Italská ekonomika kontraktovala ve druhém čtvrtletí letošního roku a jde již o osmé čtvrtletí po sobě, kdy došlo ke zpomalení růstu. Pozitivní zprávou je, že Itálie zpomalila pouze o 0,2 procenta, navzdory předpovědím o 0,4 procentním propadu. V Itálii tak zůstává ekonomická recese.
Prezident atlantské pobočky americké centrální banky (Fed) Dennis Lockhartvčera řekl, že program třetího kola kvantitativního uvolňování může začít být redukován na jakémkoliv ze tří zbývajících mítinků FOMC v letošním roce. Lockhart také řekl, že nebyl zklamán červencovými daty z trhu práce a že bude v nejbližších týdnech velmi pečlivě sledovat ekonomická data z USA. Lockhartova slova potvrdil ve svém projevu i prezident chicagské pobočky Fedu Charles Evans, zastánce expanzivní měnové politiky, který se také domnívá, že k redukci programu dojde do konce letošního roku. Tento týden je chudý na makroekonomické zprávy z USA, proto je trh schopen přehnaně reagovat za jiných okolností méně významná data. Navíc termín (září – prosinec), kdy by měl Fed začít snižovat objem nakupovaných dluhopisů se blíží, a tak trhy nepřirozeně reagují kdykoliv uslyší slovo „taper“, které se používá právě v souvislosti se zmenšením programu měnového uvolňování. Po slovech dvou členů bankovní rady americké centrální banky zakončily americký akciový trh v červených číslech. Nejširší index S&P 500 uzavřel pod kulatým číslem 1 700 bodů. Tato zpráva se podepsala i na evropských a asijských akciích. Dolar reagoval oslabením.
Americký obchodní deficit klesl v červnu o 22,4 procenta na 34,2 miliardy, což je nejnižší rozdíl mezi exportem a importem za posledních 3 a půl roku. Ekonomové očekávali vyšší deficit kolem 43,5 miliard dolarů.
Novozélandský trh práce se postupně zlepšuje. V meziročním srovnání je v červnu 2013 o 0,7 procenta více zaměstnaných lidí. Míra nezaměstnanosti sice v mezikvartálním srovnání vzrostla z 6,2 procenta na 6,4 procenta, nicméně ve srovnání s druhým kvartálem loňského roku jde o pokles z 6,9 procent.
Centrum investorské pozornosti bude dnes ve Velké Británii, kde bude mluvit nový guvernér centrální banky (BoE) Mark Carney. Od něj se hlavně očekává nastínění dlouhodobějšího vývoje úrokových sazeb. Po jeho slovech z července se očekává, že bude mluvit spíše v duchu expanzivní měnové politiky. Mark Carney vystoupí u příležitosti zveřejnění pravidelní čtvrtletní dvouleté predikce vývoje inflace a hospodářského růstu v Británii.
Dnešní seanci vlivní tyto zprávy:
- 9:15 Švýcarské CPI
- 11:30 Proslov šéfa britské centrální banky
- 11:30 Britská zpráva o inflaci
- 12:00 Německá průmyslová produkce
-
14:30 Kanadské stavební povolení
EUR/USD se stále obchoduje v nejasné konsolidaci, včerejší seance přesto spíše patřila býkům, kteří dokázali dostat cenu až ke klesající trendové linii z denního grafu. U této linie a rezistence 1,33 se tak dnes může odehrávat zajímavý souboj, v případě průrazu nad tyto technické překážky, lze očekávat další posilování a úroveň 1,33 by mohla posloužit jako silný support. Medvědům by dnes mohla pomoci skrytá medvědí divergence.
GBP/USD nedokázalo zlomit odpor úrovně 1,54 a v průběhu asijské seance dále oslabovalo. Dnešní seance může být nadprůměrně volatilní, kvůli zveřejňování „inflačního reportu“. Trh by mohl otestovat silný support 1,5260 společně s Fibonacciho úrovní 50 a klouzavým průměrem 100. Poslední záchranou před dalším pádem může být odraz od trendového kanálu a Fibonacciho úrovně 38,2.
USD/JPY opustilo v průběhu asijské seance klesající kanál a momentálně bojuje s kulatým číslem 97,0 a Fibonacciho úrovní 61,8. Silný výprodej začal minulý pátek po nepodařeném „NFP reportu“. V případě průrazu pod podporu 97,0 se dá očekávat další oslabování. V případě korekce se dá očekávat odpor medvědů na Fibonacciho úrovni 50.
Zlato pokračuje ve výprodeji a obchoduje se znovu pod úrovní 1 300,00. Trh by dnes mohl najít podporu na hladině 1 269,00, od které by mohl mírně zkorigovat a poté se pokusit o proražení. Medvědí predikce zůstává do poražení klesající trendové linie.