Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank
• Komodity se kvůli otřesům na rozvíjejících se trzích propadaly
• Topný olej stále těží podporu z chladného počasí ve Spojených státech
• Cena zemního plynu pořád kolísá a obchodníkům se to už nevyplácí
Ceny komodit se v průběhu uplynulého týdne dále snižovaly. Důvodem byl odlišný výhled pro rozvíjející se a rozvinuté ekonomiky, což jen stupňovalo nejistotu kolem výhledu poptávky po komoditách. Slabší výsledky se týkaly především obou sektorů s kovy. Průmyslové kovy přitom oslabily kvůli horším výrobním datům z Číny a taky kvůli uzavření některých asijských trhů v souvislosti se začátkem nového lunárního roku – konkrétně roku koně.
Drahým kovům se nepodařilo vytěžit maximum z turbulencí na rozvíjejících se trzích, a proto musely podporu hledat jinde. Za to energetický sektor táhla kupředu krátkodobá předpověď pro Spojené státy. Studená zima má přitom na svědomí extrémní volatilitu u zemního plynu a topného oleje, jehož cena rychle stoupala.
Vyhlídky na další vlnu chladného počasí ve Spojených státech nahrávají cenám topného oleje. Na snímku je sněhová pokrývka newyorského Central Parku. Foto: John Anderson, zdroj: Thinkstock
Zemědělskému sektoru se v minulém týdnu vedlo smíšeně. Na jedné straně pokračovala nejistota u klíčových plodin, například pšenice, zatímco rostly ceny kakaa a kávy. Tyto plodiny nakonec zajistily měkkým komoditám úspěšný týden.
Právě káva má za sebou nejlepší týdenní výkon od prosince – přestože se jí předtím nevyhnuly dva týdny ztrát v řadě. Ceně varianty arabica prospívají nadprůměrné teploty a suché počasí v Brazílii, což zvyšuje riziko nižší sklizně – alespoň oproti současným předpovědím na trhu. Varitanta robusta pak částečně těží podporu z arabicy, ale taky z poklesu zásob ve Vietnamu a Indonésii. Jenže Vietnam stále nepustil ven své obrovské zásoby kávy, takže až se exporty ze země obnoví, mohla by cena robusty opět spadnout.
Cena nejaktivnějšího kontraktu na kakao s dodáním v březnu rostla dokonce nejvíce od roku 2011. Pak se však na úrovni 2 900 dolarů za tunu stabilizovala. Zatímco ceny kakaa podpořila zvýšená poptávka ze tří hlavních regionů Evropy, Severní Ameriky a Asie, ke stabilizaci by mohly sloužit větší zásoby z Pobřeží slonoviny – taky vzhledem k současným překoupeným pozicím.
Šílená volatilita u zemního plynu
I když ještě v první polovině ledna rostla cena zemního plynu stabilně nahoru, pak přišla extrémní volatilita a mnoho obchodníků na ni doplatilo. Během minulého týdne došlo dokonce třikrát na denní výkyvy převyšující 12 procent. Volatilita tím pádem vyšplhala téměř ke 100 procentům. Dva dny v řadě dosáhla cena zemního plynu 5,5 dolaru za jeden therm, a následně se rychle odporoučela pod pět dolarů. Rally přitom těžila z urychleného poklesu stavu zásob – poptávka totiž rostla v době, kdy je kvůli počasí produkce této komodity nižší. Jenže pak byla zveřejněna mírnější předpověď počasí na únor, což vedlo k prudkému zvratu. Kontrakty na NGH4 nakonec během pouhých dvou dnů padaly nejprudším tempem nejméně za poslední čtyři roky.
Cena zlata se ustálila. Prohlášení Fedu nakonec vykompenzoval zmatek na rozvíjejících se trzích
Zlato se vrátilo k dolní linii svého současného obchodního rozmezí, přičemž krátkodobý výhled bude hodně záležet na vývoji amerických akcií a dolaru. Žlutý kov sice nejprve těžil podporu ze zmatků na rozvíjejících se trzích, pak však přišla příznivá ekonomická data ze Spojených států. A zlatu příliš nepomohlo ani pokračující utlumování amerického programu nákupu aktiv a zpomalující poptávka z Číny. Komoditě se nepodařilo zakotvit nad hranicí odporu na 1 272 dolarech za unci, a tudíž se mohla rozloučit s další várkou dlouhých pozic. I tak ale zlatu nahrává, že akciové trhy zatím nedokázaly opakovat své loňské úspěchy. Proto by se mohlo udržet nad důležitou hranicí podpory 1 231 dolarů za unci.
Přestože se zlato nedokázalo vymanit ze současného obchodního rozpětí, leden pro něj dopadl úspěšně. Poprvé od srpna se mu podařilo dostat na měsíční bázi do kladných hodnot zisku. Nakonec tak překonal jak dluhopisy, tak i akcie a dolar. Postoj investorů se sice ve srovnání se začátkem roku vylepšil, ale stejně od něj institucionální investoři dávají ruce pryč a hedgeové fondy se zapojují jen nepatrně. Ovšem pokud bude slabý výkon akciových trhů pokračovat a nezastaví se ani krize na rozvíjejících se trzích, mohl by se upravit celkový výhled pro růst světové ekonomiky. To by mohlo investory přesvědčit, aby se ke zlatu vrátili. Do té doby však bude medvědí přístup mnoha investorů zlatu ve vzestupu překážet.
Silný dolar a klesající akcie brání ropě v dalším rozletu
Ropa WTI se vyšplhala na nejvyšší hodnoty od začátku ledna – díky snižujícím se zásobám a chladné zimě ve Spojených státech. Přesto je další růst nad 99 dolarů za barel spíše limitovaný – zmatek na rozvíjejících se trzích by totiž mohl ovlivnit budoucí poptávku. Zároveň je třeba vzít v potaz silný dolar a klesající akcie. Cenový rozdíl mezi ropou Brent a WTI se poprvé od listopadu dostal pod 10 dolarů. Vyšší produkce z Libye totiž zajistila lepší dostupnost ropy ze států uskupení OPEC, zatímco byla americká poptávka podpořena chladným počasím. A jelikož se blížíme k únoru a březnu, na další snižování rozdílu mezi oběma typy ropy už by nemuselo dojít. Poptávka po ropě z rafinerií na pobřeží Mexického zálivu pak možná povolí – to až zase na jaře začne údržbová sezona.