Shrnutí týdne: Silný dolar a slabé euro

01.11.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Zveřejnění rozhodnutí Fedu o monetární politice nepřineslo žádný zásadní zvrat. Objem kvantitativního uvolňování zůstává beze změny. Akcie …

Zveřejnění rozhodnutí Fedu o monetární politice nepřineslo žádný zásadní zvrat. Objem kvantitativního uvolňování zůstává beze změny. Akcie a drahé kovy na něj reagovaly spíše negativně a od středy oslabují. Index nákupních manažerů v průmyslu v USA dosáhl za měsíc říjen 56,4 bodů. Drží se tak již čtvrtý měsíc nad hladinou 51 bodů, což je obecně považováno za ekonomický růst. Za měsíc září dosáhl index hodnoty 56,2 a vykazuje tak již šestý měsíc v řadě rostoucí tendenci. Americký dolar díky tomu posiluje vůči většině hlavních měn. Nezaměstnanost v eurozóně zůstává bez změny na rekordní úrovni 12,2 procenta. Nemile tak překvapila trhy, protože analytici očekávali její pokles na 12 procent. Euro proti dolaru prudce oslabilo a dále jej také sráží nižší inflace, která činí 0,7 procenta. Jeho propad nezastavila ani data z USA, kde bylo zveřejněno množství žádostí v nezaměstnanosti. Jejich počet minulý týden dosáhl 340 tisíc.

Čínské importy zlata z Hong Kongu v září mírně poklesly ze srpnových 110,2 tuny na 109,4 tuny. Klesají tak již druhý měsíc v řadě. Enormní nárůst čínských importů od začátku letošního roku stačil pokrýt vysoké prodeje zlata z fondů ETF po celém světě. Tříměsíční zápůjční sazba zlata GOFO (Gold Forward Rates) se dostala 16. října již po druhé tento rok do záporných čísel. Znamená to v podstatě nedostatek fyzického zlata na mezibankovním trhu. Týden uzavřela GOFO sazba na hodnotě - 0,03 %.

Cena ropy WTI se pohybuje v blízkosti čtyřměsíčních minim. Zásoby ropy v USA rostly šestým týdnem v řadě o 4,1 miliónu barelů na celkových 383,9 miliónu, což je nevyšší úroveň od června. Přesto jsou zásoby ropy v USA 11 procent pod pětiletými průměry. Libye by měla obnovit produkci v průběhu příštího týdne. Cena ropy WTI propadla na konci týdne pod 95 dolarů za barel. Cena ropy Brent, která byla více ovlivněna výpadky dodávek z Libye, propadla na konci týdne pod 107 dolarů za barel. Rozdíl mezi cenou ropy WTI a Brent se dostal ve středu na 13 dolarů za barel, což je nevyšší hodnota od 11. března.

Cena kukuřice se během týdne dostala na tříletá minima. Od loňských maxim cena spadla již o 49 procent. Ty byly způsobeny nejhorším suchem v USA od třicátých let minulého století. Můžou za to především zprávy o bezproblémově pokračující sklizni a dobré kvalitě sklizené kukuřice. Celosvětové zásoby by podle amerického ministerstva zemědělství měly do konce sezóny 2013/14 vzrůst na 12letá maxima.

Cena pšenice klesla k měsíčnímu minimu v důsledku rozhodnutí indické vlády zbavit se přebytečných zásob této komodity. Tento krok by mohl uspokojit přebytečnou poptávku po pšenici. Indie schválila snížení minimální ceny pro prodej svých zásob pšenice na 260 USD z předchozích 300 USD za tunu, což by mělo zvýšit poptávku po těchto zásobách, které se nyní pohybují na více než dvounásobku běžné potřeby. Indická vláda běžně od tamních farmářů vykupuje kolem 30% produkce jak pšenice, tak i rýže.

Posledních 10 obchodních dní v řadě bavlna bez jediné přestávky zlevňovala, čímž dosáhla nejdelší série poklesů od roku 1979. Pro zlevnění hovoří zrychlující se sklizeň na bavlníkových plantážích v USA. Státy Texas a Georgie, které jsou z hlediska USA nejvýznamnějšími pěstiteli bavlny, očekávají v následujících dvou týdnech spíše sušší počasí. To jsou ideální podmínky pro probíhající sklizeň. K 27. říjnu bylo v USA sklizeno 34% úrody bavlny, tedy o 21% více než o týden dříve. Zásoby bavlny ve skladech monitorovaných burzou ICE Futures U.S. rostou již šestnáct dní v řadě.

Cena hovězího v druhé polovině týdne korigovala. Vytrvalé zdražování futures na hovězí dobytek a s tím spojený růst cen masných produktů z hovězího masa se již negativně podepisuje na poptávce. Jak maloobchod, tak i restaurace v USA odebírají méně hovězího. Tamní zpracovatelé masa též zpomalují výrobu. Jen za říjen hovězí zdražilo o 6,2%.

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE