Týden na komoditních trzích

12.11.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Futures kontrakty na pšenici v rámci minulého týdne rostly nepřetržitě od pondělí až do čtvrtka, teprve v pátek se tento rozjetý vlak zastavil

Pšenice

Futures kontrakty na pšenici v rámci minulého týdne rostly nepřetržitě od pondělí až do čtvrtka, teprve v pátek se tento rozjetý vlak zastavil a nastal obrat. Na pětitýdenní maximum se pšenice dostala již ve středu díky spekulacím, které předpokládaly v současném marketingovém roce citelný úbytek stavu zásob této zrniny. Sucha totiž zhoršila kondici pšenice a dalších zrnin v USA. Na druhou stranu v Evropě došlo místy ke zpoždění v osevu pšenice z důvodu silnějších dešťových přeháněk. Stav úrody pšenice v USA byl ke 4. listopadu nejhorší za posledních 27 let, tedy za celou dobu, kdy jsou tato data shromažďována. Ke zmíněnému obratu v cenovém vývoji pšenice na burze CBOT došlo po pátečním zveřejnění důležitého reportu WASDE, který shrnuje prognózy týkající se vývoje zásob a vývozu zrnin a olejnin. U pšenice tato prognóza k 31. květnu příštího roku předpokládá celosvětové zásoby ve výši 174,18 milionů tun. Ještě říjnové vydání WASDE reportu přitom předpokládalo zásoby pšenice ke zmíněnému datu ve výši 173 milionů tun. Očekávání 15-ti analytiků oslovených agenturou Bloomberg pak byla ve výši dokonce jen 171,5 milionů tun. Prosincová pšenice v pátek na CBOT zakončila na ceně 886,50 centů za bušl.

 

Zlato

Cena zlata se v předchozím týdnu vyšplhala nejvýše za poslední 3 týdny. Již v úterý byl definitivně smazán dramatický propad, ke kterému došlo předminulý pátek a v dalších dnech již zlato pouze nabíralo zisky. Ke zmíněnému posilování došlo především po znovuzvolení prezidenta Baracka Obamy. Mnoho investorů se totiž domnívá, že bude po jeho znovuzvolení i nadále pokračovat trend fiskálních a monetárních stimulů pro U.S. ekonomiku. Prezident Obama je podporovatelem současného guvernéra FEDu, Bena S. Bernanka, který je spojován se spuštěním několika kol tzv. kvantitativního uvolňování. Zlatu též nahrává udržení velmi nízkých úrokových sazeb Evropskou Centrální Bankou a zároveň ochota mnohých zemí, včetně Číny, provést více kroků pro podporu svých ekonomik. Za zmínku jistě stojí i fakt, že 25 analytiků z celkových 33 oslovených agenturou Bloomberg, očekává v příštím týdnu další růst ceny zlata. Prosincové kontrakty na zlato v pátek uzavřely na burze CME na hodnotě 1730,90 USD za trojskou unci.

 

Cukr

Cukr obchodovaný na burze ICE Futures U.S. zaznamenal v předchozím týdnu citelné ztráty kvůli současným vysokým globálním zásobám této komodity. V druhé polovině října stoupla produkce cukru v brazilském Centrálně-Jižním regionu (region s nejvyšší produkcí cukru na světě) o 73%. Suché počasí totiž pomohlo tamním pěstitelům významně zrychlit sklizeň. Další zpráva, která nebyla pro cukr pozitivní, přišla z Indie. Dle společnosti SGS, které provedla průzkum mezi indickými farmáři, by měla Indie v aktuální sezóně vyprodukovat 25,53 milionu tun cukru, tedy o 6% více oproti vládní předpovědi. Naproti tomu, dle předpovědi Evropské Komise, bude letošní produkce cukru v Evropě o 5,3% nižší. V současné době se cena cukru drží blízko dvouletých minim. Od počátku roku 2012 je cukr již cca o 20% níže. Březnový cukr na ICE Futures U.S. v pátek uzavřel na ceně 19,06 centů za váhovou libru.

 

Tomáš Kocourek

Colosseum a.s.

Autor článku

Tomáš Kocourek  

Články ze sekce: INVESTICE