Na pozitivní zakončení obchodování ve Spojených státech amerických z pátku nenavázalo dnešní otevření trhů v Evropě.
Proslov republikánského kongresmana Johna Boehnera sice přesvědčil americké investory v tom, že republikáni nechtějí default (platební neschopnost) USA. Na druhou stranu souhlas s navýšením dluhového stropu podmínil prosazením úsporných opatření, které demokraté odmítají. Tato patová situace vnáší mezi investory nervozitu, která se projevila jednak negativním uzavřením trhů v Asii, ale i otevřením evropských trhů přibližně procento mínus.
Krátce po otevření ještě pokračoval výprodej, který ovšem neměl dlouhého trvání. Ani ne hodinu po otevření se investoři začali uklidňovat a využili dnešního poklesu ke spekulativním nákupům. Předpoklad, že se nakonec demokraté a republikáni domluví na kompromisu a dojde k navýšení dluhového stropu USA, prozatím přerušuje klesající tendence a vrací investory zpět do trhu.
Ze zpráv, které ovlivnily dnešní obchodování, stojí za zmínku informace od novinářů z německého FAZ. Podle deníku se dva komisaři EU chystají navrhnout omezení v tarifech, kterými se subvencují elektrárny operující s obnovitelnými zdroji. Tato zpráva a zvýšení doporučení od Exane BNP Paribas dnes pomáhá německým utilitám E.ON (+4,30 %) a RWE (+5,18 %).
Samotné otevření trhů v USA přineslo příliv dalších investorů, kteří začali nakupovat a posunuli trhy vzhůru. Evropské trhy i tak pravděpodobně zavřou mírně v červených číslech. Aktuálně se DAX vrátil k úrovni 8.600 bodů (-0,33 %), DJ Euro Stoxx 50 (-0,23 %), CAC 40 (-0,08 %) a FTSE 100 (-0,30 %). Lze předpokládat, že během nejbližších dnů bude pokračovat obchodování při vyšší volatilitě kvůli obavám z neschopnosti amerických politiků domluvit se.