Spojené státy americké dohnaly v produkci ropy a plynu největšího světového producenta – Rusko. Tímto zvratem se mění celý trh a oslabuje se vliv tradičních, na energie bohatých států.
Je zřejmé, že za růstem produkce plynu a ropy v USA stojí návrat těžby z břidlic, která ještě před deseti lety nepřipadala v úvahu kvůli náročné technologii.
Graf: Průměrná denní produkce ropy a zemního plynu přepočtena na miliony barelů ve vybraných zemích, (Zdroj: EIA,WSJ)
Podle údajů EIA produkce USA v červenci dosáhla zhruba 22 milionů barelů ropy denně. Co se týče ruské produkce agentura má k dispozici pouze odhad, který pro rok 2013 činí 21,8 milionů barelů denně.
Import zemního plynu do USA klesl o 32 procent a dovoz ropy propadl o 15 procent za posledních pět let, čímž vzniklo značné množství paliva pro ostatní spotřebitele. I přesto však ceny ropy zůstávají vysoké.
Podle mezinárodní energetické agentury (International Energy Agency) Spojené státy vloni vyprodukovaly více zemního plynu než Rusko poprvé od roku 1982. Rusko předpovídá, že jeho produkce plynu se v příštích letech mírně zvedne, ale současný odhad pro letošní rok zaostává za nynější produkcí USA.
Co se týče ropy, tak Rusko v první polovině tohoto roku produkovalo průměrně 10,8 milionů barelů denně. To bylo o 0,9 milionů barelů více než USA, ale ještě před pár lety tento rozdíl činil 3 miliony barelů denně. Moskva se tak obává, že americké zásoby surové ropy vytlačí ruský export z trhu. To by byl zásadní problém pro ekonomiku, protože více než 40 procent rozpočtu Ruska souvisí s ropou a plynem. Ruská akademie věd odhaduje, že export ropy z Ruska by po roce 2015 mohl klesnout o 25 až 30 procent. To by znamenalo pokles hrubého domácího produktu o 100 miliard dolarů.
Ne každý však vidí USA jako hrozbu. Například šéf OPEC Abdallah Salem el-Badri uvedl, že boom těžby z břidlic v USA skončí do deseti let. Délka těžby ovšem bude záviset na několika faktorech jako jsou ceny komodit, nařízení vlády nebo veřejná podpora. Například průzkum veřejného mínění týkající se těžby z břidlic, provedený agenturou PRC (Pew Research Center for the People and the Press), ukázal, že odpor proti tomuto způsobu těžby vzrostl z 38 procent na 49 procent dotázaných.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.