Shrnutí týdne – Fed rozšířil program kvantitativního uvolňování

14.12.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

 Nejdůležitější událostí týdne bylo zasedání americké centrální banky, která dále rozšířila program kvantitativního uvolňování. …

 Nejdůležitější událostí týdne bylo zasedání americké centrální banky, která dále rozšířila program kvantitativního uvolňování. Zpráva však na trzích mnoho optimismu nevyvolala. Americké akciové indexy v průběhu týdne stagnovaly. Státní dluhopisy poklesly. Na měnových trzích se pod prodejní tlak dostal opět japonský jen. Nejúspěšnější komoditou týdne se stal pomerančový koncentrát, který prudce posílil. Výprodeje naopak zasáhly trh s pšenicí, zemním plynem nebo kávou Arabika.

Makroekonomické události

Nejdůležitější událostí týdne bylo zasedání americké centrální banky. Fed na svém pravidelném zasedání nezměnil úrokové sazby. Rozhodl však, že nahradí končící program Operace Twist, v rámci kterého nakupoval dlouhodobé dluhopisy a prodával krátkodobé, měsíčními investicemi do státních obligací v objemu 45 miliard USD. Ve spojení s předchozím programem představeným v září tak bude měsíčně nakupovat cenné papíry za 85 miliard USD. Ke konci příštího roku by se rozvaha Fedu mohla zvýšit ze současných 2,86 bilionu USD na 4 biliony, což by představovalo přibližně 25% HDP Spojených států. Fed se zároveň rozhodl svázat měnovou politiku centrální banky s úrovní míry nezaměstnanosti a inflace. Rozhodl, že sazby zůstanou na současných rekordně nízkých úrovních do doby, než nezaměstnanost klesne pod 6,5% a prognóza inflace pro jeden až dva roky nepřekoná 2,5%.

Z makroekonomických statistik z USA pozitivně překvapily žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které poklesly ze 372 tisíc na 343 tisíc (oček. 370 tisíc). Čtyřtýdenní průměr, který je tradičně méně volatilní, poklesl ze 408,5 tisíc na 381,5 tisíc. Zklamáním byly naopak údaje o maloobchodních tržbách, které vzrostly o 0,3%, přičemž analytici očekávali růst o 0,6%. Index výrobních cen poklesl o 0,8%. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali pokles o 0,5%.

Akciové, dluhopisové a měnové trhy

Americké akciové indexy stagnovaly. Potřebný růstový stimul nepřineslo ani rozšíření programu kvantitativního uvolňování. Evropské i americké státní dluhopisy poklesly. Na měnových trzích se pod prodejním tlakem nachází stále japonský jen. Japonská ekonomika se ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku dostala do recese. Oficiální data v průběhu týdne odhalila pokles hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí na anualizované bázi o 3,5%. V předchozím čtvrtletí poklesla ekonomika o 0,1%. Naplnila se tak technická definice recese, což podpořilo opoziční politiky v čele se Shinzo Abem, kteří volají po větších stimulačních opatřeních. Propad ekonomického růstu by zároveň mohl opozdit zavedení plánovaného zvýšení daní. V Japonsku proběhnou 16. prosince volby. Favoritem je v současnosti opozice, která volá po fiskálních stimulech a neomezené politice kvantitativního uvolňování. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali pokles HDP o 3,3%. V posledním čtvrtletí by ekonomika měla poklesnout o 0,4%.

Komoditní trhy

Nejúspěšnější komoditou týdne se stal pomerančový koncentrát, který prudce posílil. Výprodeje naopak zasáhly trh s pšenicí, zemním plynem nebo kávou Arabika.

Výprodeje pokračují v případě kávy Arabika. Důvodem je vysoká produkce v Brazílii. Ta by podle společnosti Terra Forte Exportacao e Importacao de Cafe měla v příštím roce dodat o 2,2 procenta více kávy oproti letošnímu roku, a to i přesto, že kávovníky vstoupily do méně úrodného roku dvouletého produkčního cyklu. Produkce v Kolumbii by se podle zemědělců měla v příštím roce zvýšit přibližně o čtvrtinu.

Cenu ropy podpořily zprávy o růstu importů ropy do Číny, která je druhým největším spotřebitelem komodity na světě. Nejlidnatější země světa nakoupila v listopadu o 5,68 milionu barelů ropy denně více než vyvezla. Importy vzrostly na nejvyšší úroveň za uplynulých 6 měsíců. Čína zpracovala v listopadu rekordních 41,61 milionu tun (10,2 milionu barelů denně) ropy. Významnou událostí na trhu s ropou bylo v průběhu týdne i pravidelné zasedání ropného kartelu OPEC. Překvapení se však trhy nedočkaly. Kartel ponechal těžební kvóty nezměněny.

Pomerančový koncentrát v průběhu týdne vystřelil vzhůru. Cena tak reagovala na americký vládní odhad produkce pomerančů na Floridě, která je druhým největším pěstitelem citrusových plodů na světě. Na Floridě by se mělo v období od letošního října do června příštího roku vyprodukovat 146 milionů krabic pomerančů. Ještě říjnový odhad přitom počítal se 154 miliony krabic. Suché počasí v oblasti poškodilo část úrody.

Produkce cukru v Brazílii by měla v marketingovém roce začínajícím 1. březnem vzrůst na 37,7 milionů tun. V předchozím roce to bylo jen 36 milionů tun. Čínská produkce cukru se v listopadu pohybovala na úrovni 1,2 milionů tun. Ve stejném období loňského roku byla 813 000 tun.

Na trhu s obilovinami a zrninami byla nejdůležitější událostí týdne zpráva WASDE. Výsledky byly velmi nepříznivé pro pšenici, mírně pozitivní pro bavlnu. Díky poklesu odhadu globálních zásob o 1,6% na 176,95 milionu tun se obchodníci na trhu s pšenicí stali nejméně optimističtí za uplynulé 4 týdny. Třináct analytiků oslovených agenturou Bloomberg očekává v následujícím týdnu růst ceny, 1 je neutrální a 10 predikuje pokles. Hedge fondy zredukovaly od 7. srpna své sázky na růst ceny pšenice o 57%.

Tři po sobě jdoucí roky slabší úrody kukuřice ve Spojených státech poslaly zásoby na 39leté minimum a přiměly banku Goldman Sachs Group ke zvýšení odhadu průměrné ceny v následujících 6 měsících na 8,25 dolaru za bušl. Banka Morgan Stanley odhaduje cenu v následujících 6 měsících na úrovni 7,85 dolaru. Ne všichni však souhlasí s dalším zdražováním kukuřice. Analytici z Macquarie Group se domnívají, že pokud se počasí vrátí k normálu, potom by mohla cena prosincového kontraktu 2013 poklesnout až na 4 dolary za bušl.


 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE