Americké akcie uzavřely čtvrteční seanci medvědí svíčkou. S&P 500 odepsalo 0,38 procenta, Dow Jones 0,47 procenta a Nasdaq 0,28 procenta. Trhem otřásla reportáž CNN, ve které neidentifikovaný americký představitel oznámil, že izraelská válečná letadla napadla syrskou válečnou základnu. Izraelská vláda odmítla tuto informaci potvrdit.
Čínský výrobní index nákupních manažerů (PMI) posílil nad očekávání a dosáhl tak na 18měsíční maximum. Index dokázal expandovat na 51,4 bodu a připsal si tak 0,3 bodu. Čína dokázala v posledním měsíci výrazně zvýšit produkci, což se tedy projevilo ve zlepšené náladě. Druhá největší ekonomika na světě by v letošním roce měla dosáhnout 7,6 procentního růstu, v roce 2014 už jen 7,4 procenta.
Australské komoditní ceny se podle odhadů propadly v říjnu o 1,0 procento v meziročním srovnání. Důvodem zlevnění je pokles cen železné rudy, zlata a ropy. Tamní index cen výrobců (PPI) si mezikvartálně připsal 1,3 procentní růst. Povedlo se tak překonat odhady o 0,4 procentním růstu i předchozí výsledek. Zdražení se projevilo na růstu cen za elektřinu, vodu a plyn.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
· 10:30 Britské výrobní PMI
· 15:00 Americký výrobní PMI ISM
EUR/USD pokračovalo ve výprodeji i během asijské seance a cena se pomalu dostává do míst, kde lze očekávat nápor nakupujících. Trh má v dnešní seanci nakročeno otestovat supporty 1,35 případně 1,34. Ty společně s rostoucí trendovou linií drží trh ve střednědobém býčím trendu. Jejich proražení by mohlo znamenat konec pozitivním vyhlídkám.
GBP/USD konsoliduje ve vlajkové formaci těsně nad důležitým supportem 1,60. Trh se od proražení 1,6125 obchoduje v mírném poklesu, ale bez výraznější volatility. V dnešní seanci se vyplatí sledovat reakci na podporu 1,60, trh by měl ukázat větší odezvu při zveřejnění výrobního PMI.
USD/CHF testuje horní hranu klesajícího klínu a v průběhu dnešní seance tak může otestovat sílu této formace. Trh je v býčí divergenci s indikátorem MACD a hledá si cestu na sever. Dnešní proražení by se dalo považovat za předčasné vzhledem k poloze ceny uvnitř klínu. Trhu by spíše prospělo oslabení a průrazu bychom se tak mohli dočkat v příštím týdnu.
Zlato pokračuje v oslabování a na denním grafu se začíná vykreslovat možné vytvoření reverzní formace hlava – ramena. Trh tak v tomto týdnu zahájil po odrazu od klesající trendové linie cestu k neckline linii, která leží na úrovni 1 270,00. Průraz této úrovně by mohl cenu zlata posunout ještě výrazně níž.