Ceny většiny komodit díky vzácným kovům rostly

19.02.2014 | , saxo247
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

John J Hardy, hlavní FX stratég Saxo Bank • Komodity těžily ze slabého dolaru, jehož propad spustilo prohlášení Yellenové • Pokračující chladné počasí ve Spojených státech podporuje prudký růst ceny zemního plynu • Zlatu se podařilo překonat hranici 1 300 dolarů za unci Většina komodit v uplynulém týdnu posílila. To se týkalo hlavně sektoru vzácných...

John J Hardy, hlavní FX stratég Saxo Bank

• Komodity těžily ze slabého dolaru, jehož propad spustilo prohlášení Yellenové

• Pokračující chladné počasí ve Spojených státech podporuje prudký růst ceny zemního plynu

• Zlatu se podařilo překonat hranici 1 300 dolarů za unci

Většina komodit v uplynulém týdnu posílila. To se týkalo hlavně sektoru vzácných kovů, kde se z velmi výrazných zisků těšily zlato a stříbro. Tyto kovy dokonce atakovaly klíčové hranice podpory. K celkové síle na komoditním trhu přispěl především slabý dolar, který se propadl hned po prvním hlavním projevu šéfky Fedu Janet Yellenové, konkrétně na pololetním vystoupení před Kongresem. Dolaru nepomohly ani velké tržby z maloobchodu, naopak politika Fedu podpořila riziková a drahá aktiva. Hrozivě vypadající zimní počasí pak v minulém týdnu vyhnalo ceny zemního plynu zase o něco výš.

Výkonnost jednotlivých komoditních sektorů v předešlém týdnu

 graf_comodity_1Když se podíváme na to, jak se vedlo jednotlivým komoditám, tak nejlépe ze všech dopadl zemní plyn obchodovaný na burze v New Yorku. A to díky dalšímu kolu extrémního počasí v těch nejobydlenějších oblastech Spojených států. Přitom stav jeho zásob zůstává nebezpečně nízko. Na druhém až čtvrtém místě se pak umístily vzácné kovy.

Výkonnost jednotlivých komodit v předešlém týdnu

 graf_comodityZlatu se v minulém týdnu dařilo a do pátečního rána dokonce díky rally překonalo hranici 1 300 dolarů za unci. Poprvé za (téměř) poslední rok se tak dokázalo dostat až na svůj 200denní klouzavý průměr (nyní kolem 1 303 dolarů za unci). Slabá data, která přichází ze Spojených států, totiž způsobila, že trh začal přemýšlet o možném úhybném manévru Fedu z ohlášeného ukončování kvantitativního uvolňování. To naopak povzbudilo ceny aktiv a poškodilo americký dolar. Navíc se začíná zvedat i fyzická poptávka po zlatě ze strany Číny.

Také stříbro v pátek ráno konečně opustilo své pevně zakotvené rozmezí 19 až 20,50 dolaru za unci a vyšplhalo se blízko 21 dolarů za unci, což byla nejvyšší hodnota od poloviny listopadu. Přiblížilo se tak svému 200dennímu klouzavému průměru okolo 21 dolarů za unci, přičemž další technická hranice se nachází na 21,50 dolaru. Právě to je pro stříbro klíčová výzva.

Hlavním tématem na amerických energetických burzách i nadále zůstává počasí – další vlna zimních extrémů trápí severovýchod i východ země, tedy nejhustěji obydlené části USA. Cena březnového kontraktu na zemní plyn se kvůli velmi volatilnímu obchodování přiblížila zpátky k 5,00 dolaru. Přitom denní uzávěrky v případě kontraktů na přechozí měsíce zůstaly v technicky významné oblasti 4,65 dolaru, což je o 100 procent více než u předchozí rally vycházející z listopadových minim. Rolovací kontrakt z března na duben je už každoročně kritický, protože není jasné, kdy zima ve Spojených státech skončí. Právě tyto dva měsíce by mohly výrazně kolísat – osud celého trhu totiž mají v rukou meteorologové.

Zásoby zemního plynu jsou právě na své nejnižší úrovni za posledních deset let. Můžou za to klíčové odběratelské státy, které jen v průběhu minulého týdne odčerpaly ze zásob celkem 237 miliard kubíků plynu. A to ještě není jasné, co se zásobami udělá konec týdne, respektive uplynulý víkend. Obchodníci teď budou muset postupovat opatrně – kombinace nízkých zásob a neobvykle dlouhé zimy by totiž mohla ceny a spready divoce rozhýbat. Kritické bude načasování přechodu, tzn. až se začnou těžit nové zásoby.


 zima

Zásoby zemního plynu se díky pokračujícímu zimnímu počasí ve Spojených státech ztenčují.  Foto: Spencer Platt \ Thinkstock


 

Cena ropy WTI se v uplynulém týdnu téměř neměnila. Komodita se tak stále obchoduje na vysokých hodnotách těsně pod 100 dolary za barel, což je blízko říjnovým maximům. Také ropě chladné počasí svědčí a nemusí se tolik znepokojovat nevyrovnanými výkony americké ekonomiky. Ironií by přitom mohlo být to, že počasí na jedné straně podporuje ceny energií a na straně druhé oslabuje ekonomická data, která by obvykle ceny ropy srážela dolů. Díky dalšímu čerpání zásob pak rostly i ceny ropných produktů.

Cenový rozdíl mezi ropou typu WTI a Brent se na konci týdne smrskl na nejnižší hodnotu – konkrétně pod 8,50 dolaru za barel – od loňského října. Za to může americká ropa poděkovat počasí na severu USA. Zásoby WTI se vymanily ze svých minim a pohybují se na horním konci svého pětiletého rozmezí. Ovšem zásoby destilovaných paliv a propanu jsou díky “zimní” poptávce extrémně nízko.

Nejbližší kontrakt na pšenici obchodovanou na chicagské burze CBOT zažil silnou rally. Za vším opět stály obavy, že nejchladnější zima ve Spojených státech za poslední léta by mohla ještě více poškodit zimní úrodu této obilniny. Pšenice z CBOT ukončila rok 2013 tím, že krátké spekulativní pozice téměř dosahovaly historických extrémů. Tudíž tady vidíme prostor pro další pohyb – ten bude záviset na vývoji počasí a pozičním riziku.

Káva typu arabica prošla v minulém týdnu mírnou konsolidací – poté, co její cena v lednu “vystřelila až ke hvězdám”. Rally z minulého měsíce přitom hnaly kupředu obavy, že by úrodu mohlo poškodit neobvykle teplé a suché počasí v Brazílii, stejně jako redukce spekulativních pozic. Konsolidace by v příštím týdnu nebo dvou týdnech mohla vést k dalšímu růstu cen arabiky, a kontrakty na nejbližší měsíce by nakonec mohly přesáhnout 145 centů za libru.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE