měla pohybovat na úrovni 21,2 milionu tun. Ještě v minulém měsíci se odhad pohyboval na úrovni 23,25 milionu tun. Oficiální predikce úřadů počítají s úrodou ve výši 22,5 milionu tun. V minulém roce se úroda pohybovala na rekordní úrovni 29,5 milionu tun.
Kávu Arabika tlačily níže zprávy o růstu zásob na 29-ti měsíční maximum. Zásoby kávy typu Arabika monitorované burzou ICE Futures U.S. vzrostly na 2,36 miliónů kávových pytlů, což je nejvyšší hodnota od května roku 2010. Podle odhadu největšího brazilského exportéra Cooxupe dosáhne produkce kávy v Brazílii v období let 2012 až 2013 nového rekordu.
Na trhu s drahými kovy stály za pozornost dvě zprávy. První z nich byla zpráva o poptávka po stříbře v Číně, která pravděpodobně v příštím roce vzroste o 10% na nové rekordy. Analytici z Beijing Antaike Information Development očekávají růst spotřeby na 7700 tun. V tomto roce vzroste poptávka pravděpodobně o 6 až 8 procent. Přibližně za 33% z celkové spotřeby je zodpovědná oblast šperkařství a výroba mincí, za zbytek pak průmysl. Příčinou růstu by měl být vyšší zájem investorů, který plyne ze snahy uchovat hodnotu bohatství. Prodeje šperků v Číně vzrostly v prvních 8 měsících meziročně o 19,3%. Produkce drahého kovu v druhé největší ekonomice světa by se v letošním roce měla pohybovat na úrovni 13000 tun.
Druhou pak zpráva o optimismu na trhu se zlatem. Mezi obchodníky a analytiky na trhu se zlatem panuje největší optimismus za uplynulé tři týdny. Množství zlata v ETP (exchange traded products) vzrostlo na rekordní úrovně. Čtrnáct z 26 analytiků oslovených agenturou Bloomberg očekává v následujícím týdnu růst ceny zlata, devět predikuje pokles a tři jsou neutrální. Optimismus sdílejí i investoři, kteří doposud prostřednictvím ETP nakoupili rekordních 2584,5 tuny zlata v hodnotě 142,4 miliardy dolarů. Data CFTC odhalila, že sázky hedge fondů na další růst ceny drahého kovu jsou blízko nejvyšších úrovní za uplynulý rok.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.