Tajemstvím úspěchu hedge fondů je neztrácet peníze!

15.11.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Investoři po celém světě vzhlížejí k hedge fondům s někdy až posvátnou úctou. Snaží se zjistit tajemství jejich úspěchu a metody, pomocí …

Investoři po celém světě vzhlížejí k hedge fondům s někdy až posvátnou úctou. Snaží se zjistit tajemství jejich úspěchu a metody, pomocí nichž identifikují investiční příležitosti, které přinesou zhodnocení v řádu desítek až stovek procent. Svatý grál přitom nemusí být nutně ukryt na straně zisků, nýbrž na straně ztrát. Z článku níže je zřejmé, že stěžejním bodem úspěchu hedge fondů je jednoduchá myšlenka, kterou prosazoval již v první polovině minulého století zakladatel value investingu Benjamin Graham.

  • První pravidlo investování zní : Neztrácejte peníze!
  • Druhé pravidlo investování zní: Nezapomeňte pravidlo číslo 1!

Zcela zásadní význam výše uvedených pravidel je hned ze začátku demonstrován na jednoduchém příkladu. Na obrázku 1 je znázorněn vklad 100Kč do hypotetického portfolia. V případě modré křivky je zobrazena výkonnost při zhodnocení o 5% ročně za předpokladu reinvestování výnosů. Po 10 letech se 100 korun zhodnotilo přibližně na 163 korun. Červená křivka znázorňuje výkonnost 100Kč vkladu při ztrátě 30% v prvním roce a následném zhodnocení o 10% ročně po dobu 9 let. Po 10 letech se 100Kč vklad zhodnotí (za předpokladu reinvestování výnosů) na 165 Kč. Zhodnocení obou výše uvedených portfolií by tudíž bylo po 10 letech takřka stejné. Je tedy zcela zjevné, jak důležité je pro investora vyhnout se ztrátám. Ztráta 30% v prvním roce znamená, že by investor v případě druhého portfolia musel v následujících 9 letech každoročně dosáhnout dvakrát většího zhodnocení než v případě portfolia beze ztráty, aby na konci desátého roku zhodnotil 100Kč vklad na 163Kč!!!

Obrázek 1: Vliv ztráty na výkonnost portfolia


Nyní zpět k hedge fondům. I v jejich případě je základním stavebním kamenem úspěchu snaha minimalizovat ztráty. V tabulce níže je srovnána roční výkonnost akciového indexu S&P 500 a Barclay Hedge Fund Indexu, který měří výkonnost všech hedge fondů v databázi, v níž se v současnosti nachází přibližně 2712 fondů. Index je aritmetickým průměrem čistých zisků všech fondů, které reportovaly výsledky. Z obrázku 2 je zřejmé, že od roku 1997 (maximální dostupná data pro hedge fondy) zaznamenal akciový index S&P 500 čtyři ztrátové roky, přičemž největší ztráty bylo dosaženo v roce 2008 (-37%). Hedge fondy ve sledovaném období zaznamenaly pouze 2 ztrátové roky. I v jejich případě byl nejhorším obdobím rok 2008. Velikost ztrát je však o poznání menší. Zajímavý je i bližší rozbor výkonnosti fondů ve srovnání s akciovým indexem. Hedge fondy dosáhly v 15letém sledovaném období v 53% času (8 letech) horší výkonnosti oproti indexu S&P 500. V případě 8 let by tedy drobný investor při pouhém držení ETF na S&P 500 překonal co do výkonnosti profesionální portfolio manažery. Je to však především absence ztrátových let, která v konečném důsledku způsobila, že profesionální správci peněz ve vzájemném souboji zvítězili.

Obrázek 2: Výkonnost hedge fondů a akciového indexu S&P 500 (Zdroj: Barclayhedge; Bloomberg)


 

Na obrázku 3 je znázorněno zhodnocení 100Kč vkladu do hedge fondů a do amerického akciového indexu S&P 500 od roku 1997 do roku 2011. V případě akcií by investor odešel na konci minulého roku s částkou 222Kč. V případě hedge fondů s 393Kč. Rozdíl je zcela zásadní. Pro představu o významu ztrát je zde zobrazen i index S&P 500 s polovičními ztrátovými roky (tzn. v letech 2000, 2001, 2002, 2008 ztráty ve výši 4,5%, 5,94%, 11,05%, 18,5%). Vklad 100Kč by zhodnotil v tomto případě na 367Kč, což je již velmi blízko zhodnocení hedge fondů.

Obrázek 3: Zhodnocení 100Kč vkladu v hedge fondech a v indexu S&P 500 v období 1997- 2011 (Zdroj: Colosseum)

Celá řada drobných investorů tráví většinu času především hledáním investičních příležitostí. Rizikům je věnována pouze minimální či podstatně menší pozornost. Postoj profesionálních portfolio manažerů však bývá mnohdy zcela opačný. Kontrola rizik je často na prvním místě a co do důležitosti je mnohdy minimálně stejně významná jako výběr investičních příležitostí. Z jejich přístupu by si měli vzít příklad i
drobní investoři.
 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE