Týden na komoditních trzích

21.01.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

V průběhu minulého týdne futures kontrakty na ropu zdražovaly. Důvodů bylo několik.

Ropa

V průběhu minulého týdne futures kontrakty na ropu zdražovaly. Důvodů bylo několik. Růst nastal např. v reakci na středeční report U.S. Ministerstva Energetiky o stavu zásob ropy. Zásoby totiž v týdnu končícím 11.1. neočekávaně klesly o 951 000 barelů. Naproti tomu agenturou Bloomberg oslovení analytici s poklesem vůbec nepočítali. Jejich odhad byl růst zásob o 2,2 milionů barelů. Dále pak International Energy Agency zvýšila odhad růstu globální spotřeby ropy, ta by měla růst tempem 900 000 barelů za den. Celková globální poptávka by se, dle jejich odhadů, měla letos blížit číslu 90,8 milionů barelů denně. Organizace sdružující některé země produkující a vyvážející ropu, OPEC, v prosinci snížila produkci na 30,64 milionů barelů, tedy roční minimum. Růstu ropy WTI pomohla i zpráva, dle které bylo rozšířeno potrubí odčerpávající ropu z důležitého zásobníku v Cushingu. Nyní by měla být kapacita potrubí až 400 tisíc barelů denně, což by mělo vyřešit velmi vysoké zásoby ropy v tomto zásobníku. Původně byla kapacita jen 150 tisíc barelů denně. Březnová ropa v pátek na CME uzavřela na ceně 96,04 USD za barel.

 

Platina

Platině se po sérii růstů povedlo v minulém týdnu na určitou dobu dokonce překročit cenu zlata. To se stalo naposledy v loňském dubnu. Citelné zdražení tohoto drahého kovu bylo spjato s prohlášením těžařské společnosti Anglo American Platinum, která chce přerušit těžbu platiny celkem ve čtyřech dolech v Jihoafrické Republice. Celkový výpadek v těžbě je odhadován na hodnotu 400 tisíc uncí ročně. To je nejen 19% celkové produkce této společnosti, ale především 7% globální produkce platiny. Již dříve se objevily předpovědi, dle kterých letošní produkce platiny bude za poptávkou zaostávat o 38 tisíc uncí. Dubnové futures kontrakty na platinu na CME  zakončily v pátek poprvé za týden oslabením, a to na 1674 USD za trojskou unci.

 

Kukuřice

Celých osm obchodních dní v řadě rostla cena kukuřice než konečně minulý čtvrtek poprvé mírně oslabila. Dlouhá řada zdražování kukuřice byla způsobena suchy v Jižní Americe. Konkrétně nízké srážky sužovaly úrodu v Argentině, Brazílii i Paraguayi. V některých oblastech Brazílie a Argentiny dokonce od letošního 1. ledna spadlo jen  60% běžného množství srážek, obvyklých pro toto roční období. Jediný ztrátový den pro kukuřici v minulém týdnu nebo spíše za posledních 14 dní - čtvrtek, byl důsledkem zprávy, která poukazovala na klesající poptávku po kukuřici stran výrobců alternativních paliv. V předminulé týdnu se např. produkce ethanolu v USA propadla vůbec nejníže od roku 2010. Právě pro výrobu ethanolu se kukuřice využívá. Stejně tak v předminulém týdnu klesl i vývoz kukuřice z USA, a to o 48% ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce. Nicméně ani tyto zprávy neměly krom zmíněného čtvrtka na kukuřici valný vliv a hned následující den, v pátek, opět na chicagské CBOT posilovaly březnové kontrakty až na cenu 727,50 centů za bušl.

 

Tomáš Kocourek

Colosseum a.s.

Autor článku

Tomáš Kocourek  

Články ze sekce: INVESTICE