Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank
V minulém týdnu polevil strach, jestli západní mocnosti provedou v Sýrii vojenský zásah. Čelní představitelé Ruska a Spojených států se nakonec dopracovali k dohodě, která by měla Sýrii vyčistit od chemických zbraní. A jaký to mělo vliv na komodity? Trhy s ropou začaly padat dolů, a o poznání hůře se vedlo i zlatu. V příštím týdnu, konkrétně 17. a 18. září, se totiž bude konat setkání Federálního výboru pro volný trh (FOMC). Na něm má americký Fed oznámit začátek konce svého masivního programu nákupu aktiv.
Situace kolem Sýrie i Fedu měla negativní dopad na energetiku, průmyslové kovy a hlavně vzácné kovy. Současně je táhly dolů i přetrvávající pochybnosti, jak je to vlastně s ekonomickým oživením – a to když data z evropského průmyslu byla slabší, než se čekalo, a ve Spojených státech se zpomalila tvorba volných pracovních míst. Zemědělský sektor pak hlásil smíšené výsledky – opačným směrem se vydaly sójové boby a kukuřice, zatímco mezi tři nejlépe prosperující komodity se zařadily pomerančový džus, cukr a káva.
Cena ropy sice klesla, ale situace kolem Sýrie zůstává napjatá
Jelikož se podstatně snížilo riziko amerického útoku v Sýrii, ropa nezvládla udržet svou rizikovou prémii, kterou si v posledních týdnech hromadila. Cena její severomořské varianty Brent dokonce klesla poprvé za posledních pět týdnů. Dokázala si však udržet hranici podpory nad 110 dolary za barel, což je vlastně průměrná cena Brentu za posledních pár let. I když Sýrie v současné chvíli nemá na situaci na Blízkém východě (který produkuje 35 procent celkových světových zásob) tak velký vliv, dají se očekávat další tvrdá vyjednávání. Celá anabáze se může znovu rychle opakovat a následně obnovit starosti kolem dodávek ropy.
Neustálé stávky v libyjských přístavech ropu naopak podporují v růstu. Denní produkce v této severoafrické zemi klesla jen za posledních několik měsíců z 1,3 milionu barelů až na nynějších 300 tisíc barelů denně. Světové zásoby ropy se tak začaly ztenčovat – a to navzdory Saudské Arábii, která se v průběhu srpna snažila a těžila ropu nejrychlejším tempem za posledních 32 let. Zásoby ropy v zemích organizace OECD se tak ocitly pod tlakem – volné zásobní kapacity ropy a ropných produktů se propadly až na nejnižší úroveň za uplynulé dva roky ve srovnání s tím, jaký bývá jejich dlouhodobý průměrný stav v tuto roční dobu.
Také Mezinárodní energetická agentura (International Energy Agency – IEA) podržela ropu nahoře, když minulý týden zveřejnila svou měsíční zprávu. Pro rok 2014 totiž předpověděla, že se denní poptávka po ropě díky růstu ekonomiky zvýší o 1,1 milionu barelů ropy. Přestože agentura v rámci makroekonomického výhledu počítá s lepšími čísly, upozorňuje také to, že pokud se zpomalení v rozvíjejících se ekonomikách z posledního kvartálu přesune i do nového roku, mohlo by to mít na ropné trhy negativní dopad.
Navíc pomalu se blížíme k říjnu a očekávanému sezonnímu zpomalení poptávky. Ropní hráči by poté měli mít prostor na to, aby znovu vybudovali zásoby. Zároveň však bude záležet na Libyi, kdy začne svou ropu opět vyvážet. Ceny černého zlata by se tak směrem ke čtvrtému kvartálu mohly začít snižovat. Pokud totiž dojde k návratu pod 110 dolarů za barel, mohlo by to vést k další likvidaci dlouhých pozic ze strany hedgeových fondů. A tím by vznikl prostor pro opětovný propad cen.
Zlato a stříbro s blížícím se koncem kvantitativního uvolňování strmě padají
Jelikož geopolitické napětí polevilo a spekulace ohledně rozhodnutí FOMC sílily, zlato se propadalo nejrychlejším tempem za posledních devět týdnů. Výprodej pak ještě zmohutněl ve čtvrtek, když byla překonána hodnota 1 350 dolarů za unci. Zastavil se až poté, co technická hranice podpory směřovala ke 1 300 dolarům – to když si investoři začali před víkendem vybírat své zisky. Pokles zlatého kovu měli na svědomí především obchodníci spoléhající na momentum. Tedy hlavně hedgeové fondy, které během srpna výrazně navýšily své čisté dlouhé pozice na zlatě. Využívaly přitom v první řadě uzavírání krátkých pozic (tzv. short-covering). Tím pádem přesun k negativnímu momentu poskytl na klesajícím trhu mnoha fondům prostor pro obnovení shortových pozic.
Nejistota kolem dopadů očekávaného středečního oznámení Fedu se přenesla i na vzácné kovy, které do té doby zůstanou v defenzivní poloze. Ovšem i když bude zahájen konec kvantitativního uvolňování, mohl by se objevit argument, že se to do ceny zlata v poslední době již promítlo. Nemůžeme tak ani vyloučit, že zlato naskočí po bědlivě sledované zprávě z Fedu na růstovou (a úlevovou) rally. Tento nárůst by nejspíše musel být podpořen klesajícími výnosy amerických státních dluhopisů. Desetitelé státní bondy už teď balancují pod hranicí tří procent. Přitom od chvíle, kdy šéf Fedu Ben Bernanke v květnu poprvé předznamenal konec nákupů aktiv, vzrostly o více než jedno procento.
Množství zlata drženého prostřednictvím burzovně obchodovaných produktů (Exchange Traded Products – ETP) už dva týdny v řadě doprovázejí čisté redukce. To jen dokládá stále vlažný postoj ze strany institucionálních investorů. Aby se ceny zlata mohly posouvat směrem nahoru, musel by se v tomto důležitém segmentu investorů změnit sentiment. Samotná fyzická poptávka totiž zlatu k růstu nestačí.
V příštích dnech je třeba hlídat následující technické hodnoty: zaprvé podporu na 1 277 dolarech, jejíž prolomení by mohlo signalizovat posun k novému ročnímu minimu. A pokud se zlatu naopak podaří překonat odpor na 1 360 dolarech za unci, mohl by se vrátit zpět neutrální sentiment. Klíčová hranice odporu je pak na 1 433,8 dolaru, tzn. na maximu z 28. srpna.
Ztráty u mědi se podepsaly také na stříbře
Stříbro bylo negativně zasaženo stejnými zprávami jako zlato, plus ho ještě stáhlo dolů pokračující vybírání zisků na mědi. Prosincový kontrakt na vysoce kvalitní měď (HGZ3) se přesunul k dolní hranici rozmezí 3,2 – 3,4 dolaru za libru, neboť se po nedávných slabších makroekonomických číslech začaly zpochybňovat optimistické vyhlídky poptávky. Přitom právě srpnová rally na mědi pomohla nastartovat i silný růst stříbra (a zlata). Nyní však došlo k obratu a stříbro postihly tvrdší výprodeje než zlatý kov.
Spojené státy mají před sebou zřejmě rekordní úrodu kukuřice
Srpnová statistika amerického ministerstva zemědělství rozdělila kukuřici a sójové boby na dva tábory. Američtí farmáři totiž nejspíše během letošního léta sklidí rekordních 13,843 milionu bushelů kukuřice, což může zvednout celosvětové zásoby této plodiny na 12leté maximum. Cena kukuřice proto v minulém týdnu utrpěla těžkou ránu, zatímco sójové boby se vyšplhaly na nejvyšší hodnotu za letošní rok a jejich cena není daleko od psychologické hranice 14 dolarů za bushel. Poměr cen mezi listopadovými kontrakty na sójové boby a prosincovou kukuřicí se dokonce podruhé během pěti let přehoupl přes trojnásobek. Taková úroveň je však dlouhodobě neudržitelná – a zákazníci nakonec mohou drahé sójové boby vyměnit za levnější kukuřici.