12 let po pádu „dvojčat“ v New Yorku; přehled událostí na trzích

11.09.2013 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americký prezident Barack Obama potvrdil, že hlasování Kongresu o útoku na Sýrii je odloženo. V noci ve svém proslovu k národu uvedl, že bude spolupracovat s americkými spojenci, aby přinutili Damašek odevzdat chemické zbraně. Nicméně k mírové strategii, kterou včera navrhla Moskva a s níž Assad souhlasil, vyjádřil skepticizmus.

Dobrá čínská data zveřejněná v pondělí a úterý podporují poptávku po komoditních měnách. Samotný australský dolar (AUD) navíc těží z výborných čísel spotřebitelské a podnikatelské důvěry. První v pořadí byla zveřejněna dnes v noci a dosáhla 33měsíčního maxima.

Japonský jen (JPY) oslabil v noci vůči americkému dolaru (USD) na úroveň 100,6. Premiér Shinzo Abe vyzval svůj kabinet, aby připravil nový ekonomický balíček, který by měl zmírnit dopady zvýšení spotřební daně na nastartované hospodářství. Daň by se měla zvýšit v dubnu 2014, a to ze současných 5 na 8 procent. Zvýšení daní je obecně považováno za životně důležitý krok ke stabilizaci japonské fiskální politiky, jejíž deficit nyní přesahuje 210 procent HDP. Na druhé straně stojí odpůrci tohoto zákona, kteří varují před negativním vlivem na ekonomický růst a domácí poptávku, která byla 10 let bržděná deflací. Zdali tento zákon bude schválen, se dovíme začátkem října.

Americká společnost Apple včera představila dvě nové verze telefonů, a to iPhone 5S a 5C, na což reagovaly akcie společnosti spíše negativně. Novinkou je hlavně verze 5C, která bude výrazně cenově přístupnější, než na co jsme u firmy Apple a jejích produktů zvyklí.

Společnosti Goldman Sachs, Visa a Nike se od 23. září stanou komponenty amerického akciového indexu Dow Jones, čímž vyřadí současné členy Alcou, Bank of America a Hewlett-Packard. Americkým akciovým indexům se i navzdory potenciální války v Sýrii a blížícího se zasedání měnového výboru americké centrální banky daří. Za tento měsíc si připsaly kolem 3 procent zisku. Jejich vývoj je v rozporu s trhem dluhopisů, na němž jsou evidentní obavy (růst výnosů) ze snížení objemu nákupu dluhopisů.

Dnes bude důležité sledovat tato data:

  • Německo – aukce 10letých dluhopisů
  • 16:00: USA - Velkoobchodní zásoby
  • 16:30 USA – Zásoby ropy
  • 17:30 GBP – Proslov člena bankovní rady Milese
  • 19:00 USA – Aukce 10letých dluhopisů
  • 23:00 NZD – Zasedání centrální banky (RBNZ); rozhodování o úrokových sazbách


Míra nezaměstnanosti ve Velké Británii klesla na nejnižší úroveň od loňského roku. V měsících květen, červen a červenec dosáhla 7,7 procenta, což je níže, než se očekávalo. Lepší situace na trhu práce vytváří obavy, že BoE přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb dříve než za tři roku, což byly původní odhady guvernéra Marka Carneyho. Ten slíbil, že úrokové sazby zůstanou na současné úrovni 0,5 procenta, dokud míra nezaměstnanosti nedosáhne 7 procent. Nyní se zdá, že ekonomika se zlepšuje mnohem rychleji a investoři začínají počítat s tím, že na konci roku 2014 by se mohla v Británii zvýšit úroková sazba. Počet lidí bez práce klesl o 24 000 na 2, 487 miliónů. Počet lidí žádajících o podporu v nezaměstnanosti klesl o 32 600 ve srovnání s červencem, což je nejvýraznější pokles od roku 1997.

Měnový pár AUD/USD se na denním grafu blíží k důležité úrovni rezistence. V konsolidačním obdélníku bojoval australský dolar s americkým dolarem již měsíc. Nyní mu stojí v cestě ještě 100 denní průměr. Sledujme, zdali bude mít AUD dostatek síly ke zdolání rezistence a bude se moci vydat dále směrem nahoru.

EUR/GBP po zprávách z trhu práce atakuje 7 měsíční minima. Momentálně se měnový pár nachází pod 100 i 200 denním průměrem, což podporuje medvědy. Podaří-li se mu uzavřít dnešní den pod úrovní 0,84, je pravděpodobné, že se postupně podíváme ještě níže.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE