Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank
• Averze k riziku na volatilních trzích roste
• Index S&P 500 zasáhla nákaza z Asie
• Dluhopisy se konečně dočkaly podpory
Většina hlavních finančních trhů se v uplynulém týdnu vyvíjela naopak, než napovídaly současné trendy. To vedlo ke zvýšené volatilitě a nejistotě, kam budou trhy v krátkodobém horizontu směřovat. Averzi k riziku pak ještě podpořily zprávy o zpomalení z rozvíjejících se trhů. K tomu všemu je ještě třeba přičíst začátek roku, tedy období, kdy investoři hledají vhodné obchodní strategie na další měsíce. Tato averze způsobila, že americký dolar oslabil – zejména kvůli nákupům japonského jenu a stahováním přílišného množství krátkých pozic. Některé přední akciové trhy pak doplatily na propad akcií a měn u rozvíjejících se zemí. Například index S&P 500 už klesá dva týdny v řadě. Naopak vzpruha se dostavila u dluhopisových trhů a výnos u desetiletých amerických státních dluhopisů se snížil až na dvouměsíční minimum.
Zdroj: Bloomberg a Saxo Bank
To však hraje do karet investorům do zlata – jak fyzický kov, tak i akcie společností těžících zlato zažívaly rally. Na druhé straně komodity závislé na růstu, jako jsou třeba průmyslové kovy, padaly dolů. Těžké časy přišly i na ropu typu Brent, zatímco americký energetický sektor byl k potencionálnímu negativnímu vývoji imunní. Ve Spojených státech se totiž pozornost soustředila především na domácí témata – například na zvýšený průtok ropy ze Středozápadu směrem k Mexickému zálivu (což bylo pro WTI pozitivní), ale taky na velmi chladnou zimu, která poskytuje podporu topnému oleji (ULSD) a hlavně zemnímu plynu.
Zdroj : Bloomberg a Saxo Bank
Zemní plyn (NGG4) byl už druhý týden v řadě nejlépe prosperující komoditou. Jeho cena se vyšplhala téměř k pěti dolarům za therm – tedy na úroveň, kterou plyn už v letech 2010 a 2011 několikrát testoval, ovšem neprolomil. A protože je ve Spojených státech chladnější zima, než je obvyklé, poptávka po plynu roste takovým tempem, že se stavy zásob propadly na nejnižší hodnotu od roku 2005 (když vezmeme v potaz právě probíhající část roku). V podzemních zásobnících se v současnosti ukrývá zhruba 2423 miliard kubických stop – o 12 procent méně, než činí pětiletý průměr. Topná sezona přitom skončí až někdy na konci března, takže se zásoby budou každým týdnem krátit až na skutečně znepokojivé hodnoty. Právě podobné úvahy o plynu v posledních týdnech přinášely této komoditě dostatek podpory. Pozitivní momentum je sice stále pevné, ale náhlá změna počasí by mohla vyústit v nezanedbatelné vybírání zisků.
Ropě typu Brent (LCOH4) se dařilo výrazně hůře než ropě WTI. Rozdíl mezi těmito dvěma světovými cenovými benchmarky tak poprvé od začátku listopadu spadl zpátky k 10 dolarům. Ropě Brent uškodilo hlavně to, že se začaly zvyšovat exporty z Libye a zároveň se objevily zvěsti o zpomalení čínské ekonomiky. Naopak ropa WTI těžila podporu ze zpráv, podle kterých společnost TransCanada otevřela jižní větev svého ropovodu s názvem Keystone XL a s kapacitou 300 tisíc barelů za den. Očekává se, že by měla ulevit od přebytků ropy v oklahomském Cushingu, kde je hlavní překladiště americké ropy obchodované na burze v New Yorku. Poptávka po topném oleji byla stejně jako u zemního plynu zvýšená – velmi nízké teploty totiž trápí celé východní pobřeží Spojených států. Jakmile se však teploty vrátí do normálu, mohla by cena ropy WTI znovu oslabit – zejména kvůli bohatému zásobení trhu produkcí z břidlicových ložisek. A spolu s tím, jak se cena americké ropy bude blížit hranici 100 dolarů, odpor poroste. Spojnice trendu mezi srpnovým maximem ve výši 98,25 dolarů za barel a 200denním klouzavým průměrem na hranici 99 dolarů by přitom měla mít dost síly na to současnou rally zarazit.
Ropa WTI, kontrakt na nejbližší měsíc
Kakao (CCH4) se obchodovalo blízko svých maxim z loňského prosince – hlavně poté, co ve čtvrtek jeho cena zažila největší nárůst za posledních 16 měsíců. Podporu mu zprostředkovala lepší ekonomická aktivita v Evropě (která je největším spotřebitelem čokolády na světě) a také zpráva o stavu průmyslu, jež naznačuje výrazný pád světových akcií. Report mezinárodní organizace producentů a zpracovatelů kakaa International Cocoa Organization, který unikl předčasně, přitom ukazuje 17procentní roční propad světových zásob od loňského září. Navíc současné odhady trhu upozorňují na deficit dodávek v nadcházejících dvou letech. Podobný výhled nahrává cenám kakaa už od loňského léta a je možné, že tato komodita ještě více posílí. Hlavně když si uvědomíme, že současná cena 2 800 dolarů za tunu je stále zhruba o 25 procent pod posledním rekordem z roku 2011.
Cena vysoce kvalitní mědi (HGH4) se už čtyři týdny v řadě propadá. Výrobní aktivita v Číně totiž poprvé za posledních šest měsíců zpomalila a regulační orgány tam zintenzivnily kontroly potenciálních úvěrových rizik u některých sektorů. Pokles mědi však do jisté míry utlumil pokračující propad zásob, které se nacházejí ve skladech monitorovaných Londýnskou burzou kovů. Tamní zásoby se snižují už 20 měsíců za sebou a nyní dosahují nejnižších hodnot v jednom roce. Podpora přitom přichází z Indonésie, kde hrozí narušení dodávek. Cena mědi se stále nachází v ustáleném rozmezí 3,15 až 3,40 dolarů za libru. Jenže obavy o poptávku ze strany Číny, jež obstarává 40 procent světové spotřeby, ukazují v krátkodobém horizontu spíše na možné zlevnění této komodity.
Zlato (XAUUSD) pokračovalo v rally a vystoupalo až na dvouměsíční maxima – konkrétně po nejdelší týdenní šňůře zisků od září 2012. Renomé zlata jako alternativní investice opět posílilo, k čemuž tomuto kovu pomohl i současný pokles amerického dolaru, akcií a dluhopisových výnosů. Největší zásluhu přitom mělo oslabení akciových trhů, následované nákupem dluhopisů. Následně zlato otestovalo prosincové maximum, tedy 1 268 dolarů za unci. Dalším cílem by pak mohl být 200denní klouzavý průměr
1 318 dolarů za unci. Rally však nebyla ani tak podpořena celkovým množstvím burzovně obchodovaných produktů zlata (ETP), neboť toto číslo kleslo o 10 tun na nejnižší hladinu od roku 2009. Naopak – rally těžila z averze k riziku na rozvíjejících se trzích a obav ze zpomalení tamních ekonomik. Stříbro se však svého žlutého kolegu zdráhalo následovat a drželo se svého ustáleného rozmezí, přičemž hranice odporu 20,64 dolarů za unci zůstala na svém místě.
Spotová cena zlata
Zdroj: Saxo Bank