Dnešní seance bude tou jednoznačně nejzajímavější z tohoto týdne. Před americkým kongresem vystoupí šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke se svým tradičním pololetním projevem o dosavadním vývoji měnové politiky v USA. Půjde o ostře sledovaný projev, ve kterém bude celý svět hledat indicie, jež by napověděly, kdy a v jakém rozsahu dojde k redukci programu měnového uvolňování (QE). Bernanke v několika posledních projevech měnil rétoriku a trhy vždy zažily obrovskou volatilitu a taková situace může nastat i dnes odpoledne po 16:00. Šéfka kansaské pobočky Fedu Esther George, která na červnovém zasedání Fedu hlasovala za ukončení programu QE, řekla ve svém včerejším projevu, že je na čase přejít k redukci QE a ukončit jej do první poloviny příštího roku. Kdybychom dnes uslyšeli podobná slova od Bernankeho, tak by mohla přinést posílení amerického dolaru. Ten ale s pravděpodobností bude hrát mrtvého brouka a bude se snažit tomuto tématu a konkrétním výpovědím vyhnout co největším obloukem. Pozornost se bude klást i na to, jestli Bernanke změní ekonomickou předpověď pro USA, která je dle mnohých analytiků až příliš optimistická, a to hlavně odhad růstu HDP pro druhý kvartál 2013.
Americký index trhu s bydlením NAHB/Wells Fargo vzrostl na nejsilnější úroveň od ledna 2006. V červenci dosáhl index 57 bodů a výrazně překonal červnový revidovaný výsledek 51 bodu.
Americké akciové trhy v podobě indexu S&P500 včera po 8 ziskových dnes uzavřely v červených číslech, když investoři váhali, jestli naskočit do rozjetého vlaku před dnešním odpoledním vystoupením Bena Bernankeho. Japonský Nikkei zavřel v zelených číslech a opět útočil na úroveň 14 600, když japonský jen vůči dolaru (USD/JPY) i dnes testoval okrouhlou hranici 100.
Evropská komisařka pro spravedlnost Viviane Reding řekla, že tzv. „troika“ mezinárodních věřitelů v podobě Evropské centrální banky, Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské Komise by neměla v budoucnu znovu zasahovat a měla by být zrušena. Reding se domnívá, že přibrání MMF bylo krizové řešení a v budoucnu by měla být Evropa schopna takovouto situaci řešit své pomocně.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
• 10:30 Zveřejnění zápisu ze zasedání britské centrální banky (BoE)
• 10:30 Série dat z britského trhu práce
• 11:00 Švýcarský ZEW index
• 14:30 Americká stavební povolení
• 16:00 – 17:15 Zasedání kanadské centrální banky (BoC); tisková konference
• 16:00 Projev šéfa Fedu Bernankeho
• 20:00 Béžová kniha Fedu
EUR/USD se momentálně nachází u vrcholu konsolidačního pásma na Fibonacciho úrovni 61,8. Její proražení by eurodolaru otevřelo prostor k dalšímu posílení. Zásadním faktem je, že dnešní vývoj bude extrémně ovlivněn slovy Bena Bernakeho a trh může znovu předvést 300 pipový pohyb. Je pravděpodobné, že do 16:00 nedojde k překonání zmiňované rezistence a trh vyčká na nový impuls.
EUR/GBP by dnes mohlo zkorigovat svůj růst. Trh se dostal k rezistenci 0,87 a Fibonacciho hladině 78,6, zde dochází navíc k souběhu s horní hranou trendového kanálu. Optimismus býkům nepřidává ani MACD, které vytvořilo medvědí divergenci.
USD/JPY by se dnes mohlo pokusit o další otestování rezistence 100,00. Zatím našlo podporu na rostoucí trendové linii a kulatém číslu 99,0. Další nepovedený pokus o průraz 100,0 by však mohl pomoci japonskému jenu k posílení. Dnešní situaci stejně jako na jiných párech osvětlí Ben Bernanke.
Stříbro se tento týden drží u psychologické hranice 20,0. Technická analýza napovídá, že by trh mohl od této úrovně znovu oslabit. Teorii potvrzuje i skrytá medvědí divergence na stochastickém oscilátoru. Z dlouhodobějšího vývoje by formace klesajícího klínu měla přinést příležitost pro dlouhé pozice.