Nažraný vlk a celá koza jako tečka za posledním cyklem zlaté ceny akcií?

31.12.2012 | , Patria.cz
INVESTICE


Relativní atraktivita zlata a akcií je velkým investičním tématem. Posuzovat jí můžeme na základě zlaté ceny akcií (ZCA), která...

...ukazuje, za kolik uncí zlata bychom si koupili akciový index (konkrétně Dow Jones). První z následujících dvou grafů ukazuje, že tato cena v dlouhodobé historii prošla třemi jasně patrnými cykly. Dva z nich měly dno znatelně pod 5 uncemi za index (1,94 a 1,29), dno toho třetího - současného je stále otevřeno. Jak ukazuje v detailu druhý graf, v posledních měsících se ZCA drží na poměrně stabilní úrovni, jako by trhy (implicitně) váhaly, zda již stačilo, či zda zlato relativně k akciím ještě bude svou atraktivitu zvyšovat.  Zdroj: Macrotrends Dlouhodobé vlny ZCA interpretuji jako posuny v preferencích mezi finančními a reálnými aktivy. Pokud zlatá cena akcií roste (víc uncí za akcie), investoři preferují finanční aktiva. Pokud ZCA klesá, kloní se spíše k reálným aktivů (vládní dluhopisy jsou nyní ve specifické situaci).

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.