Komodity zahájily únor úspěšně, hlavně díky zemědělskému sektoru

11.02.2014 | , saxo247
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank • Zemědělský sektor ukončil dvouměsíční šňůru špatného momenta • Cena pšenice na chicagské burze CBOT rostla, díky chladnému počasí ve Spojených státech • Zlato vyčkává na impuls k lepším zítřkům Komoditnímu sektoru se podařilo úspěšně vstoupit do nového měsíce února. Nejvíce zisků mu přitom v předešlém týdnu plynulo...

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

• Zemědělský sektor ukončil dvouměsíční šňůru špatného momenta

• Cena pšenice na chicagské burze CBOT rostla, díky chladnému počasí ve Spojených státech

• Zlato vyčkává na impuls k lepším zítřkům

Komoditnímu sektoru se podařilo úspěšně vstoupit do nového měsíce února. Nejvíce zisků mu přitom v předešlém týdnu plynulo z obilovin a sektoru měkkých komodit, a částečně taky z obou sektorů s kovy. Akciové trhy se po slabém úvodu roku 2014 nakonec stabilizovaly, v čemž jim pomohla hlavně lepší ekonomická data ze Spojených států. A taky fakt, že se měny rozvíjejících se trhů vzpamatovaly z nedávných těžkých ztrát.

Největší podíl na ziscích u komodit ale mělo počasí. Chladná zima v Severní Americe a velmi suché léto na té jižní poskytly podporu především kávě typu arabica a pšenici obchodované na chicagské burze CBOT. Díky pozitivnímu momentu u indexu DJ-UBS Agriculture index si zemědělský sektor nyní užívá prvních dobrých výsledků od začátku loňského prosince.

Svůj první týdenní zisk v tomto roce si připsala i měď. A to díky optimistickým vyhlídkám růstu ve Spojených státech, které poptávku po tomto klíčovém průmyslovém kovu podporují. Nejenže se zlepšují ekonomická data v USA, ale měď posilovala už i na šanghajské burze. Asijským obchodníkům totiž skončily prázdniny, respektive oslavy nového roku. Navíc dobré zprávy přichází i z Londýnské burzy kovů, která sleduje stále nižší stav zásob mědi. Ty konkrétně poklesly na 308 000 tun, tedy na nejnižší číslo za posledních 13 měsíců a méně než polovinu z 678 000 tun evidovaných při maximu v červnu 2013. Narůstá také cena za okamžitou dodávku mědi, což už tradičně značí omezenou dostupnost zásob. Kontrakty futures na vysoce kvalitní měď s dodáním v březnu se odrazily od dvouměsíčního minima 3,175 dolaru za libru a nyní by se mohly šplhat k hodnotě 3,27 nebo možná 3,30 dolaru za libru. Růst by tak měly alespoň do doby, než narazí na hranici odporu.

Cena pšenice obchodované na burze CBOT rostla, díky chladnému počasí v hlavních pěstitelských regionech této komodity ve Spojených státech. Podobné podpory se dočkal i energetický sektor, který v minulém měsíci zaznamenal oživení poptávky po zemním plynu a destilovaných palivech. Nyní však už teploty hluboko pod bodem mrazu decimují i americkou zimní úrodu. Zpráva amerického ministerstva zemědělství z 3. února dokonce mluví o tom, že možná jen 35 procent kansaské úrody bude v dobrém stavu (namísto původně odhadovaných 58 procent). Až do 28. ledna se přitom ve výhledu mluvilo o nadcházející sklizni jako o rekordní, což u pšenice z CBOT vedlo k hromadění čistých krátkých pozic na 62 500 kontraktů futures. Uzavření mnoha z těchto pozic nakonec této komoditě pomohlo k pětiprocentnímu zisku.


 jaro

Chladné počasí ve Spojených státech ovlivňuje úrodu a žene nahoru ceny pšenice na burze CBOT. Foto: Wirepec \ Thinkstock


Káva typu arabica a cukr se dočkaly silné podpory z velmi suchého počasí, které nyní trápí regiony na jihu Brazílie. Cena cukru vystoupala na 16,38 centů za libru, pak se však dostavilo vybírání zisků po nejdelší rally za poslední čtyři měsíce. Tu vyvolaly obavy o menší brazilskou sklizeň – kvůli současné vlně veder. Agentura Bloomberg dokonce uvedla, že Brazílie zažila nejteplejší leden ve své historii a nejméně srážek za posledních 20 let. Na rally se přitom nejprve velkou měrou podílely hedgeové fondy. Pak však svých 200 000 čistých dlouhých pozic z loňského října obrátily na 58 657 čistých krátkých kontraktů k 28. lednu.

Co se týče sektoru měkkých komodit, největší pozornosti se těšila káva typu arabica. Její cena totiž stoupla o více než 10 procent, neboť těžila ze změny sentimentu po nedávných zprávách o škodách na úrodě způsobených nepříznivým počasím v Brazílii. Když pak cena arabiky dosáhla devítíměsíčního maxima, začala padat. Objevily se totiž předpovědi, že na konci února by na plantáže mohlo konečně začít pršet. Pak si však obchodníci uvědomili, že si více než měsíc trvající období sucha musí vybrat svou daň, a káva tak mohla před víkendem začít posilovat. Ještě v listopadu ale cena kávy na 100 centech za libru překonala sedmileté minimum. Následně se začala vzpamatovávat a v minulém týdnu zrychlila natolik, že nyní míří ke 150 centům za libru.

Káva typu arabica, kontrakt na nejbližší měsíc

Ropa typu Brent se v minulých pěti týdnech nedokázala vymanit z dvoudolarového rozmezí, zatímco cena ropy WTI rostla. Nahoru ji táhla především silná domácí poptávka, způsobená nejtužší zimou za posledních několik let. A taky kvalitnější síť ropovodů v rámci Spojených států, díky které se začaly snižovat zásoby černého zlata v oklahomském Cushingu, hlavním překladišti americké ropy obchodované na burze v New Yorku. Většina aktivity se tak soustředila na burzovní arbitráž a rozdíl cen mezi oběma typy ropy. A jelikož se WTI vedlo dobře, cenový spread v předchozím týdnu setrval pod 10 dolary za barel.

Čínský index nákupních manažerů PMI byl naposledy slabší, než se čekalo. A jelikož se zrovna nedaří ani rozvíjejícím se ekonomikám, poptávka po ropě by v příštích měsících mohla zpomalit. Tím pádem se zdá v průběhu příštích týdnů i měsíců omezený i růstový potenciál obou typů ropy – taky vzhledem k očekávanému silnému růstu produkce v zemích mimo uskupení OPEC v tomto roce. Navíc domácí poptávka ve Spojených státech bude ještě ke všemu narušena údržbovou sezonou, během které se zájem ze strany rafinerií běžně propadá až na nejnižší úroveň v roce.

Cena zlata se i tentokrát pomalu zvyšovala. Přičemž obchodníci dále hledali nějaký spouštěč nebo událost, která by zlato dostala z ustáleného rozmezí 1 231 až 1 280 dolarů za unci. Snažili se dostat cenu zlata nahoru například během chaosu na rozvíjejících se trzích, kvůli slabšímu výsledku akcií na vyspělých trzích, nižším výnosům dluhopisů a slabšímu dolaru. To vše sice mělo cenu zlata podpořit v růstu, ale nepovedlo se. Naposledy zveřejněné objemy spekulativních obchodů u hedgeových fondů dále mluví ve prospěch pokrývání krátkých pozic (tzv. short covering) a zlatu nahrávají. Jenže do doby, než se objeví udržitelný růst, se bude velká část obchodníků dívat na vyšší ceny jako na dobrý signál k prodeji. Cena nad 1 272 dolary by mohla podobné myšlenky zaplašit a pomoci zlatu přesunout se nad další klíčovou hranici odporu na 1 308 dolarech za unci. Naopak při propadu pod 1 230 dolarú by mohlo dojít ke zcela opačnému, tedy sestupnému trendu.

Zdroj: Saxo Bank

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE