Americký sektor služeb dosáhl v srpnu podle indexu nákupních manažerů (PMI) nejrychlejšího růstu od prosince 2005. Report vydávaný Institutem pro řízení zásob (ISM) poskočil na 58,6 bodu z předchozích 56,0 bodu. Ekonomové předpokládali mírný pokles na 55,0 bodu. Index nových objednávek společně s indexem podnikatelské aktivity za sektor služeb dosáhly nejlepšího výsledku od února 2011. Nové objednávky se dostaly na 60,5 bodu a podnikatelská aktivita dokonce na 62,2 bodu z předchozích 60,4 bodu. Hodnoty nad 50,0 značí expanzi a predikují budoucí růst.
Kromě sektoru služeb včera pozitivně překvapil i americký trh práce, a to počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který klesl na téměř 5leté minima. Dobrá makroekonomická data vyvolávají obavy, že Fed na svém zářijovém zasedání (17. a 18. září) přistoupí k redukci programu měnového uvolňování. Výnosy z amerických 10letých dluhopisů proto vystřelily na 2letá maxima (2,97 procenta). Akciové indexy v USA ve čtvrtek mírně porostly.
Americký prezident Barack Obama čelí na setkání skupiny G20 tlaku proti invazi v Sýrii. Válka by mohla ochromit globální růst a vyhnat ceny ropu ještě výše na horu, což by rovněž nepomohlo světové ekonomice v rekonvalescenci. Ostatním světovým lídrům přijde reakce Spojených států zbytečná. V USA již útok schválil senátní výbor pro zahraniční politiku, byť jen omezenou formou. 9 .září se pak očekává souhlas celého senátu. Zda Obama nakonec ustoupí zahraničním partnerům, je zatím nejasné. Země G20 rovněž tlačí na Washington, aby Fed jasněji komunikoval své plány ohledně programu měnového uvolňování. Nejasná rétorika totiž způsobuje ne trzích nervozitu, volatilitu a zraňuje hlavně rozvíjející se ekonomiky, a to hlavně členy BRICS.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
• 10:30 Britská výrobní produkce m/m
• 12:00 Německá průmyslová produkce
• 14:00 Projev člena FOMC Evanse
• 14:30 NFP a míra nezaměstnanosti z USA
• 14:30 Kanadská nezaměstnanost
• 16:00 Kanada – Index nákupních manažerů (PMI) IVEY
• 16:00 Měsíční odhad HDP Velké Británie (NIESR)
• 19:30 Projev člena FOMC George
• Druhý den setkání lídrů zemí G20 a problematika Sýrie
EUR/USD pokračuje v poklesu, který je ohraničen trendovým kanálem. Během včerejší seance trh dosáhl první avizované podpůrné linie na Fibonacciho úrovni 50,0. Oscilátory se vrátily do přeprodaných hodnot a lze tak spekulovat na vytvoření krátkodobé korekce zpátky ke klesající trendové linii. Prodejní signál by přišel v případě proražení zmiňovaného supportu, což by otevřelo prostor k Fibonacciho úrovni 61,8. Dnešní obchodování však bude poměrně rizikové kvůli vyhlašování NFP reportu, na trh se dostane vysoká volatilita, která může přinést nelogické pohyby.
GBP/USD se po proražení důležité úrovně 1,555 dostalo do konsolidace. Trh se sice nachází nad důležitou trendovou linií, avšak nejeví známky silného trendu. Případné proražení supportu s trendovou linií by mohlo přinést oslabení trhu. Dnešní obchodování na tomto páru bude také ovlivněno vyhlášením NFP reportu a lze tak doporučit maximální obezřetnost. Z technického hlediska je intradenní výhled neutrální.
USD/CHF opustilo konsolidační obdélník a za podpory rostoucí trendové linie posiluje. V dnešní seanci se bude sledovat reakce na rezistenci 0,9450, která zatím brání trhu v dalším růstu. Posilování se v posledních dnech obešlo bez výraznější korekce a je tak potřeba dávat pozor i na medvědí divergenci. V případě oslabení leží hlavní support na úrovni 0,9388, s jehož proražením se zatím nepočítá. Průraz rezistencí by mohl trh nasměrovat k 0,9525.
Zlato pokračuje v předpokládané korekci a v dnešní seanci by mohlo otestovat majoritní podporu na hladině 1 350,0, zde se nachází i Fibonacciho úroveň 50,0 a klouzavý průměr 100. Na takto důležité podpoře by mohli do hry znovu vstoupit nakupující a tak střednědobý výhled zůstává rostoucí, ten vydrží do proražení trendového kanálu.