Shrnutí týdne – Hurikán Sandy omezil obchodování

02.11.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Obchodování na finančních trzích bylo v uplynulém týdnu poměrně poklidné. A to i přesto, že na počátku týdne zasáhl východní pobřeží …

Obchodování na finančních trzích bylo v uplynulém týdnu poměrně poklidné. A to i přesto, že na počátku týdne zasáhl východní pobřeží Spojených států hurikán Sandy, který se stal jedním z nejničivějších v historii země a uzavřel na dva dny obchodování na Wall Street. Na komoditních trzích jsme byli většinou svědky velmi mírných cenových pohybů. Za pozornost stál pokles ceny pomerančového koncentrátu, kávy Arabika či bavlny. Růst naopak nastal v případě paládia, platiny nebo dřeva. Akcie zamířily vzhůru. Dluhopisy mírně posílily.

Obchodování na finančních trzích bylo v uplynulém týdnu poznamenáno hurikánem Sandy ve Spojených státech, který se zařadil mezi nejničivější přírodní katastrofy v USA. Zasáhl východní pobřeží Spojených států a způsobil škody v rozsahu 20-40 miliard dolarů. Na dva dny muselo být uzavřeno obchodování na Wall Street. Jednalo se o první uzavření od 11. září 2001. Z makroekonomických zpráv stálo za pozornost rozšíření programu nákupu aktiv o 137 miliard dolarů, které oznámila Bank of Japan. Ve Spojených státech pozitivně překvapily žádosti o podporu v nezaměstnanosti (363 tis. vs. oček. 369 tis.). Zklamáním byla naopak statistika Chicago PMI (49,9 vs. oček. 51), prodeje automobilů (14,3 mil. vs. oček. 14,8 mil.) nebo spotřebitelská důvěra (72,2 vs. oček. 74). Nejdůležitější makroekonomickou statistikou týdne však byla data z amerického trhu práce. Data za říjen ukázala růst zaměstnanosti mimo zemědělský sektor o 171 000. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali růst o 125 000. Zaměstnanost v soukromém sektoru vzrostla o 184 000. Analytici očekávali růst o 120 000. Míra nezaměstnanosti vzrostla ze 7,8% na 7,9% a naplnila tak očekávání.

Akcie, dluhopisy, měny

Americké akciové indexy po dvoudenním uzavření Wall Street zamířily výše. Výsledková sezóna je ve Spojených státech v plném proudu, přičemž přibližně 72% společností z indexu S&P 500, které doposud oznámily hospodářské výsledky, překonalo svým ziskem očekávání analytiků. Zároveň však 59% firem zklamalo tržbami. Akcie na rozvíjejících se trzích zaznamenaly jeden z nejúspěšnějších týdnů za poslední 2 měsíce. Americké i evropské státní dluhopisy mírně posílily. Na měnových trzích mírně oslabil japonský jen, kterému nepřeje extrémně uvolněná měnová politika japonské centrální banky.

Komodity

Na komoditních trzích jsme byli většinou svědky velmi mírných cenových pohybů. Za pozornost stál pokles ceny pomerančového koncentrátu, kávy Arabika či bavlny. Růst naopak nastal v případě paládia, platiny nebo dřeva.

Kávu srazily níže zprávy o vyšším exportu z Brazílie. Podle společnosti Flavour Coffee by se vývoz kávy ze země, která je největším producentem této komodity na světě, měl v říjnu zvýšit na 2,7 miliónu pytlů ze zářijových 2,2 miliónu pytlů. V minulém roce bylo v říjnu vyvezeno 3,175 miliónu pytlů. Farmáři v zemi zadržují v současnosti díky nízkým cenám na trhu dodávky.

K 26. říjnu bylo ve skladech burzy Intercontinental Exchange 2,41 miliónu pytlů kávy Arabika, což je nejvyšší úroveň od května 2010. Od začátku roku se zásoby zvýšily o 875 tisíc pytlů. Očekává se další růst. Sklizeň úrody v Latinské Americe už začala a globální poptávka je v současnosti nízká. Roste i nabídka kávy typu Robusta. Její export z Vietnamu by se měl v tomto měsíci ztrojnásobit na 105 tisíc tun.

Na trhu s obilovinami, zrninami a olejninami stála za pozornost předpověď počasí pro oblast Jižní Ameriky. Ta počítala s dešťovými srážkami v Brazílii, které by mohly pomoci místním zemědělcům při pěstování sóji. Země by v tomto roce měla předstihnout Spojené státy na pozici největšího pěstitele a vývozce sóji na světě.

Na trhu s obilovinami stála za pozornost i statistika z Ruska, které bylo v minulé sezóně třetím největším exportérem pšenice na světě. Tamní zemědělci sklidili podle oficiálních údajů k 26. říjnu 39,6 milionu tun pšenice, což je meziroční pokles o 33%. Sklizeno je přibližně 99% úrody.

Export pšenice z Austrálie by měl poklesnout na nejnižší úroveň za posledních 6 let poté, co se nepříznivé počasí negativně odrazilo na úrodě. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že země prodá do 30. září 17 milionů tun komodity, což představuje meziroční pokles o 31 procent. Predikce USDA je o 1 milion tun vyšší. Cena pšenice v letošním roce vzrostla o 32% (nejvíce od roku 2007) poté, co Spojené státy, Evropu a Austrálii zasáhla vlna sucha. USDA očekává pokles globálních exportů o 16%, což je největší propad od roku 1986. Produkce by měla v tomto marketingovém roce poklesnout o 6,1% na 653,1 milionu tun, poptávka o 2,5% na 678,2 milionu. Zásoby se sníží na 173 milionů tun, což je nejnižší úroveň od roku 2009.

Bavlnu tlačily níže zprávy o vysokém přebytku komodity na trhu. Poradenská agentura Cotlook zvýšila odhad letošního převisu produkce nad spotřebou o 16 procent. Důvodem je především výrazně lepší úroda v Číně a Indii. Agentura očekává, že by se cena bavlny mohla snížit až na 65 centů.
 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE