Stručná situace Wall Street: neúspěšný opening 28.12.12

28.12.2012 | , eTrader.cz
INVESTICE


Předposlední prosincová obchodní seance a prefinální trading roku 2012 bude evidentně ve znamení posledních možných kompromisních pokusů...

...a manévrů o politickou dohodu na odvrácení fenoménu „fiscal cliff“, který zatím hrozí svým účinkem po Novém roce v podobě automatického zvýšení daní a krácení výdajů rozpočtu dle současných rozpočtových pravidel. Klíčovými jednáními tedy mají být dnešní schůzka prezidenta Obamy s lídry Kongresu zaměřená na aktuální „útesovou“ problematiku a rovněž již včera večer oznámené svolání lídrů Sněmovny reprezentantů (republikáni) na nedělní meeting. V tuto chvíli to zatím vypadá na horečnou snahu na poslední chvíli se vyhnout nepříjemné alternativě „pádu z fiskálního útesu“ se všemi konsekvencemi z toho plynoucími. Doprovodnými informacemi po otevření trhů budou makrodata ve složení Chicago PMI (index nákupních manažerů) za prosinec s očekáváním 51,0 bodů, poté čekající prodeje domů za listopad s číslem 1,0% a nakonec zásoby ropy a plynu. Podle dat National Institute of Statistics and Economics byl vykázán růst HDP Francie jen těsně nad hranicí recesních čísel, tj. za 3.Q. t.r. s růstem 0,1% vs. očekávání +0,2%. Spotřeba domácností se zotavila o 0,2% oproti poklesu o -0,2% v předchozím kvartálu. Podle WSJ hodlají US společnosti silně investovat do přepravy ropy a zemního plynu na trhy z novějších nalezišť, čímž by došlo k úpravě stávajících ropovodů a plynovodů a využití železničních tras. Má se jednat o objem až 45 mld. USD na novou či rozšířenou dopravní infrastrukturu. Firmy General Dynamics (GD) a Huntington Ingalls (HII) byly vybrány pro kontrakt US námořnictva na ponorky za 4,5 mld. USD, prostředky jsou zajištěny a netýká se jich případné krácení rozpočtových výdajů v roce 2013. Hlavní US akciové indexy startují takřka do finále roku 2012 následovně: DJIA -0,48%, Nasdaq Composite -0,58% a SP 500 -0,54%. Na komoditních trzích se ropa na NYMEX nachází na kursu 91,21 USD za barel a zlato je na ceně 1661,50 USD za trojskou unci. Na forexu jsou cross rates EUR/USD na hranici 1,3226. Na trhu státních dluhopisů se benchmarkový titul 10Y Treasury Note dostal na výnos 1,706%.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.