Houbou napadené keře kávovníků ve středoamerickém regionu mohou v budoucnu způsobit omezení nabídky kávy na trhu. Dle informací od Inter-American Development Bank středoamerický region trpí nejvážnějším rozsahem postižení kávovníků za posledních 30 let. Dle Roberia Silva, šéfa International Coffee Organization, se jedná o regionální katastrofu. Tato houba, známá jako sněť nebo rez, se již rozšířila na polovině pěstitelských oblastí v regionu a zničila zhruba 20 % plodin. Obchodníci s kávou očekávají, že ztráty na úrodě ve Střední Americe budou větší než dosáhly v osmdesátých letech, kdy činily 600 milionů dolarů.
Velmi nepříjemným průvodním jevem těchto plodinových ztrát jsou hlavně ekonomické důsledky. Ty by mohly být zničující pro venkovské hospodářství Střední Ameriky. Vládní úředníci a ekonomové se obávají zejména ztráty pracovních míst ve venkovských oblastech. Kávový průmysl je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu a dává práci více než 2 milionům lidí. Navíc se pěstitelé kávy potýkají s její nízkou cenou, která je na čtyřletých minimech.
Graf č. 1: Měsíční cena kávy arabiky v USc za libru neupravená o efekt rolování (Zdroj Colosseum)
Střední Amerika je známá svou vysoce kvalitní kávou typu arabika a dodává téměř pětinu celosvětové produkce. V minulosti nemělo napadení kávovníků houbou tak velký dopad na tamní hospodářství, protože cena kávy rostla s poklesem produkce. To umožnilo udržet výnosy téměř beze změny. Tentokrát je situace jiná v tom, že propad nabídky kávy ze Střední Ameriky je kompenzován dodávkami z Brazílie a to již druhý rok v řadě. Tím je udržován převis nabídky nad poptávkou, což tlačí ceny dolů. Produkce i spotřeba se postupně zvyšují již několik let.
Graf č. 2: Globální spotřeba a produkce kávy v tisících žoků (Zdroj USDA)
Podle odborníků šíření sněti ve Střední Americe souvisí se změnou klimatu. Region zažil několik let, které byly bohaté na srážky a vyšší teploty. Vlhkost, teplé počasí a vyšší věk rostlin vytvořily ideální podmínky pro vznik plísně. V porovnání s minulostí nemoc navíc dosahuje stále vyšší nadmořské výšky a dostává se tak do oblastí, které tento problém nikdy nezažily. Zkušenosti z Kolumbie, která je druhým největším světovým producentem kávy arabiky, ukazují, že boj s touto nemocí nebude levný ani rychlý. V zemi byly rostliny zasaženy pět let a produkce se snížila na úroveň, jež nebyla zaznamenána od začátku roku 1970. Zemědělci museli zasažené keře zcela nahradit novými rostlinami. Nově vysazené rostliny začínají produkovat bobule až po třech letech. Kolumbijská vláda utratila v souvislosti s podporou 1,4 miliardy dolarů, než se podařilo obnovit tamní dodávky kávy na trh.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.