Kakao
Futures kontrakty na kakao zažily v uplynulém týdnu již dlouho nevídaný růst. Zdražování této komodity probíhalo bez přestávky vydatným tempem od úterý až do pátku, kdy si cena sáhla na pětitýdenní maxima. Za růstem stály zprávy z celého světa, které jednoznačně informovaly o nárůstu množství zpracovaných kakaových bobů ve světě. To je signál rostoucí poptávky po této komoditě. Např. v Asii bylo v letošním druhém čtvrtletí zpracováno o 2% kakaových bobů více než ve stejném období v loňském roce. V USA pak dokonce ve stejném období vzrostlo zpracované množství kakaových bobů o téměř 12%. Zdražování kakaa však svědčí nejen vyšší poptávka, ale též sucha, která postihla Pobřeží Slonoviny. To je jeden z nejvýznamějších pěstitelů kakaových bobů na světě. Zářijové kontrakty na kakao v pátek na burze ICE Futures U.S. uzavřely na ceně 2364 USD za tunu.
Káva
Ceny kávy obou hlavních odrůd, tedy Arabiky a Robusty, v minulém týdnu na svých domovských burzách po většinu týdne zdražovaly. Důvodů pro růst bylo hned několik. Ukázalo se, že vývoz kávy stran Indonésie citelně klesl. Dle společnosti Nedcofee bylo do indonéského přístavu Bandar Lampung, který je v této zemi nejdůležitějším vývozním přístavem, dopraveno v současné sezoně až do 5. července celkem 77 719 tun kávy. Přitom v loňském roce ve stejném období to bylo přes 108 000 tun. Dále pak cenu kávy ovlivnilo nepříznivé počasí v Brazílii, která je vůbec nejdůležitějším producentem Arabiky. V některých pěstitelských oblastech spadlo větší množství srážek, lokálně navíc i v kombinaci s teplotami pod bodem mrazu. To vyvolalo obavy z možného snížení výnosů Arabiky v rámci letošní sklizně. V pátek však byly tyto obavy z části rozptýleny. Předpovědi naznačily, že teploty nakonec budou nad bodem mrazu. Zářijová Arabika na ICE Futures U.S. uzavřela díky tomu v pátek na úrovni 122,70 centů za váhovou libru. Tedy o 3,8% níže než ve čtvrtek. Zářijová Robusta však na Liffe v Londýně zakončila týden se ziskem na úrovni 1968 USD za tunu.
Ropa
Černé zlato ani v předchozím týdnu nikterak nezlevnilo ze své současné vysoké ceny. Důvodem jsou známky stále se zlepšující kondice U.S. ekonomiky. Navíc ratingová agentura Moody´s zlepšila výhled ratingu USA na stabilní z původního negativního. K současným cenám přispěl i fakt, že Čína hodlá liberalizovat svoje bankovnictví. Zrušila spodní hranici pro úrokové sazby, za níž mohou tamní banky poskytovat úvěry. Zdražení ropy pomohla též zpráva o poklesu zásob ropy v USA. Ty se dostaly na sedmiměsíční minima díky velkému objemu rafinace. K tomu přispělo i otevření nových rafinačních kapacit společnosti BP v Indianě s kapacitou 260 000 barelů denně. Zářijové futures kontrakty na ropu v pátek na CME uzavřely na ceně 107,87 USD za barel.
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.