Shrnutí týdne: Napětí kvůli Sýrii opadlo, trhy čekají na Fed

13.09.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Komoditní trhy tento týden zásadně ovlivnilo ukončení napětí ohledně amerického útoku na Sýrii. To oslabilo drahé kovy i ropu. Trhy očekávají, …

Komoditní trhy tento týden zásadně ovlivnilo ukončení napětí ohledně amerického útoku na Sýrii. To oslabilo drahé kovy i ropu. Trhy očekávají, že Fed přistoupí v příštím týdnu k omezení kvantitativního uvolňování.

Maloobchodní tržby v USA v srpnu vzrostly o 0,2 %, čekal se růst o 0,5 %. Tržby bez prodejů rostly však pouze o 0,1 %. Červencový údaj celkových maloobchodních tržeb byl revidován na 0,4 % z původních 0,2 %. Index cen výrobců v USA v srpnu vzrostl o 0,3 % po stagnaci v červenci. Analytici oslovení společností Bloomberg očekávali růst o 0,2 %.

Největší pokles ceny za posledních 9 měsíců zaznamenalo ve čtvrtek zlato. Hlavním motorem poklesu byl výsledek statistiky amerického ministerstva práce, podle kterého se snížil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu na 292 tisíc. V týdnu předešlém bylo 323 tisíc žádostí. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali 330 tisíc žádostí. Zmíněná statistika představuje živnou půdu pro spekulace, podle kterých americký Fed v příštím týdnu přistoupí ke snížení stimulačních opatření. Následkem utažení měnové politiky by mohlo být posílení amerického dolaru a naopak pokles cen energií a drahých kovů.

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu končícím 6. záři poklesly o 200 tisíc barelů. Analytici oslovení společností Platts očekávali pokles o 2,2 milióny barelů. Trh s ropou WTI na zveřejnění stavu zásob ropy reagoval propadem ceny. Data indikují, že se blíží konec letošní výjimečně dlouhé motoristické sezóny v USA. Ropa WTI oslabila v rámci týdne z úrovně 110 dolarů za barel na úroveň 107. Ropa Brent byla citlivější na ukončení napětí v Sýrii a znehodnotila ze 116 na 110 dolarů za barel.

Ministerstvo energetiky USA uvedlo, že v prvních sedmi zářijových dnech se průměrná produkce ropy v zemi zvýšila o 124 tisíc barelů (1,6 procenta) na 7,745 milionu barelů. Naposledy byla americká těžba takto vysoká v květnu 1989. Ministerstvo odhaduje, že v příštím roce by se produkce mohla zvýšit až na 8,4 milionu barelů denně. Díky tomu by dovoz ropy mohl v příštím roce propadnout na 5,4 milionu barelů denně z 12,5 milionu v roce 2005. Spojené státy jsou v současnosti největším exportérem ropných produktů na světě.

Největší nárůst ceny po uveřejnění reportu WASDE zaznamenala sója. Ta reagovala na snížení odhadu produkce v USA o 3,3%. Dle Ministerstva zemědělství USA sklidí američtí farmáři v letošním roce 3,149 miliard bušlů. Srpnový odhad činil 3,255 miliard. Odhad výnosu sklizně byl snížen v devíti státech středozápadu. Zásadně, o 30 procent, byly také přehodnoceny konečné zásoby sóje v USA.

Poptávka po kakau bude mít v marketingovém roce začínajícím 1. října podle průzkumu agentury Bloomberg třetím rokem navrch nad globální nabídkou. V období 2013-14 dosáhne celkových deficit 118 tisíc metrických tun. V období 2012-13 by deficit podle výsledku průzkumu mohl činit 98 tisíc metrických tun. Hlavními příčinami poklesu produkce v Pobřeží slonoviny by mělo být sucho, které ohrožuje hlavní úrodu komodity. Produkce v sousední Ghaně by mohla být slabší z důvodu vládního plánu snížit množství používaných pesticidů.

Cena bavlny během týdne posilovala díky známkám oživení v Číně, která je největším dovozcem této komodity na světě. Průmyslová výroba v Číně totiž v srpnu rostla nejrychleji za posledních 17 měsíců. To je znamení, že tamní hospodářství zažívá oživení a dá se tak očekávat i vyšší zájem o bavlnu. Čínský textilní průmysl, který je velkým odběratelem bavlny, je z hlediska objemu výroby jedním z největších na světě. Doposud odhady mluvily o velkém propadu v čínské poptávce po bavlně

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE