Zprávy z regionu; týdenní souhrn událostí – 29. týden

21.07.2013 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Polsko

Polský zlotý (PLN) v průběhu celého týdne (15. - 19. červenec) vůči euru posiloval, když nakonec uzavřel páteční seanci na úrovni 4,2330 EUR/PLN, čímž si celkově připsal 1,3 procenta zisku. Euro se tak dostalo pod tlak medvědů, kteří tlačí cenu zpět k významným historickým hodnotám. Polská centrální banka (NBP) v pondělí oznámila, že očekává zpomalení červnové inflace na meziroční hodnotu 0,3 procenta. Dále dodala, že je málo pravděpodobné, že by v nejbližší době došlo k dalšímu snížení úrokových sazeb, které jsou nyní na úrovni 2,5 procenta. Právě ujištění, že NBP neplánuje další pokles sazeb, dodalo PLN obrovskou sílu. NBP již letos snížila sazby ze 4 na 2,5 procenta, aby podpořila svoji ekonomiku. Nicméně analytici bankovního domu BNP Paribas uvedli, že úrokové sazby ve výši 2,5 procenta jsou pro podporu přílivu zahraničních investic stále vysoké.

Polský zlotý posílil v úterý vůči euru na 4týdenní maxima poté, co polská vláda informovala, že je ochotna letos porušit fiskální disciplínu a navýšit rozpočtový schodek o 16 miliard zlotých. Ekonomický růst v 6. největší zemi Evropské unie se drží blízko u nuly a již na začátku letošního roku hrozil státu úpadek do recese. V důsledku slabší ekonomické výkonnosti klesnou letos daňové příjmy státu o 24 miliard zlotých oproti původním predikcím. Dle tamního premiéra Donalda Tuska se proto polská vláda musela rozhodnout, jak pokryje tento výpadek příjmů. Nakonec přistoupila k variantě dílčích škrtů a částečného navýšení deficitu státního rozpočtu. 8 miliard z 24 bude pokryto v rámci snížení rozpočtů jednotlivých ministerstev a o zbylých 16 miliard zlotých se navýší schodek rozpočtu. Polský ministr financí Jacek Rostowski tvrdí, že zvýšením deficitu se z ekonomiky neodeberou finanční zdroje, které by mohly pomoci vytvořit až 1 procento HDP. Kdyby Varšava přistoupila na radikální výdajové škrty, tak by ještě více ochromila již tak křehkou ekonomiku, která balancuje na hranici ekonomického růstu.

EUR/PLN v průběhu týdne výrazně oslabovalo. Při proražení Fibonacciho úrovně 50,0 by se trh mohl dostat až k úrovni „supportu" 4,198, což je Fibonacciho úroveň 61,8, kde je navíc vidět souběh s trendovou linii, klouzavým průměrem a skrytou býčí divergencí. Na této hladině lze očekávat větší odpor býků.



Příští týden čekáme z Polska následující makroekonomická data:

  • 23.7.2013 10:00 – Maloobchodní prodeje za červen y/y (oček. 1,15%; předchozí 0,5%)
  • 23.7.2013 10:00 – Míra nezaměstnanosti za červen (oček. 13,2%; předchozí 13,5%)
     

Maďarsko

Maďarský forint (HUF) na rozdíl od polského zlotého tento týden vůči euru ztrácel, když odepsal 1,35 procenta ze své hodnoty. Maďarská vláda ve středu oznámila, že zvažuje přijetí zákona, který by umožnil hromadně modifikovat podmínky soukromých cizoměnových půjček, aby se ulevilo zadluženým domácnostem. Problém s cizoměnovými půjčkami (hlavně hypotékami) vznikl v Maďarsku v roce 2008, kdy maďarský forint prudce oslabil. Tamní obyvatelé vlastnili půjčky v cizích měnách, a to hlavně v eurech nebo švýcarských francích kvůli nižším úrokovým sazbám. Půjčky se jim ale po prudkém oslabení forintu výrazně prodražily. Maďarská vláda se již dlouho snaží tuto pro občany těžkou situaci řešit. Naposledy na podzim 2011 vydala zákon, který dlužníkům umožnil předčasné splacení cizoměnových půjček za administrativní kurzy (nižších než tržních), což banky finančně poškodilo. Tento týden vydal nejvyšší maďarský soud rozhodnutí ve sporu, v němž klient chtěl dosáhnout neplatnosti cizoměnové půjčky uzavřené S OTP bankou, soud však rozhodl ve prospěch banky. Nejvyšší soud tak vytvořil precedens, na základě kterého dlužníci u soudů ve sporu s bankami neuspějí. Vláda proto opět hledá cestu, jak pomoci lidem, jejichž prázdná konta ochromují domácí spotřebu. Tibor Navracsics, náměstek maďarského premiéra, řekl, že vláda bude na podzim hledat legislativní možnosti, které by dovolily retrospektivní modifikaci podmínek uvěrových smluv v cizích měnách. Zákonodárci by se chtěli opřít o fakt, že podmínky, za nichž byly smlouvy uzavřeny, se fundamentálně tak výrazně změnily, že takováto zásadní změna nebyla možná při uzavření smluv předvídat.

Takovéto kroky mohou narušit finanční systém Maďarska a jsou proto trhy vnímány vždy velmi negativně. Kdyby byl takovýto zákon v parlamentu schválen, znamenalo by to pro banky obrovské ztráty, jež by mohly vést až ke krachu některých finančních domů. Akcie největší maďarské banky OTP na tuto zprávu okamžitě reagovaly a zamířily směrem dolů. V pátek se pak na trhu objevila zpráva, že generální ředitel banky prodal 342 818 akcií za 4 668 forintů, což OTP celkově za tento týden odebralo 20 procent z hodnoty akcií. Zpráva o snížení počtu akcií v portfoliu generálního ředitele vystrašila nervózní investory. Ti ještě ani nestihli pořádně vstřebat středeční záměry vlády a už je v pátek šokovala další negativní informace. Maďarský akciový index tento týden odepsal přes 9 procent ze své hodnoty a maďarský forint ztratil vůči euru 1,3 procenta.

Příští středu bude maďarská vláda mluvit o možnostech retrospektivní úpravy podmínek úvěrových cizoměnových smluv mezi bankami a klienty. Dle slov Tibora Navracsicse klienti bank nechybují, když nejsou schopni plnit podmínky smluv, jež se změnily na základě externích vlivů.

EUR/HUF se od března obchoduje v klesajícím trendovém kanálu. Na denním grafu se minulý týden projevila skrytá býčí divergence, která vrací trh zpátky ke klesající trendové linii. Na býky tak čeká v tomto týdnu velmi silná rezistence na Fibonacciho úrovni 50,0. Její případné překonání by mohlo osvobodit trh z medvědí nálady.


Příští týden čekáme z Maďarska následovná makroekonomická data:

  • 23.7.2013 – Zasedání maďarské centrální banky, vyhlašování úrokových sazeb
  • 24.7.2013 - Jednání zákonodárců o návrhu zákona ohledně platnosti podmínek cizoměnových úvěrů

Česko

Česká koruna se v posledních dnech vydalo cestou konsolidace, když v pondělí a úterý opět testovala důležitou psychologickou rezistenci 26 korun za euro, jež neprorazila a po zbytek týdne pak vůči euru mírně posilovala. Celkově pak týden uzavřela na nule, když v pondělí otevřela na úrovni 25,923 a zavřela na 25,925 EUR/CZK.

EUR/CZK opět prokázal, že má problémy s velmi silnou hladinou odporu 26,05. Na denním grafu je vidět formace symetrického trojúhelníku, jenž varuje před vstupem do obchodu před proražením. Trend je pod nadvládou býků a při případném proražení konsolidace nahoru se bude čekat na uzavření nad 26,05.

Příští týden nečekáme z Česka žádná důležitá makroekonomická data

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE