Pomerančový koncentrát
Futures kontrakty na pomerančový koncetrát byly komoditou, která v minulém týdnu zaznamenala vůbec jedny z největších růstů ceny. Od pondělí až do čtvrtka cena nepřetržitě rosta. Teprve v pátek došlo k určité korekci, byť nijak zvlášť dramatické. Zdražování bylo vlečeno současnými suchy v oblasti Floridy s tím, že ani ve výhledu do blízké budoucnosti to nevypadá na větší zlepšení. Úrodě citrusových plodů na Floridě tak opět, jak už se stalo v posledních týdnech zvykem, hrozí další poškození. Právě Florida je po Brazílii druhou nejdůležitější oblastí zaměřenou na pěstování citrusových plodů. 8. února vyšel důležitý report mapující U.S. vládní odhady produkce zemědělských komodit, tzv WASDE. A právě v posledním WASDE reportu byl již potřetí v řadě snížen odhad produkce pomerančů na Floridě. V pátek na burze ICE Futures U.S. uzavřel pomerančový koncentrát na ceně 125,85 centů za váhovou libru.
Hovězí dobytek
Hovězí skot (live cattle) obchodovaný na chicagské CME byl v předchozím týdnu značně volatilní. Problémem v současné době v USA jsou menší stáda skotu, která farmáři zredukovali především z důvodu vysoké ceny krmných směsí. USA totiž zažily v loňském roce nejhorší sucha od 30. let 20. století, což silně poznamenalo produkci mnohých zrnin používaných kromě jiného i právě jako krmivo pro dobytek. I v současné době jsou v některých oblastech nedostatečné dešťové přeháňky, což rozšiřování stád příliš nepřeje. Pondělí a úterý byly v intradenním obchodování svědky poměrně citelného zlevnění futures na hovězí dobytek, ovšem cena se vždy nakonec vrátila zpět. Důvodem pro zlevňování byly obavy, že současné vyšší koncová cena hovězího masa v USA by mohla ohrozit poptávku. Navíc, dle nezávislých odhadů, by mohla maloobchodní cena hovězího masa ve srovnání s loňským rokem vzrůst až o 4%. Dubnový hovězí skot (live cattle) v pátek na CME zakončil na 130,45 centech za váhovou libru.
Zlato
Nemalý propad zaznamenalo v uplynulém týdnu zlato. Důvodem byla především aktuálně nízká inflace ve světě. Též stále více získávají na váze předpovědi naznačující hospodářské oživení v mnohých částech světa, ať už v USA, tak i např. v Číně. To v praxi znamená, že čím dál tím více investorů dává přednost investicím do jiných aktiv, např. do akcií před investicí do zlata. Agentura Bloomberg též oslovila některé analytiky s dotazem jaký mají názor na vývoj ceny zlata v tomto týdnu. 20 z nich očekává další propad, pouze 11 růst ceny zlata a 3 nemají jasný názor. Za zmínku jistě stojí fakt, že i známý investor George Soros snížil svou expozici ve zlatě, kterou má prostřednictví ETF´s (Exchange Traded Funds) s podkladovým aktivem zlata. Dubnové zlato v pátek na CME uzavřelo na ceně 1609,50 USD za trojskou unci.
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.