Americký výrobní sektor zrychlil svou výkonnost na nejrychlejší tempo od června 2011. Včera vzrostl index nákupních manažerů (PMI) institutu pro řízení zásob (ISM) na 55,4 bodu z předchozích 50,9 bodu. Výraznému posílení pomohlo zvýšení nových objednávek.
Americký akciový index S&P 500 překonal psychologickou hranice 1 700,00 a dokázal tak vytvořit nové maximum. Trh reagoval na pozitivní zprávy z americké ekonomiky. Dnešní den zůstává v očekávání NFP reportu (pracovní místa mimo zemědělský sektor), který po středečním ADP výkazu národní zaměstnanosti vytváří slibné očekávání. Právě nezaměstnanost je klíčovým indikátor délky trvání měnového programu. Dalším faktorem, který americká centrální banka (Fed) v této souvislosti sleduje míra inflace, která je zatím daleko od 2procentního cíle.
Výroba v eurozóně rostla v červenci poprvé za poslední dva roky. PMI za výrobu posílilo na 50,3 bodu z předchozích 48,8 bodu a překonalo tak odhady ekonomů o 50,1 bodech. PMI tak nastínilo výhledově lepší stav a výrobě by se mělo dařit i v příštích měsících.
Britská centrální banka (BoE) i Evropská centrální banka (ECB) zachovaly svou monetární politiku nezměněnou. Britům bude i nadále stačit 375 miliard liber ke stimulaci ekonomiky a 0,5 procentní úroková sazba. ECB zachovala také rekordně nízkou úrokovou sazbu na 0,5 procentu. Více o záměrech BoE bychom se měly dovědět příští středu z inflační zprávy.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- 10:30 Britské PMI ze stavebnictví
- 14:30 NFP report a míra nezaměstnanosti z USA
- 14:30 Index PCE (inflace)
- 16:00 Americké průmyslové objednávky
-
18:15 Projev člena FOMC Bullarda
EUR/USD během včerejšího obchodování spíše ztrácelo a čerpalo z dobrých zpráv z americké ekonomiky. Tu nejtěžší překážku si tak medvědi nechali na dnešek. Nejdůležitějším supportem bude v dnešní seanci cena 1,3166, kde se nachází i Fibonacciho úroveň 61,8 a klouzavý průměr 100. Navíc se začíná vytvářet viditelná skrytá býčí divergence, která by mohla zvýšit odpor prodávat.
Na USD/JPY se dnes odehraje důležitý souboj. Trh se pomalu vrací k velmi důležité medvědí úrovni. Na ceně 99,96 je vidět souběh nejen rezistence a klesající trendové linie, ale i Fibonacciho úrovně 61,8 se skrytou medvědí divergencí. Lze tedy u této hladiny očekávat silný odpor prodávajících, vítr z plachet by jim mohl vzít dobrý výsledek NFP reportu.
Ropa prožila na začátku týdne odraz od Fibonacciho úrovně 23,6 a momentálně atakuje předchozí maxima na ceně 108,9. Trhu k silnému posílení pomohla i skrytá býčí divergence. Dnešní seanci by mohl výrazně ovlivnit NFP report, který bude mít důležitý vliv na americký dolar. Průraz nad 108,9 by mohl současnou dominaci býků ještě posilnit.
USD/CHF opustilo formaci klesajícího klínu a překonalo již první technickou překážku 0,9340. Trh by se dnes mohl podívat k další rezistenci a to ke kulatému číslu 0,94. Během odpoledního obchodování na tomto páru se dá počítat s vyšší volatilitou, kvůli vyhlašování NFP.