Strategické umístění Hongkongu předznamenává řadu výhod, které se vzhledem k modernizaci a internacionalizaci prostředí začínají stále více projevovat. Geograficky leží Hongkong v místě, kde se střetávají asijské ekonomiky, které jsou zpravidla kulturně a politicky spřízněné a provázané. Trh práce lze považovat za velmi kvalifikovaný a optimálně regulovaný. Služby na finančním trhu jsou poskytovány ve vysoké kvalitě a právě kvalitní služby jsou v tomto regionu nedostatkovým zbožím.
Hongkong je taktéž považován za hlavní offshore centrum pro finanční transakce v RMB (čínského yuanu). Růst trhu RMB byl velmi rapidní, kdy v úvodu roku 2013 dosáhly vklady RMB více než 650 miliard, to představuje 7,7 % z celkových vkladů. Vzestup RMB offshore podnikání láká další finanční centra, aby je následovaly. Mezi hlavní lze považovat Singapur, Tchaj-pej, ale i Londýn nebo Paříž.
Provázanost HKD s USD a potencionální výhody a nevýhody
Od měnové krize v roce 1983, byl Hongkongskou monetární autoritou (Hong Kong Monetary Authority - HKMA), opuštěn systém plovoucího měnového kurzu a byl zaveden pevný kurz, který byl zároveň navázán na měnu amerického dolaru (USD) v poměru 7,80 HKD za 1 USD (reálně fluktuuje v rozmezí 7,75 – 7,85 HKD). Systém je nastaven tak, že každý vydaný HKD musí být současně zajištěn ekvivalentem v USD, pro udržení zmíněného poměru. Úrokové sazby jsou nastaveny rovněž tak, aby přesně korespondovaly se sazbami centrální banky US FEDu. Tato regulace, v nynějším prostředí nulových úrokových sazeb a kontinuálního kvantitativního uvolňování ze strany spojených států (FEDu), vytváří řadu problémů.
Úrokové sazby na HK bondech, které jsou systémově nastaveny v závislosti na sazbách US, přirozeně neodpovídají domácí ekonomice. Uměle předurčené sazby na státních dluhopisech jsou následně promítnuty do hypotéčních sazeb, které potažmo mohou být příčinnou nesrovnalostí na nemovitostním trhu. V případě nemovitostního trhu v Hongkongu jsme toho patrně nyní svědky. Vývoj cen nemovitostí v Hongkongu zažívá od počátku kvantitativního uvolňování v roce 2009 rapidní růst, neuvěřitelných 120%. Ceny bytových nemovitostí v Hongkongu dokonce korelují s vývojem akciového trhu v US. Z pohledu místních obyvatel je výsledek takový, že tržní cena nemovitostí v poměru k disponibilním příjmům vzrostla od roku 2009 o téměř patnáctinásobek, tj. při koupi nemovitosti si tak musí kupující vyčlenit v průměru téměř 65% svých měsíčních příjmů. Za další klíčový problém lze považovat riziko plynoucí z růstu inflace. HKMA se zavázala k pravidelným intervencím v situacích, kdy hrozí překročení hranice definovaného fluktuačního pásma. V případě oslabování USD, HKMA devalvuje HKD, aby dostála zachování poměru. Zpravidla k tomu dochází zvyšováním peněz v ekonomice, které tak vede k růstu cen a vytváří inflační tlaky.
Hongkong: Budoucí předpoklady
Úkolem Hongkong je vzít na sebe roli hlavního finančního centra pro Čínu a Asii a v budoucnu být i plnohodnotným finančním centrem na světové úrovni. Avšak tato cesta vede přes řadu zastávek, které dlouhodobě nemohou být přehlíženy. Vzhledem k aktuálním problémům, které pramení z různorodosti a disproporcí ekonomik US a HK lze do budoucna očekávat možné přenastavení fixace či dokonce přesun zpět na plovoucí měnový kurz.
Autor příspěvku je členem investičního výboru Charles Bridge Global Macro Fund