Zlato chytilo druhý dech. Poroste jeho cena i do budoucna?

20.08.2013 | , Finance.cz
INVESTICE


Ještě v červnu letošního roku analytici očekávali, že cena zlata se bude na komoditních trzích držet na nejnižších hodnotách za poslední tři roky. 20. 6. 2013 spadla jeho cena pod 1300 dolarů za troyskou unci a v reakci na to se spustil na komoditních a akciových trzích velký výprodej.

Viktor Nossek ze společnosti Boost ETP k situaci poznamenal: „Drahé kovy, zejména zlato a stříbro, ztrácejí status investičních aktiv, které je dobré držet.“ Po 12 letech se tak stalo nečekané. Cenový růst zlata se zabrzdil a po velkých červnových výprodejích nikdo nevěřil v jeho opětovný růst.

Koncem července zlato chytilo druhý dech

Nicméně už během července cena zlata stoupla o 10 %. Jaké události měly na rychlý opětovný růst ceny zlata v současnosti největší vliv? V první řadě se významně zvyšuje poptávka v zemích, kde je jako komodita tradičně nejoblíbenější. Mezi takové země patří zejména Indie a Čína. Pokud bude pokračovat současný trend, tak Indie do konce roku importuje 902 tun zlata, což je o 5 % více než loni. Významným letošním dravcem, který Indii v objemu importovaného zlata pravděpodobně předčí, je Čína. Loni Číňané importovali 817 tun zlata a podle společnosti World Gold Council by mohlo být toto číslo překonáno, protože první odhady naznačují pokoření 1000 tunové hranice. To by znamenalo významný, skoro 20% nárůst oproti loňsku.

Hedgeové fondy poptávku po zlatě podpořily

Kromě Asie podpořily poptávku po zlatě i americké hedgeové fondy, ale mezi stratégy se o pohledu na další vývoj vedou spory. Hlavní rozpor představuje fakt, zda na straně nabídky nehrozí nedostatek komodity v případě fyzické poptávky. Ta byla v Asii tak masová, že „hrátky“, kterých jsme byli svědky v minulém měsíci, jsou u svého konce, míní Barry Dawes z Paradigm Securities. S jeho názorem však příliš nesouhlasí Victor Thianpiriya, analytik Australia and New Zealand Banking Group. Thianpiriya si myslí, že případnému fyzickému nedostatku komodity v Asii zamezí Indie, která letos již potřetí zvýšila clo na všechny drahé kovy, protože se jí nelíbí dopad importu na schodek běžného účtu. Podle indické centrální banky je zlato největším rizikem pro indickou ekonomiku. Indická rupie 6. srpna dosáhla nového rekordního dna vůči americkému dolaru. Její cena byla pouhých 61, 8050 rupií za USD.

Fed a dolar rozhodnou o budoucím vývoji ceny zlata

Světoví analytici se momentálně nedokáží shodnout, kam se bude následný vývoj ceny zlata ubírat. Větší část z nich si myslí, že k dalšímu propadu jeho ceny pomůže výstup Fedu ze svého programu odkupu dluhopisů. Tím podle většiny analytiků porostou ceny výnosů dluhopisů a snížení ceny zlata. K tomuto kroku by ale mělo případně dojít až koncem letošního roku. S tímto většinovým názorem ale nesouhlasí Peter Elston, stratég Aberdeen Asset Management. Elston si myslí, že se opět blížíme do bodu, od kterého bude zlato zase zajímavé pro budoucí investory. Případnou inflaci nebo deflaci nevidí negativně, protože deflace by znamenala růst podpory ze strany centrálních bank.

Autor článku

Tomáš Procházka  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE