Dluhopisy: Nejistá jistota

25.11.2013 | , Finance.cz
INVESTICE


Dluhopisy jsou považovány za bezpečné cenné papíry s jistým výnosem. Ten je obvykle očekáván na úrovni 4 % ročně, případně jedno nebo dvě procenta nad inflací. Tyto čísla vychází z dlouhodobých průměrů. Avšak neznamená to, že takových výnosů dosáhne každý dluhopis a v každé době.

Finanční a následná ekonomická krize však zasáhla výrazným způsobem i do výnosů dluhopisů. V současnosti jsou tyto daleko od svých dlouhodobých průměrů. Ještě v letošním roce jsme se mohli setkat s výnosy kolem 10 % za rok. V současnosti však mnoho fondů svítí červeně, jsou ve ztrátě.

Většina drobných investorů se řídí minulou výkonností. Při výnosech kolem 10 % vypadlo na dluhopisovém trhu vše krásně. Prodejci dluhopisů měli vše jednoduché, zvláště, když jsou dluhopisy doporučovány jako jedna ze základních složek portfolia. Ovšem v současnosti, když jsou výsledky dluhopisových fondů záporné, tak už přítoky do dluhopisových fondů nejsou tak vysoké.

Nic nového

Pro řadu investorů se současný vývoj na trzích s dluhopisy zdá nepochopitelný. Jeden rok velmi zajímavé výnosy, kdežto druhý potom samá červená čísla. Avšak to, co se děje na trzích s dluhopisy v současnosti je naprosto normální a historii najdeme řadu podobných příkladů. Tedy pokud se podíváme na vývoj trhu s dluhopisy v USA (jednom z největších světových trhů s dluhopisy).

Pokud vezmeme v úvahu americké desetileté státní dluhopisy, zjistíme, že aritmetický roční průměr jejich výnosů je 5,1 %. Přičemž výnos z poloviny investic se pohyboval v intervalu 2,3 % až 6 %. Tedy ta druhá polovina měla výnos vyšší či nižší. Z tohoto pohledu nejsou výnosy přes 10 % p.a., jak jsme byli svědky v loňském roce, nic mimořádného. Prostě takové výnosy dluhopisy občas předvedou.

TIP: Všechny potřebné informace pro začínající investory naleznete ZDE

Jaké výnosy můžeme očekávat?

Když dluhopisy mají tvořit základ většiny portfolií, jakých výnosů u nich mohou investoři vůbec dosáhnout? Při „měření“ bylo zjištěno, že v 98 % případů to bylo v intervalu od 7,3 % do 34 % (zahrnuty ve zkoumání jsou i třeba konvertibilní či korporátní dluhopisy). I třeba americké státní dluhopisy, považované za „safety heaven“ mohou spadnout o více než sedm procent za rok. Stačí k tomu razantní růst úrokových sazeb.

Při investování do dluhopisů se doporučuje zpravidla tříletý investiční horizont. Někteří investoři se domnívají, že pokud je doporučen takový horizont, tak nemůže, dojí t k poklesu investice. Ovšem trh je z této myšlenky rychle vyvedl. Pravdou je, že ani tříletý horizont není úplně bezpečný. Výnosů dosáhly dluhopisy „pouze“ v 97 % případů investic. Dokonce není stoprocentně bezpečný ani pětiletý horizont. Neboť investice na tomto horizontu skončila v nominálním zisku „jen“ v 99 % případů. Pro zajímavost, roční investice do dluhopisů skončila v zisku v 91 % případů.

Pro dlouhodobější investice dochází k podobnému efektu jako v případě akcií. Interval možných výnosů se postupně zužuje. Postupně se odbourávají extrémy. Rozdílné výnosy v různých dobách jsou dány rozdílností úrokových sazeb. Někdy byly sazby nízké, jindy vysoké a tyto nízké nebo vysoké sazby vydržely i několik desetiletí.

ANALÝZA: Podívejte se na říjnovou výkonnost podílových fondů

Výnosy u dluhopisů nebudou zajímavé

V současnosti jsou úrokové sazby státních dluhopisů nízké. Nelze proto očekávat, že v příštích deseti letech budou výnosy dluhopisů zajímavé. Z historického pohledu nás čekají spíše výnosy podprůměrné.

Historická data také ukazují, proč jsou dluhopisy považovány za bezpečnou investici. U dluhopisů nedochází k poklesům tak často. Pokud takovou ztrátu zaznamenají, bývá jen mírná a dluhopisy se z ní rychle vzpamatují. Investorům v jejich klidu pomáhá fakt, že fond stále drží dluhopisy, které mají nyní jen nižší hodnotu. Pokud je ale bude držet do konce, o peníze nepřijdou. Navíc v dobách poklesu roste u dluhopisového fondu výnos do splatnosti. Ke špatné zprávě, že jejich investice je dočasně ve ztrátě, se ihned přidává dobrá zpráva. Investice bude vydělávat více.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE