Globální trhy uvrhnou domácí scénu opět do stínu

Finance.cz

Zahájení intervence proti koruně, snížení úrokové sazby ECB a výsledky HDP napříč celou Evropskou unií - to vše byly faktory, jež hýbaly trhy minulý týden v našem regionu.

 

Střední Evropa jakoby zcela ignorovala hlavní globální vysílač makroekonomických signálů - americkou ekonomiku. To se již brzy změní, byť evropské makroekonomické údaje budou tento týden patrně opět patřit k těm velmi sledovaným.

Půjde pak především o předstihové ukazatele v podobě podnikatelských nálad (PMI a Ifo), kdy budou sledované zejména ty z Německa a Francie. Po nedávno zveřejněných datech za HDP, které odhalily, že zatímco Německo roste, tak Francie stále flirtuje s recesí, mohou být trhy opět citlivější na eventuální divergenci těchto dvou největších ekonomik eurozóny. My francouzské údaje neodhadujeme, nicméně v případě těch německých neočekáváme, že by mělo dojít k nárůstu podnikatelského optimismu. Pokud by k něčemu takovému došlo i u francouzského PMI nebylo by to nic povzbudivého, neboť by to znamenalo, že se vylepšování očekávání podnikatelů v této ekonomice opravdu minimálně na čas zastavilo. Ve světle takových dat by se tak mohl ex post jevit další expanzivní zásah ECB ještě logičtěji.

Vedle srpnových maloobchodních tržeb a inflačních dat to bude v USA rovněž jeden z důležitých předstihových ukazatelů - index podnikatelské nálady Philadelphie, který naznačí, zdali americká konjunktura neztrácí dech. Index podnikatelské nálady z New Yorku přinesl náznak zklamání, přičemž se v něm může mísit negativní vliv částečné uzavírky federálních úřadů v říjnu. Každopádně i v případě politiky Fedu bude platit, že aktuální data (jak ta inflační, tak ta konjunkturální) budou podporovat dosavadní holubičí rétoriku (které se i tento týden možná opět dočkáme více než dost).

Autor příspěvku je analytikem ČSOB

 
 
Sdílení a tisk
 
HDP    inflace    hospodářský vývoj   
Komentář
 
 
reklama
 
 
Články Finance.cz

Zobrazit další články
Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Finance.cz - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Student - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy