Poté, co se trhy včera vyřádily, když Larry Summers zrušil svoji kandidaturu na post šéfa Fedu, dnes čekáme poklidnější obchodní seanci zaměřenou na zasedání americké centrální banky, které vyvrcholí zítra večer rozhodnutím o budoucí výši objemu nákupu dluhopisů (QE). Asijská obchodní seance zakončila v červených číslech, když investoři raději uzavřeli své pondělní zisky před zveřejněním výsledků rokování Fedu.
Tržní konsenzus se nyní přiklání k redukci programu měnového uvolňování (QE) ve středu o 10 – 15 mld. USD měsíčně (nyní 85 mld. USD měsíčně) a růst úrokových sazeb by pak mohl začít až na konci roku 2015. Právě výhled vývoje úrokových sazeb, jež by měla měnová rada ve středu rovněž poskytnout, bude stejně důležitý jako informace o snížení objemu QE a v tomto smyslu se očekává spíše „holubičí" rétorika.
Americký akciový index Dow Jones uzavřel pondělní obchodní seanci v černých číslech +0,77 procenta, S&P 500 +0,57 procenta a technologický Nasdaq zakončil kvůli Applu v mínusu – 0,12 procenta.
5 let po pádu americké investiční banky Lehman Brothers se Británie rozhodla prodat 6 procentní podíl v bance Lloyds za cenu minimálně 75 pencí za akcii (celkem 3,2 mld. GBP).
Přímé zahraniční investice vzrostly meziročně v Číně za období leden - srpen 2013 o 6,4 procenta. Konsenzus trhu byl mírně vyšší, a to 7,1 procenta.
Australská centrální banka (RBA) zveřejnila zápis ze zářijového zasedání. RBA ponechává možnost dalšího snížení úrokových sazeb otevřenou, ačkoli v tomto směru nenaznačila okamžitou potřebu konání. RBA by se nebránila dalšímu poklesu domácí měny (AUD), což by pomohlo vykompenzovat pokles investic v těžařském odvětví.
Británie dnes zveřejnila čísla inflace. Index spotřebitelských cen dosáhl v srpnu meziročního růstu 2,7 procenta. Tržní konsenzus byl 2,8 procenta. Jádrový index očištění o ceny jídla, alkoholu tabáku a energií v srpnu meziročně vzrostly o 2 procenta. Index cen výrobců byl největším překvapením pro trh a klesl v srpnu meziměsíčně o 0,2 procenta. Konsenzus trhu očekával růst o 0,3 procenta.
Libra na tato data reagovala oslabením. Ačkoli čísla nebyla výrazným zklamáním, zdá se, že měnový pár GBP/USD si potřebuje vydechnout a mohl by vyplnit včerejší GAP, případně si odpočinout až k Fibonacciho úrovni 23,6 předtím, než začne opět růst. U GBP/USD je potřeba být nyní opatrní i vzhledem k probíhajícímu FOMC.
Dnes budou zveřejněna tato důležitá data:
- 10:30 – Velká Británie – index spotřebitelských cen CPI y/y
- 11:00 – Německo – index ekonomického sentimentu ZEW
- 11:00 – Eurozóna – obchodní bilance
- 14:30 – Kanada – prodeje výrobců
- 14:30 – USA - index spotřebitelských cen CPI m/m