Strmý propad zásob na světových burzách
Zásoby mědi na hlavních světových burzách od začátku loňského července prudce padají. Celkově k 24. 6. 2013 dosahovaly zásoby na burzách v New Yorku, Londýně a Šanghaji 934 597 tun. K 16. 1. 2014 spadly téměř na polovinu, tedy na 473 278 tun. Největší procentuální propad zásob byl na burze COMEX v New Yorku, kde se zásoby propadly o 80 procent. V Londýně se zásoby snížily o 50 procent. Máme za to, že pokračující propad zásob bude jeden z hlavních růstových impulzů pro cenu mědi.
Pokračující deficit mědi na světových trzích
Trh s mědí je podle International Copper Study Group (ICSG) od roku 2010 v deficitu. K vyrovnání trhu nepomohlo ani to, že světová produkce mědi vzrostla o 8,4 % (1,14 miliónu tun) především díky nárůstu v Číně, Chile a Africe. Chile je největší světový producent mědi s celkovým podílem 32 % a 7% nárůst těžby znamená zvýšení produkce o 300 000 tun. Ani tento nárůst produkce však nestačil k vyrovnání deficitu na trhu s mědí. Ten podle ICSG činil v tomto období deficit 230 tisíc tun. Pokud se započítá i změna odhadovaných zásob v Číně, tak celkový deficit dosáhnul 556 tun, což je téměř pětinásobný nárůst schodku oproti stejnému období v roce 2012, kdy tento údaj činil 119 tun. A deficit je větší než v předchozích dvou letech.
Měď sezónně roste na začátku roku
Cena mědi má tendenci sezónně růst mezi 1. až 18. týdnem v roce. Souvisí to s předzásobením ve stavebnictví před začátkem stavební sezóny na severní polokouli. Cena mědi otáčí typicky okolo 19. týdne, kdy má tendenci měsíc klesat, aby obnovila růst na jeden až dva měsíce v období července. Zbytek roku poté typicky klesá. Toto období poklesu cen jsme zažili v uplynulém roce. Nárůst typicky činní průměrně 50 centů za libru mědi. Tento rok může být kvůli extrémní zimě v USA nárůst o pár týdnu oddálen.
Pozitivní vývoj stavebnictví v USA
Hypotéční a nemovitostní trhy utrpěly v rámci finanční krize v USA velkou ránu. Počet nových stavebních povolení v předkrizové době přesahoval ročně 1,6 miliónů. Na konci roku 2008 propadl až na půl miliónu. Stavebnictví se sice ještě nedostalo na předkrizové úrovně, ale i tak jeví známky značného oživení. Anualizované množství žádostí o stavební povolení se v minulém roce drželo nad hranicí 900 tisíc. V prosinci 2014 statistika vykázala 990 000 nových povolení.
Těžební společnosti pokračují v masivních škrtech rozpočtu na průzkum
A to již druhým rokem v řadě. Celosvětové výdaje na průzkum nalezišť kovů propadly minulý rok podle společnosti MinEx Consluting o 10 miliard dolarů, tedy zhruba o 30 procent oproti předchozímu roku. Společnost očekává další propad v tomto roce o 10 procent. Například těžební gigant Rio Tinto Group oznámil, že snížil náklady na průzkum v minulém roce na 968 miliónů dolarů oproti 1 970 miliónům v roce 2012. Australská těžební firma OZ Minerals oznámila, že v tomto roce snížila rozpočet pro průzkum o 62 %. Snížené výdaje na průzkum se podle našeho názoru negativně projeví i na celkovém objemu nové produkce.
Autor analýzy: Vít Jedlička, analytik ve společnosti Colosseum
Celou analýzu si můžete stáhnout v PDF.