Káva Arabika
Káva typu Arabika v minulém týdnu zařadila zpátečku a zakončila v červených číslech. K největšímu propadu došlo v úterý, kdy byly zveřejněny informace o stavu zásob této komodity. Zásoby kávy Arabika monitorované burzou ICE Futures U.S. se totiž vyšplhaly až na 29- měsíční maximum, když dosáhly úrovně 2,36 milionů pytlů. To je nejvíce od května 2010. Největší vývozce kávy v Brazílii, společnost Cooxupe, uvedla, že brazilská produkce v letech 2012 až 2013 dosáhne rekordních hodnot. Produkce Arabiky by měla dle odhadů též vzrůst v Mexiku a Hondurasu. Do roku 2020 by se mohla celková globální produkce Arabiky dostat na hodnotu 174,5 milionů pytlů. Prosincové futures kontrakty na Arabiku v pátek na ICE Futures U.S. uzavřely na ceně 157,75 centů za váhovou libru.
Zlato
Na zlatě jsme byli opět, tak jako v předchozích dvou týdnech, svědky zlevňování. Cena zlata míří dolů od doby, kdy si sáhla na úrovně okolo 1800 USD za unci. V minulém týdnu zlato oslabovalo jednak, protože celkový trend na trhu komodit byl spíše na straně zlevňování, ale také kvůli posílení amerického dolaru což poněkud zchladilo zájem o zlato. Dolaru mimo jiné pomohla špatná zpráva ze Španělska, kde se míra nezaměstnanosti dostala na rekordní hodnotu 25%. I přes dva týdny trvající zlevňování však mezi mnohými obchodníky panuje značný optimismus týkající se budoucího růstu zlata.14 z 26 analytiků oslovených agenturou Bloomberg čeká již v tomto týdnu růst ceny zlata. Také množství zlata alokovaného např. v exchange traded funds (ETF´s) je nyní na rekordních úrovních. Prosincové zlato v pátek na CME zakončilo na ceně 1711,90 USD za trojskou unci.
Ropa
Až k úrovním blízko 85 USD za barel zlevnila v předchozím týdnu ropa. Důvodů pro toto oslabení bylo hned několik. Zaprvé stále je na trhu negativní sentiment živený obavami o další vývoj světových ekonomik a panuje také jistá nervozita týkající se aktuální výsledkové sezóny v USA, především však zásoby ropy nečekaně vzrostly. Zásoby ropy ke konci předminulého týdne stouply o 5,9 milionů barelů neboli o 1,6% na finálních 375,1 milionů barelů. Celkové zásoby ropy v USA jsou tak nyní o 11,1% výše než ve stejné době v loňském roce. Příliš ropě k růstu kupodivu nepomohla ani pozitivní zpráva o růstu HDP v USA, které nečekaně ve 3. čtvrtletí rostlo 2% meziročním tempem. Prosincové kontrakty na ropu v pátek na CME zakončily na úrovni 86,28 USD za barel.
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.