Souhrn týdne 30.8 - 3.9. na trzích USA

06.09.2004 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Zprávy z USA   Týden od 30. srpna do 3.září nepřinesl výraznou aktivitu na akciových trzích, čemuž odpovídají i smíšené výsledky hlavních amerických indexů. Zatímco Dow Jones Industrial index a S&P 500 ukončily týden mírně v plusu...

i a ... (0,64 a 0,53%), index Nasdaq Composite, zejména díky nepříznivým zprávám společnosti Intel, ztratil oproti minulému pátku téměř 1%. Pro celý týden byly typické nízké objemy obchodování. Nejdůležitější informace dorazila na trhy v pátek v podobě zprávy o stavu zaměstnanosti a tvorbě pracovních míst v americké ekonomice.

 

Makroekonomická čísla

 Ministerstvo obchodu USA v pondělí oznámilo, že osobní příjmy amerických rezidentů vzrostly v měsíci červenci o 0,1%, což znamená nejpomalejší růst za poslední 2 roky. Spotřebitelské výdaje po červnovém poklesu 0,2% vykázaly 0,8%-ní růst. Rychlejší růst výdajů způsobil 1,3%-ní pokles míry úspor z 1,3 na 0,6%. Disponibilní přijmy (příjmy po zdanění) vzrostly o 0,1%. Cenový index spotřebitelských výdajů pak zůstal nezměnen v celkovém i jádrovém vyjádření.

Hodnota indexu spotřebitelské důvěry se za srpen propadla na 98,2 bodů oproti červencové hodnotě 105,7, což znamená největší meziměsíční pokles tohoto ukazatele od února. Úroveň důvěry spotřebitelů vykázala tento rok nejnižší hodnotu v květnu. Srpnových 98,2 bodů nebylo zdaleka očekáváno. Ekonomové sice předpokládali, že index důvěry klesne, ale pouze na 103,6 bodů. Propad indexu je výraznější také díky revizi červencové hodnoty z 106,1 na výše uvedených 106,4 bodů. Za poklesem důvěry pravděpodobně stojí zpomalená tvorba pracovních míst.

NAPM-Chicago index, který měří výrobní aktivitu v oblasti amerického středozápadu, vykázal za měsíc srpen pokles na 57,3% oproti červencovým 64,7%. Hodnota nad 50% však stále znamená expanzi. Ekonomové očekávali, že se hodnota indexu propadne na 60,8%. I když tento předpoklad byl více optimistický než konečný výsledek, nic to nemění na tom, že srpen 2004 je šestnáctým měsícem v řadě, kdy výrobní aktivita v oblasti středozápadu expandovala.

Výrobní aktivita ve Spojených státech zpomaluje. Index ISM Manufacturing, který tuto aktivitu sleduje, vykázal za srpen pokles na 59%. Tento výsledek znamená pokles indexu o 3 procentní body oproti červenci. Index ISM se držel nad hranicí 60% devět měsíců v řadě, což bylo nejdelší období více než 60%-ních hodnot od roku 1972. Ekonomové předpokládali, že index poklesne o něco méně, na 60%.

Růst produktivity práce za druhé čtvrtletí 2004 byl zrevidován na anualizovanou hodnotu 2,5%, což znamená poměrně výraznou korekci oproti dříve uveřejněnému růstu 2,9%. Ekonomové předpokládali, že ukazatel růstu produktivity bude zrevidován, ale ne tak výrazně. Příznivější zprávou je revize růstu nákladů na jednotku práce z původních 1,9 na 1,8%.

V týdnu končícím 28. srpnem si poprvé požádalo o podporu v nezaměstnanosti celkem 362 000 lidí. Ekonomové přitom předpovídali, že hodnota jobless claims by se pro tento týden měla pohybovat okolo 340 000. Odhaduje se, že přibližně polovina neočekávaného nárůstu tohoto ukazatele je následkem řádění hurikánu Charley z poloviny srpna.

Počet zakázek na továrně vyráběné produkty v červenci vzrostl o 1,3%, když největší zásluhu na tomto růstu měly objednávky nových osobních letadel. Vzestup o 1,3% byl v souladu s očekáváními ekonomů. Počet továrních dodávek vzrostl o 0,6%, nedokončené zakázky vzrostly o 1,2% a zásoby o 0,8%.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech klesla v srpnu na 5,4%, což je nejnižší stav od října 2001. V USA bylo podle ukazatele „nonfarm payrolls“ v měsíci srpnu vytvořeno v souladu s odhady ekonomů 144 000 nových pracovních míst. Nízké hodnoty tohoto ukazetele z předchozích dvou měsíců byly zrevidovány kumulativně o 59 000. Průměrná hodinová mzda amerických pracovníků vzrostla o 5 centů (0,3%) na $15.77. V meziročním vyjádření zaznamenaly mzdy růst 2,3%.

ISM Non-manufacturing index, který sleduje aktivitu nevýrobního sektoru USA, vykázal za srpen hodnotu 58,2%, což na jednu stranu znamená nedostižení odhadů ekonomů o 4 procentní body, ale na druhou stranu tato hodnota stále signalizuje expanzi sektoru (stejně jako všechny hodnoty nad 50%).

 

Další významné zprávy uplynulého týdne

 Veritas Software (VRTS), jeden z předních výrobců softwaru pro ochranu a uchování dat, v úterý oznámil převzetí společnosti KVault Software (KVS) za 225 milionů v cash. KVS se zabývá vývojem softwaru pro archivaci mailové korespondence. Tržby KVS za rok 2003 činily 1,75 miliardy dolarů.

Provozovatel zábavních parků, Six Flags(PKS) , se v pondělí dočkal snížení ratingu od agentury Standard & Poor’s z B+ na B. Jedná se sice stále o investiční stupeň, ale i tak investoři reagovali výprodejem a poslaly akcie Six Flags dolů o 5,7%.

Zisk společnosti Accredo Health(ACDO) , která poskytuje léky a léčbu chronicky nemocným pacientům, by měl ve fiskálním roce 2005 činit 1,45 – 1,53 dolarů na akcii, což jsou o 40 centů nižší hodnoty oproti dřívějším očekáváním. Analytikové Zacks předpokládali, že zisk společnosti v roce 2005 bude 1,89 dolarů na akcii.

Společnost UBS (UBS) se chystá odkoupit divizi kapitálových trhů od Charles Schwab za 265 milionů dolarů. Tato cena je sice nižší, než 321 milionů, které za tento byznys zaplatila společnost Charles Schwab před 8 měsíci, přesto se někteří analytikové domnívají, že se jedná o dobrý tah. Objevují se rovněž spekulace, že se Charles Schwab hodlá vrátit ke svým původní činnosti a bude se soustředit na retailové brokerské služby a institucionální investování.

Maloobchodní řetězec Albertson’s, Inc. (ABS) ohlásil zisk za druhé čtvrtletí ve výši 28 centů na akcii, o cent lépe, než předpokládali analytikové. Před rokem však jeho zisk činil celých 44 centů na akcii. Tržby sice v absolutním vyjádření vzrostly na 10,2 miliardy oproti 9 miliardám před rokem, ale tržby obchodů otevřených déle než rok (tzv. same-store tržby) naopak o 1,3% klesly.

Dvě největší americké automobilky, General Motors Corporation (GM) a Ford Motor Company (F), oznámily znepokojující zprávy o svých tržbách. Jednička na americkém trhu, General Motors, oznámila, že od rekordní hodnoty v srpnu minulého roku její prodeje automobilů klesly o 7%, přičemž prodeje osobních aut byly o 2% nižší a prodeje nákladních aut o 10% nížší. Prodeje osobních aut společnosti Ford klesly o 22% a prodeje nákladních aut o 1% vzrostly.

Společnost Wal-Mart Stores, Inc.(WMT), číslo jedna retailového sektoru, oznámila, že tržby jejích obchodů otevřených déle než rok by ve třetím čtvrtletí měly vzrůst o 2-4%, což je znamená snížení oproti minule uveřejněnému výhledu 3-5%. Zisk za třetí čtvrtletí by se měl pohybovat na spodní hranici odhadu 52-54 centů na akcii.

Společnost Intel Corporation (INTC) oznámila, že globální poptávka po jejích hlavních produktech klesá v důsledku snižování zásob počítačových komponentů u koncových zákazníků. Navíc příjmy z prodeje komponent do komunikačních zařízení jsou nižší z důvodu nižšího než očekávaného růstu dodávek flashových pamětí užívaných v mobilních telefonech. Dopad na hospodářský výsledek společnosti je následující: Intel snížil odhad na tržby z 8,6 – 9,2 na 8,3 – 8,6 miliard, odhad hrubé marže klesnul ze 60 na 58% a kapitálové výdaje budou rovněž nižší, 2,4 miliardy oproti předpokládaným 2,5 miliardám.

 

Devizové a komoditní trhy

Zatímco americký dolar v průběhu týdne oproti ostatním světovým měnám spíše oslaboval. Páteční uklidňující zpráva o vývoji zaměstnanosti pomohla dolaru na cestě vzhůru. Za celý týden tak dolar oslabil mírně jen vůči euru a naopak posílil vůči japonskému jenu a britské libře. Detailní informace o vývoji měnových kurzů naleznete v tabulce „Kapitálové a finanční trhy v datech“.

Situace na trhu s ropou se poměrně uklidnila a zdá se, že ceny černého zlata se alespoň na krátký čas přestaly vykazovat výrazné pohyby. To samé se nedá říci o zemním plynu, který opět poměrně výrazně zlevnil a cena futures kontraktu se dostala pod 5 dolarů na 4,68. Z námi sledovaných komodit zlevnilo zlato a platina, ale jen v malé míře.

 

Zprávy ze světa

 

Ceny v eurózoně placené průmyslovým výrobcům, které mapuje index PPI (Producer Price Index), vzrostly v červenci 2004 o 0,4%. Jak dále uvedl statistický úřad Eurostat, v porovnání s červencem 2003 vzrostla hodnota PPI o 2,8%. Pokud vynecháme růst cen v energetickém sektoru, je meziměsíční změna tohoto významného inflačního indikátoru pouze +0,2%. Ceny energií vzrostly v eurozóně o 1,1%, ceny meziprodutktů pak o 0,4%. O 0,2% podražilo spotřební zboží dlouhodobé spotřeby, ceny zboží krátkodobé spotřeby zůstaly nezměněny. Minimální nárůst cen o 0,1% pak vykázaly kapitálové statky.

Evropská centrální banka ponechala své klíčové sazby opět nezměněny. Základní úroková sazba eurozóny tak nadále zůstává 2%, i když růst peněžní nabídky i inflace je vyšší než jsou cíle ECB 4,5% respektive 2%.

Autor článku