a
a i ... výsledky předčily očekávání analytiků.
Microsoft ohlásil za čtvrté fiskální čtvrtletí téměř dvojnásobný zisk při 15%-ním růstu tržeb. Akcie však reagovaly negativně na znepokojivý výhled na další období a v „after hours“ obchodování ze své ceny ztratily 4%. Zisk softwarového giganta v nadcházejícím čtvrtletí by měl činit 25 centů při tržbách 8,9 až 9 miliard dolarů. Analytikové však předpokládali zisk 32 centů při tržbách 8,79 miliard. Pro celý fiskální rok 2005 pak Microsoft odhaduje zisk 1,05 až 1,08 dolarů na akcii. Tento výhled rovněž nesplnil očekávání. Podle Johna Connorse, CFO společnosti, nemají horší výsledky moc společného s hlavní činností Microsoftu, ale spíše s prodejem některých dluhopisů při růstu úrokových sazeb. Výhled na příští fiskální období je prý nižší z důvodu nižších příjmů s investic.

I internetová společnost Amazon.com investory zklamala, když její výsledky nedosáhly odhadů analytiků. V „after-hours“ obchodování spadla cena jejích akcií asi o 5% na 43.60 dolarů. Společnost ze Seattlu oznámila čistý zisk 76 milionů, respektive 18 centů na akcii, přitom před rokem vykázala ve stejném období ztrátu 43 milionů. Analytici z Wall Street však předpokládali zisk až 19 centů na akcii. Amazon, který začínal jako knihkupectví, ale dnes již prodává širokou paletu spotřebního zboží, utržil za poslední čtvrtletí 1,39 miliard dolarů a trefil se tak do rozmezí odhadovaného analytiky. Růst tržeb měly na svědomí zejména cenové slevy a jiné nákupní výhody pro zákazníky. Mezinárodní tržby vzrostly o 50% na 595 milionů dolarů. Na třetí čtvrtletí Amazon předpokládá objem tržeb mezi 1,425 a 1,525 miliardou dolarů.
Zisk společnosti Coca-Cola vzrostl ve druhém čtvrtletí o 16%. Za tento růst může Coca-Cola vděčit zejména slabému dolaru a zvýšenému zájmu o její produkty na severoamerickém trhu. Cena akcií Coca-Coly se v „after-hours“ trading nijak nezměnila a zůstala na 48,97 dolarech. Nealko gigant dokázal vyrobit čistý zisk 1,58 miliardy, respektive 65 centů na akcii, přitom před rokem to bylo o celých 202 milionů méně. Tržby vzrostly z 5,70 na 5,97 miliardy. Analytikové předpokládali zisk o 1 cent nižší při čtvrtletních tržbách 6,11 miliardy.
Biotechnologický gigant Amgen oznámil za druhé čtvrtletí 27%-ní růst zisku, díky vyšším prodejům léku na artritidu, chudokrevnost a léky na zvýšení imunity pro pacienty nemocné rakovinou. Zisk Amgenu činil 748 milionů, respektive 57 centů na akcii. Analytikové očekaváli, stejně jako u společnosti Coca-Cola, zisk o jeden cent nižší. Tržby vykázaly rovněž slušný nárůst na 2,58 miliardy oproti 2,04 miliardám za druhé čtvrtletí 2003. Akcie Amgenu přesto v „after-hours“ obchodovaní ztratily 1,5%, protože společnost nezvýšila svůj výhled na nadcházející období.
Číslem dne je 1,085 – exponenciální 50-ti denní klouzavý průměr S&P 500. Obchodování začalo velmi bledě, když se Dow Jones industrial potopil až na 9 948 bodů, minimum indexu od 19 května. Poté zasáhly počítačové programy na technickou analýzu. Ne kvůli DJIA ale kvůli S&P 500, který se dotknul výše uvedené hodnoty klouzavého průměru, což je mnohými technicky založenými investory příznakem pro započetí nákupů.
Indexy uzavřely následovně: Dow Jones více méně stejně, když posílilo 17 ze 30 titulů, Nasdaq Composite posílil o 12,5 bodů a S&P skončil na hodnotě 1,095, deset bodů nad svým klouzavým průměrem. Za poklesem Dow Jones stály zejména akcie Caterpillar a jejich 5%-ní propad po výrazném podstřelení analytiky odhadovaného zisku. Ne všechny komponenty DJIA, které ve čtvrtek ohlásily výsledky, dopadly tak špatně. McDonald’s, gigant na poli rychlého občerstvení, se svými výsledky trefil do očekávání analytiků a ztratil jen velmi mírně. Pojišťovací skupina AIG, rovněž komponent DJIA, očekávání analytiků dokonce předčila, avšak její akcie také mírně ztrácely. Solidně posílily akcie SBC Communications – o 1,4%.