Zlato zaznamenalo od začátku roku značný propad o více jak 300 dolarů a to navzdory extremně uvolněné měnové politice centrálních bank. Na trhu jsme vypozorovali několik faktorů, které napovídají tomu, že výprodej může být u konce a trh by mohl otočit k růstu.
1. Zlato prorazilo významnou rezistenci na úrovni 1350 dolarů za unci.
Cena zlata během čtvrtečního odpoledne překonala hranici 1350 dolarů za unci a komoditě se tak otevřel prostor pro další růst. Zlato tento týden rostlo o 4 procenta, zatímco akcie podle indexu MSCI All-Country World Indexu klesají již druhý týden v řadě z obavy brzkého omezení kvantitativního uvolňování. Z toho se dá usoudit, že obavy z ukončení kvantitativního uvolňování nemají již na vývoj ceny zlata tak významný vliv jako v minulosti.
Graf: Cena zlata v USD za unci (Zdroj: CSI)
2. Začíná pravidelné růstové období zlata v roce
Graf sezónnosti zlata za posledních 30, 15 a 5 let ukazuje, že v průběhu srpna tradičně nastává masivní růst na trhu, který vrcholí v období před Vánocemi.
3. Zlaté ETF fondy zmírňují tempo prodejů a velcí hráči již svoje zlato prodali
Množství zlata v největším světovém ETF na zlato SPDR Gold Trust bude pravděpodobně růst první týden v tomto roce. Většina velkých hráčů jako je George Soros podíl na zlatých ETF fondech prodala. Dokonce společnost Paulson & Co., největší investor fondu, snížila v druhém kvartálu množství držených akcií fondu z 21,8 miliónu na 10,2 miliónu.
4. Fyzická poptávka po zlatu v Číně je enormní
Celková spotřeba zlata v Číně dosáhla 706,36 tuny v prvních dvou čtvrtletích letošního roku podle údajů zveřejněných společností China Gold Association, což je o 54 procent více než v roce 2012. Nákup zlatých cihel vzrostl dokonce o 87 procent na 278,81 tuny, zatímco nákup šperků stoupnul o 44 procent na 383,86 tuny. Čisté importy do země se v prvním pololetí letošního roku více než zdvojnásobily meziročně z 239 tun na 493 tun. V červnu export zlata z Hongkongu do Číny mírně poklesl na 101 tun, což shodou okolností odpovídá množství zlata, které v červnu celosvětově prodaly ETF fondy. Ty během prvního pololetí letošního roku pustily na trh zlato v objemu 577 tun, což je jedna z hlavních příčin propadu ceny kovu. Zatímco výprodej z ETF fondů zpomaluje, tak čínská poptávka se drží na vysoké úrovni. Spekuluje se také o tom, že část poptávky tvoří tajně čínská centrální banka, která přes své ohromné devizové rezervy vlastní oficiálně pouze 1054 tun zlata. Aby podíl zlata v čínských devizových rezervách dosahoval mezi centrálními bankami běžných 9 procent, musela by čínská centrální banka navýšit objem svých rezerv na 5 541 tun. Indická vláda má naopak tento rok za cíl omezit import zlata pod hranici 845 tun ve snaze snížit obchodní deficit. Již tento rok přistoupila ke třetímu zvýšení spotřební daně na zlato a výrazné oslabení indické měny také omezuje chuť spotřebitelů nakupovat další zlato. Z dosavadních údajů o spotřebě je pravděpodobně, že Čína tento rok nahradí Indii na prvním místě mezi spotřebiteli zlata.
5. Americké komerční banky musí zlato nakupovat, aby doplnily zásoby
Zásoby americké banky JP Morgan registrované u komoditní burzy COMEX se propadly od konce minulého roku z 99 tun na pouhých 13 tun na počátku srpna. Bankovní dům se proto snaží v posledních dnech doplnit svoje sklady u jiných bank. Extrémní pokles ceny zlata v dubnu byl doprovázen značným propadem zásob komodity na burze COMEX. Ochota půjčovat zlato na mezibankovním trhu prudce klesá. Zápůjční sazba na zlato vzrostla ve středu na hodnotu 0,35 procenta, což je nejvyšší úroveň od pádu americké banky Lehman Brothers v roce 2008. Tříměsíční zápůjční sazba zlata GOFO (Gold Forward Rate) se dostala do záporných čísel, což značí, že investoři dávají v současnosti přednost držení fyzického zlata před držením dolarů nebo závazku dodání fyzického zlata v budoucnu. Nejspíše není náhoda, že tento nedostatek likvidity na trhu s vypůjčeným zlatem přichází po třech měsících po extremním výprodeji tohoto kovu. S velkou pravděpodobností dochází k likvidaci krátkých pozic, které způsobily největší propady zlata za posledních 20 let. Může to být silný signál pro otočení trendu v ceně zlata
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.