Jak dál klesá napětí na velkých periferiích eurozóny (včerejší španělská aukce je toho pěkným dokladem), investoři ze super-bezpečného franku dál utíkají. Včera tak frank vůči euru oslabil na nejslabší úrovně za posledních 20 měsíců.
Vedle španělské aukce k většímu pocitu bezpečí ve čtvrtek přispěla i další sada amerických makro-čísel. I když podnikatelská nálada na východě USA zaznamenala mírné zhoršení, jasný pozitivní trend potvrzuje americký realitní trh - původní epicentrum globální finanční krize v roce 2008/2009. Zahájené stavby nových domů vystřelily vzhůru o 12 % a nenechávají nikoho na pochybách, že realitní byznys bude v nadcházejících kvartálech pozitivně ovlivňovat americké HDP i trh práce - žádosti o dávky v nezaměstnanosti ostatně poklesly v uplynulém týdnu na nejnižší úrovně za posledních pět let. Amerika zkrátka vypadá pozitivně, a to nehledě na teplejší počasí a stavební práce spojené s úklidem po hurikánu Sandy, které mohly trochu nadhodnotit prosincová čísla.
A poslední díl do skládačky, ve které se daří rizikovým aktivům a naopak v defenzivě zůstávají bezpečné přístavy jako frank, přišel dnes ráno z Číny. HDP v roce 2012 ukázalo sice nejslabší výkon čínské ekonomiky za posledních třináct let. Čtvrtý kvartál ale ukazuje obrat, který potvrzuje i řada předstihových indikátorů. Vše tak ukazuje, že rok 2013 ve světové ekonomice číslo dvě bude o poznání lepší.
Pokud takový optimismus vydrží, nebudou muset centrální banky brzo zalívat trhy novými penězi. To platí i pro ČNB, která na současných úrovních nebude mít moc důvodů spustit intervence proti koruně.
Auror komentáře je hlavním ekonomem Era Poštovní spořitelny