Zasedání ani projevy centrálních bankéřů v USA nepřinesly žádné nové informace. Fed i ECB plánují pokračovat v nastavené měnové politice. Pro rychlejší ukončení kvantitativního uvolňování hovoří pozitivní data z americké ekonomiky, ta vykázala růst HDP ve druhém čtvrtletí o 1,7 procenta. Soukromý sektor v USA v červenci přijímal nové zaměstnance nejrychleji od začátku letošního roku. Americké firmy podle ADP v červenci vytvořily 200 tisíc nových pracovních míst, o 20 tisíc více, než se čekalo. Páteční vládní statistiky o růstu pracovních míst v soukromém sektoru mimo zemědělství ale dopadly hůře, než trhy očekávaly, což výrazně oslabilo dolar a posílilo drahé kovy. Zato nezaměstnanost v USA se podle vládních statistik snížila na 7,4 procenta. Ta nezahrnuje nezaměstnané, kteří si nemohou nalézt práci déle jak 52 týdnů. Index nákupních manažerů (PMI) v Číně v průmyslu za červenec posílil na 50,3 bodů oproti očekávaným 49,8 a oproti předcházejícímu měsíci (50,1).
Spekulanti navýšili k 23. červenci podle dat CFTC svoje čisté nákupní pozice na zlato o 26 % na 70 067 kontraktů. Hedgeové fondy navyšují svoje pozice již 4. týden v řadě. Cena zlata posílila od začátku měsíce o 8,2 procenta, když Ben Bernanke prohlásil, že omezení kvantitativního uvolňování vzhledem ke stavu ekonomiky ještě není aktuální. Společnost Goldman Sachs jde proti náladě mezi hedgeovými fondy a 22. července vydala doporučení, v kterém předpokládá další propad ceny zlata až na úroveň 1050 dolarů za unci do konce roku. Spekulanti snížili množství svých čistých prodejních pozic na mědi o 17 %. V oblibě mezi investory do ETF fondů je platina. Celkové množství platiny, které ETF fondy vlastní, vzrostlo o 40 procent od začátku května a na konci července disponovaly s 2 186 891 uncemi platiny. V té samé době zaznamenaly zlaté ETF téměř desetiprocentní odliv.
Ropa WTI se tento týden přiblížila k hranici 108 dolarů za barel a ropa Brent dokonce překonala hranici 110 dolarů za barel a obchoduje se nejvýše od začátku dubna. Může za to kombinace negativních zpráv z Blízkého východu a pozitivních zpráv z čínské a americké ekonomiky. Množství čistých nákupních pozic na ropu WTI v rukou hedgeových fondů vzrostlo k 23. červenci na rekordní hodnoty, když fondy navýšily svoje čisté nákupní pozice o 9,8 % na 334 094 kontraktů. Export libyjské ropy klesnul díky stávkám a protestům na tamních terminálech. Libyjský ministr ropného průmyslu Abdelbari Al-Arusi řekl, že vývoz se snížil na 330 000 barelů ropy denně. Z bezpečnostních důvodů zůstal v provozu pouze jeden ze šesti hlavních terminálů. Díky tomu budou výrazně omezeny vládní příjmy, protože export ropy tvoří 73 % libyjského HDP, což je 60 miliard dolarů. Stávky snížily produkci ropy na nejnižší úroveň od roku 2011, kdy byl ropný průmysl v útlumu díky občanské válce. Libyjský guvernér OPEC Samir Kamal uvedl, že pokud tento stav přetrvá, tak to bude mít vliv na produkci, protože skladové zásoby jsou omezeny.
Pšenici tento týden zaznamenala největší zdražení za poslední 3 týdny. Tento růst byl spojen se zvýšeným zájmem nejen o americkou úrodu pšenice. Např. Egypt potvrdil zájem nakoupit 240 000 tun pšenice od dodavatelů z Rumunska a Ukrajiny. Japonsko pak povolilo dovoz americké odrůdy pšenice, tzv. Western white wheat, jejíž dovoz předtím v květnu zakázalo z důvodu genetických úprav úrody v Oregonu. Od 1. června farmáři v USA prodali již 12,3 milionů tun pšenice. To je o 45% více než ve stejném období v loňském roce.
Futures kontrakty na kukuřici prodloužily dlouhou sérii propadů. Kukuřice se dostala nejníže za posledních 33 měsíců. Důvodem pro zlevnění byl výhled příznivých pěstitelských podmínek pro kukuřici na americkém Středozápadě. Teploty v této oblasti by měly být v příštích 14 dnech spíše podprůměrné a navíc se očekávají dostatečné srážky na území od Kansasu po Kentucky. Investoři podle dat CFTC zdvojnásobili svoje sázky na propad ceny kukuřice na rekordních 83 361 čistých prodejních kontraktů.
Arabika opět citelně oslabila. V předchozích dnech káva zlevňovala kvůli příznivému výhledu její produkce v Guatemale a především díky slabému brazilskému realu, což je pozitivní faktor pro vývoz z této země. Podle předpovědí brazilští pěstitelé nebudou v nebližších týdnech čelit žádné hrozbě zhoršení počasí. Před nedávnem ještě panovaly obavy z mrazíků, které by mohly poškodit úrodu, ale nová předpověď počasí s tímto nepočítá.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.