Frankel: Pomůže spíše fiskální věda než monetární alchymie

01.02.2013 | , Patria.cz
INVESTICE


S rokem 2013 přicházejí stoletá výročí dvou významných institucionálních změn v USA. První z nich bylo zavedení federální daně z...

...příjmů a druhou založení Fedu. Trvalo nějakou dobu, než obě změny začaly být spojovány s fiskální a monetární politikou. Až John Maynard Keynes poukázal na to, že v situacích, jako byla Velká deprese, je výhodné použít expanzivní fiskální politiku. Milton Friedman zase vinil Fed z toho, že nechal během Velké deprese klesnout peněžní nabídku. Keynes podporoval aktivismus a nesystematické kroky, které by působily proticyklicky, podporovaly ekonomiku v recesi a tlumily ji během boomu. Friedman byl proti aktivismu a nesystematičnosti. Vládní instituce podle něho nebyly schopné provést efektivní intervence ani na fiskální, ani na monetární rovině. Oba ekonomové ale protestovali proti proticyklické politice, jako například proti neuváženému utažení politiky v roce 1937. Po druhé světové válce obsahovaly makroekonomické učebnice všechna poučení z 30.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.