Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl v týdnu do 10. srpna z 335 tisíc na 320 tisíc. Jedná se o nejlepší údaj od října 2007. Na trhu převážil pozitivní sentiment, výrazně posílil dolar a oslabily americké dluhopisy. Investoři očekávají, že pozitivní informace z trhu práce přesvědčí Fed, aby přistoupil k omezení kvantitativního uvolňování již v září tohoto roku. To oslabilo americké akcie, které během týdne zažívají nejhorší propad za poslední dva měsíce. V červených číslech uzavírají všechny sektory, nejvíce znehodnotily technologické tituly. Americké třicetileté dluhopisy oslabily v reakci na statistiky ze 132 na 131 bodu. Americké desetileté dluhopisy oslabily o půl bodu. Požadované výnosnosti desetiletých dluhopisů jsou na úrovních naposledy zaznamenaných před třemi lety. To by naopak mohlo přesvědčit členy Fedu v prodloužení programu kvantitativního uvolňování.
Hodnota indexu ZEW měřící důvěru investorů a analytiků v německou ekonomiku vzrostla na 42 bodů (očekávání 40,3 bodu) z červencových 36,3 bodu. Hodnocení současné situace vzrostlo na 18,3 bodu (očekávání 12 bodů). Informace přichází po příznivé zprávě z minulého týdne, podle které je index nákupních manažerů v eurozóně poprvé po dvou letech pozitivní.
Cena zlata během čtvrtečního odpoledne překonala hranici 1350 dolarů za unci a komoditě se tak otevřel prostor pro další růst. Zlato tento týden rostlo o více než 4 procenta, zatímco akcie podle indexu MSCI All-Country World Indexu klesají již druhý týden v řadě z obavy brzkého omezení kvantitativního uvolňování. Množství zlata v největším světovém ETF na zlato SPDR Gold Trust bude pravděpodobně růst první týden v tomto roce. Společnost Paulson & Co., největší investor fondu, snížila v druhém kvartálu množství držených akcií fondu z 21,8 miliónu na 10,2 miliónu. Spotřeba fyzického zlata vzrostla v prvním pololetí v Číně meziročně o 54 procent.
Stříbro během týdne zažilo největší zdražení za poslední dva roky. Jenom během pondělka kov rostl o 4,2 procenta. Růst následoval po zveřejnění pozitivních dat o čínském importu, průmyslové produkci a investicích v červenci. Zlepšující se ekonomická situace ve světě podporuje více zdražování stříbra, než zlata, protože je na rozdíl od zlata více jak z poloviny spotřebováváno v průmyslu.
Celý týden zdražovala jak evropská ropa Brent tak americká lehká ropa WTI. Jednalo se o reakci na stávající nepokoje a propuknuté násilí v Egyptě, které prohloubily obavy z přerušení dodávek ze Středního východu. Ropa Brent posílila na pětiměsíční maximum. Egypt kontroluje Suezský kanál používaný tankery pro dodávky ropy do Evropy a Severní Ameriky z Arabského poloostrova.
Na nejnižší úroveň od roku 2010 klesl v rámci úterní obchodní seance na burze Chicago Board of Trade nejaktivnější futures kontrakt na kukuřici. Důvodem byly spekulace, podle kterých rekordní úroda ve Spojených státech navýší celosvětové rezervy kukuřice v příštím roce o 22 % na nejvyšší objem od roku 2002. Podle pondělní zprávy amerického ministerstva zemědělství sklidí farmáři v USA v letošním roce rekordních 13,763 miliardy bušlů, o 28 % více, než v roce předešlém.
Cena bavlny vzrostla po zveřejnění zprávy amerického ministerstva zemědělství o produkci a spotřebě na dvouměsíční maxima. Den poté, co americké ministerstvo zemědělství zveřejnilo své měsíční prognózy, bavlna k dodání v říjnu vzrostla o 1,7 %, tj. o 1,53 centů, na 91,59 centů za libru na burze ICE Futures US, což je nejvyšší úroveň od 13. června. USDA snížila svůj odhad pro domácí produkci na 13,05 miliónu žoků, což je o 3,3 % méně než předpovídalo minulý měsíc a o 25 % méně než v minulém roce.
Největší nárůst ceny za posledních pět měsíců zaznamenal v rámci středečního obchodování na burze Chicago Mercantile Exchange nejaktivnější futures kontrakt na vepřové maso. Důvodem byly známky vyšších výkupů ze strany zpracovatelských podniků a zvyšující se poptávky. Podle zpráv amerického ministerstva zemědělství zpracovaly firmy ve Spojených státech v prvních dvou dnech tohoto týdne 841 tisíc kusů, o 7,3 % více oproti stejnému období minulého týdne.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.