Jednání FEDu: Investoři marně čekali na nové informace

Finance.cz

Poslední (srpnový) zveřejněný záznam z jednání FOMC amerického Fedu nedal investorům jasný pohled na to, zda se tamní centrální bankéři rozhodnou pro zmírnění tempa kvantitativního uvolňování již na příštím zasedání v září.

 

Fed v zápisu uvádí, že brzy může nastat čas na zpomalování QE, zmínka o zářijovém termínu se však nikde neobjevila. Investoři tak měsíc před důležitým rozhodnutím Fedu nedostali žádné jisté zprávy, odhady finančních institucí dle konsenzu agentury Bloomberg však počítají se snížením o 5 mld. USD ze současných 80 mld. USD měsíčně již v září, a to v nákupech cenných papírů krytých hypotékou (MBS). V říjnu by se pak dle odhadů trhu snížené nákupy o dalších 5 mld. USD měly dotknout státních dluhopisů.

Mezi jednotlivými bankéři stále nepanuje jasný konsenzus ohledně zmírnění tempa QE3. Plán šéfa Bena Bernankeho je obecně guvernéry podporován, někteří však znovu s opatrností vyzvali k trpělivosti a čekání, jak si americká ekonomika povede v následujících měsících. Srpnový záznam tak paradoxně působí více nejistě než například ten červnový.

Jak si americká ekonomika vlastně vede? Nejvíce sledovaný trh práce vykazuje postupné zlepšování (nezaměstnanost 7,4 % oproti červnovým 7,6 %), jeho další vývoj je však (zřejmě i pro Fed) nadále otázkou. Postupné oživení zažívá rovněž nemovitostní sektor, vyšší je např. i spotřebitelská důvěra. Fedu však jeho úkol komplikuje (nejen) vývoj HDP, který podle mnoha odhadů nebude dostatečně silný, aby se ekonomika stala soběstačnou. Inflace se ale stále nachází pod 2% cílem, centrální banka tak má nadále prostor provádět uvolněnou měnovou politiku.

Jednotliví představitelé Fedu svými nepříliš jednotnými vystoupeními v průběhu posledních týdnů rozproudily globální trhy. V USA započaly růst úrokové sazby (výnos desetiletého bondu vzrostl z květnových 1,66 % na 2,85 %), rozvíjející se trhy naopak zaznamenaly pokles zájmu a odliv finančních prostředků. Oproti zmíněnému červnovému zasedání se situace poněkud změnila – zvýšené úrokové sazby dotýkající se nemovitostního trhu, vyšší cena ropy nebo útlum na exportních trzích USA znamenají další vrásky na čele amerických bankéřů. Pokud nesníží tempo QE3 v září, další možnost budou mít v říjnu a pak až v prosinci, kdy jsou další zasedání Fedu.

Autor komentáře je analytikem společnosti Cyrrus

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář
 
 
reklama
 
 
Články Finance.cz

Zobrazit další články
Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Finance.cz - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Student - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy