Wallstreet si připsala v pořadí již čtvrtou ztrátovou seanci a vytvořila tak zatím nejdelší propad v tomto roce. Americké akciové trhy jsou nervózní z nevědomosti, kdy přijde redukce kvantitativního uvolňování. V reakci na to dosáhly výnosy z 10letých dluhopisů na dvouleté maximum 2,9 procenta. Dnešní seance by se měla nést v podobně nervózním duchu a mírné úlevy by se trhy mohly dočkat zítra, kdy bude zveřejněn zápis z jednání americké centrální banky (FED), který by mohl odhalit více.
Negativní sentiment z amerického akciového trhu se v noci přesunul i do Asie. Japonský akciový index Nikkei oslabil o 2,6 procenta a spadl na téměř 2 měsíční minima. Směrem dolů ho potáhly hlavně výrobci automobilů exportující do rozvíjejících se asijských ekonomik. Tyto státy by totiž mohly pocítit odliv kapitálu poté, co Fed sníží objem kvantitativního uvolňování. Akciové indexy rozvíjejících se asijských zemí v noci rovněž utrpěly porážku. Indonéský index (Jakarta Composite) spadlo o 4,5 procenta a thajský o 3 procenta. Jakartské akcie ztratily od května 22 procenta. Australskému indexu ASX pomohly dolů (-0,7 procenta) rovněž slabé korporátní výsledky. Výprodej se vyhnul Číně, kde guvernér centrální banky přislíbil více finanční podpory pro ekonomiku v druhé půlce letošního roku.
Zápis z jednání australské centrální banky (RBA )potvrdil vůli uvolnit dále monetární politiku, byť nenaznačil, kdy by k tomu mělo konkrétně dojít.RBA již v tomto měsíci snížila úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 2,5 procenta a dokonce roku by mohl přijít ještě jeden škrt. RBA se také domnívá, že australský dolar zůstává zvláště proti tomu americkému nadhodnocený a má prostor pro další oslabení. V reakci na tato slova oslabil pár AUD/USD v asijské seanci o 0,6 procenta.
Německý index výrobních cen (PPI) nenaplnil očekávání o meziměsíčním posílení o 0,2 procenta a klesl v červenci o 0,1 procenta. PPI se tak propadává pravidelně od února (vyjma června 0,0 procent).
Situace v Egyptě nadále eskaluje. Současné vedení země začalo zatýkat přívržence sesazeného prezidenta Mohameda Mursiho z Muslimského bratrstva. Zatýkáni jsou zatím vůdci islamistů. Extrémně vyhrocená situace by se mohla odrazit hlavně na trhu s ropou.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- 14:30 Velkoobchodní kanadské tržby
EUR/USD ve včerejší seanci pokračovalo v pohybu konsolidačním boxem a nevytvořilo žádný náznak o svém dalším intradenním pohybu. Trh potřebuje opustit prostor mezi úrovněmi 1,33 a 1,34, které brání trendovému pohybu. Do překonání těchto hladin zůstává trh bez intradenního trendu.
GBP/USD se včera obchodovalo také v pohybu do strany. Trend zde zůstává jasně býčí a momentálně se obchoduje v pozici vyššího vrcholu. Uvolnění by mohla přinést medvědí divergence na MACD, která by mohla korigovat trh zpátky k podpoře 1,555. Od tohoto supportu se počítá s dalším růstem.
AUD/USD si v průběhu asijské seance připsalo výrazné ztráty. Trh opustil vyznačenou konsolidaci a má namířeno k supportu 0,9023. Zde se očekává alespoň menší odpor nakupujících. Proražení této podpory by otevřelo prostor k oslabení až na 0,8920.
USD/JPY se odrazilo od klouzavého průměru 100 a má namířeno k podpoře 96,95. Současná medvědí nálada by mohla přinést i její proražení. Trh by tak získal možnost k poklesu na 96,17. Negativní výhled na 4hodinovém grafu vydrží minimálně do uzavření nad klouzavým průměrem 100.