Shrnutí týdne: Zlaté ETF fondy nakupovaly zlato

27.09.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby bez leteckého průmyslu v USA v srpnu poklesly o 0,1 %. Analytici očekávali růst o 1,1 procenta. Množství nově …

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby bez leteckého průmyslu v USA v srpnu poklesly o 0,1 %. Analytici očekávali růst o 1,1 procenta. Množství nově prodaných domů v srpnu dosáhlo 421 tisíc přepočteno na roční bázi. Analytici čekali výsledek o 8 tisíc vyšší. Obě statistiky přispěly k oslabení dolaru a posílení eura.

V úterý nakoupily ETF fondy do svých trezorů 94 tis. uncí zlata, čím dostali bilanci nákupů a prodejů zlatých ETF během posledních pěti dnů do zelených čísel. Od začátku roku se to zatím stalo vcelku výjimečně a značí to obnovený zájem ze strany ETF investorů. To by v kombinaci s enormní asijskou fyzickou poptávkou mohlo znamenat nastartování růstového sentimentu na trhu se zlatem. Největší thajský dovozce zlata společnost YLG Bullion International Co., Thailand’s počítá s tím, že celkový dovoz kovu tento rok dosáhnou 200 tun. V minulém roce společnost dovezla 92 tun. Importy společnosti v první polovině roku dosáhly 112 tun, což je zhruba 60 procent celkového importu do Thajska. Podle dat World Gold Council vzrostl dovoz v druhém kvartálu tohoto roku o 58 procent na 26,6 tuny. Thajsko je třetí největší asijský spotřebitel kovu po Číně a Indii.

Měď rostla v tomto týdnu díky zprávě o vývoji amerického HDP. To rostlo v druhém čtvrtletí tempem 2,5%. Přitom ještě v prvním letošním čtvrtletí to byl růst jen o 1,1%. Navíc v jiném včerejším reportu se ukázalo, že počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti v minulém týdnu nečekaně klesl. Tyto zprávy vyvolaly optimismus týkající se současného i budoucího vývoje ekonomiky USA. Ta je po Číně druhým největším spotřebitelem mědi na světě.

Ropa Brent dosáhla osmitýdenních minim. Důvodem byly známky zklidnění napětí mezi USA a Íránem. Na začátku týdne panovala naděje na setkání amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho íránského protějšku Hassana Rúháního na půdě OSN. Ke schůzce sice nakonec nedošlo, nicméně Rúháního včerejší projev v OSN byl smířlivý. Byla mimo jiné zmíněna připravenost za určitých podmínek jednat o íránském jaderném programu.

Čistý export sóje z USA se podle amerického ministerstva zemědělství ztrojnásobil na hodnotu 2,28 miliónu tun v týdnu končícím 19. září. Nejvýznamnější položkou bylo 2,29 miliónu tun mířících do Číny. Listopadový kontrakt sóji oslabil tento měsíc o 2,7 procenta.

Futures kontrakty na pšenici během týdne posilovaly a dosáhly dvouměsíčních maxim. To vše krátce po zveřejnění vládního reportu, dle kterého se U.S. farmářům lépe dařilo vyvážet pšenici do Číny i Brazílie. Vývozci prodali v týdnu končícím 19. zářím 620 212 tun pšenice. To je o masivních 44% více než ve stejném období v loňském roce. Hlavními odbytišti byly, jak už bylo zmíněno, Čína a Brazílie. Růst pšenice v předchozích dnech byl pak způsoben hlavně mrazy v Argentině, které v uplynulém týdnu pravděpodobně poškodily tamní úrodu.

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE