Řecko-maďarská symbolika

13.08.2013 | , Finance.cz
INVESTICE


Je v tom trochu symboliky - Maďarsko včera splatilo půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu a řecká data ukázala na to, že se veřejné rozpočty dostaly poprvé do tzv. primárního přebytku.

Začněme nejprve Řeckem, jehož příběh je složitější, a které zdaleka nemá vyhráno. Předně dosažení primárního přebytku značí, že aktuální běžné výdaje bez úroků z dluhu jsou nižší než příjmy. Z pohledu zajištění dlouhodobé udržitelnosti schopnosti splácet své dluhy je primární přebytek tedy nutnou nikoliv postačující podmínkou. Přesto dosažení přebytku je obrovským úspěchem ve velmi komplikovaných makroekonomických podmínkách. Uvědomme si, že ekonomika stále padá o téměř pět procent ročně (ve 2. čtvrtletí to bylo -4,6 %) a míra nezaměstnanosti dosahuje neuvěřitelných 27,6 %!

Co se týká Maďarska, tak zde je předčasné splacení půjčky od MMF ve výši 2,15 miliard euro spíše zprávou o tom, že vláda v Budapešti přebírá plnou kontrolu nad svými veřejnými financemi.

Maďarsko mimo jiné i díky vlastní měně v průběhu krize nikdy akutně nečelilo bankrotu a ani nemuselo pod tlakem restrukturalizovat svůj dluh (jako Řecko). Půjčka od MMF řešila likviditní problémy země zejména s ohledem na nedostatek deviz ke splácení dluhů, které byly v průběhu krize pro Maďarsko těžko dostupné (čti drahé). Díky přebytkům v platební bilanci (běžného účtu), které v posledních letech notně navýšily devizové rezervy MNB, a také díky tomu, že maďarské ministerstvo financí si je schopno opět za velmi příznivých podmínek půjčovat na kapitálových trzích, je tedy Orbánova vláda bez problémů schopna splatit dluh MMF a ještě fondu doporučit, aby v Budapešti zrušil svoji kancelář.

Řecký rozpočet v (primárním) přebytku, Maďarsko bez půjček od oficiálních věřitelů a jak možná ukáží zítřejší data, růst ekonomiky eurozóny po roce a půl opět v plusu. To skoro vypadá na opravdový konec krize i na starém kontinentu.

Autor komentáře je analytikem ČSOBPomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krátPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.