Maloobchodní tržby ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska v prosinci vzrostly meziměsíčně o 2,8 %, ačkoliv se čekal jen 0,5% růst. Meziročně vzrostly bez zahrnutí automobilového průmyslu dokonce o 6,1 %, což je nejprudší růst od ledna 2000. Maloobchodní prodeje v USA dopadly lépe než se očkovalo a nepotvrdily tak pesimistickou náladu, která byla vyvolána malým růstem nových pracovních míst.
Měsíční zápůjční sazba zlata GOFO (Gold Forward Rates), která byla od 18. prosince až do 14. ledna záporná, se ve středu dostala na nulu. Období záporné sazby se krylo s růstem ceny zlata o 63 dolarů na jedné unci. Těžební společnosti pokračují v masivních škrtech svých rozpočtů na průzkum druhým rokem v řadě. Celosvětové výdaje na průzkum nalezišť kovů propadly minulý rok podle společnosti MinEx Consluting o 10 miliard dolarů, tedy zhruba o 30 procent oproti předchozímu roku. Společnost očekává další propad v tomto roce o 10 procent. Například těžební gigant Rio Tinto Group oznámil, že snížil náklady na průzkum v minulém roce na 968 miliónů dolarů oproti 1 970 miliónům v roce 2012. Australská těžební firma OZ Minerals oznámila, že v tomto roce snížila rozpočet pro průzkum o 62 %.
Nejaktivnější futures kontrakt na ropu typu Brent v průběhu středeční obchodní seance zaznamenal největší intradenní oslabení ceny posledních dvou měsíců poté, co se Libyi podařilo poprvé od března loňského roku zvýšit domácí produkci. OPEC v minulém týdnu přišel se zprávou, že kvůli vyšší produkci nečlenských států očekává pokles poptávky po vlastní ropě. Dle OPECu klesne denní objem poptávky po ropě oproti průměru loňského roku o 300 tisíc barelů. Mezi hlavní konkurenty organizace patří Spojené státy, Kanada a Brazílie. WTI ropa reagovala na zprávu zmíněné organizace poklesem, jelikož zpráva OPECu potvrdila, že globální poptávka po ropě není silná, a to v době, kdy vlastní produkce Spojených států je více než dostatečná. Německá Deutsche Bank snížila svůj výhled pro cenu ropy Brent na 97,50 dolarů za barel z původních 106,25 a svůj odhad ceny WTI z 98,75 dolarů za barel na 88,75 dolarů za barel. Hlavním důvodem, který banka udává, je boom těžby ropy z břidlic v USA.
Po značném růstu ceny kukuřice na konci minulého týdne po zveřejnění WASDE reportu pokračovala cena poklesem během tohoto týdne. Důvodem byla reakce na spekulace, podle kterých budou konečné zásoby kukuřice v USA větší, než ve svém posledním odhadu očekává americké ministerstvo zemědělství, především pak kvůli slabé poptávce po krmivech. V minulém měsíci klesly ve Spojených státech jak počty prasnic ve stádech, tak množství skotu na porážku, jehož řady dosáhly druhé nejnižší úrovně pro toto období minimálně od roku 1996. Ve svém posledním odhadu USDA uvedlo, že spotřeba kukuřice v USA v měsících září, říjen a listopad vzrostla o 16% na rekordních 4,32 miliardy bušlů. To by odpovídalo nárůstu poptávky ze strany farmářů o 18%. Analytici však poukazují na možnost nadhodnocené statistiky, protože počet kusů chovaných hospodářských zvířat klesá.
Nízké teploty v USA posilují ceny hovězího. Celkový počet skotu v USA se minulý rok zmenšil šestý rok v řadě na nejmenší množství od roku 1952. Rekordní sucha v roce 2011 zničily pastviny v Texasu, kde je nejvíce skotu v USA. Následně vysoké ceny krmiva donutily některé farmáře k prodejům stád. Celosvětová spotřeba hovězího byla podle odhadů minulý rok nejvyšší od roku 2008. Export amerického hovězího vzrostl meziročně o 4,4 procenta v prvních jedenácti měsících minulého roku. Cena hovězího vzrostla o 14 procent od konce června.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.