Předplacení vstupních poplatků se nemusí vyplatit

26.02.2014 | , Finance.cz
INVESTICE


Článek byl dočasně vyřazen z databáze.

Modelový příklad

Výše jsme uvedli, že investor by musel dostat vyšší slevu na vstupním poplatku, než nabízejí prodejci dlouhodobých investičních produktů. Proč tomu tak je, si ukážeme na modelovém příkladě.

Pokud by investor investoval po dobu 30 let částku tisíc korun do fondového portfolia, přičemž prvních dvacet let by jej tvořily čistě akciové fondy (poplatek 5 % a čisté roční zhodnocení 5,5 %), následně pak by docházelo k realokaci portfolia až do velmi konzervativních investic (průměrná roční výkonnost 1,5 % a vstupní poplatek 0,8 %). Pak by při dvouprocentní inflaci (počítánu pro obě varianty vstupního poplatku), vývoj nominální i reálné hodnoty modelovaného portfolia ukazoval, že výhodněji vychází varianta průběžně placených vstupních poplatků. Neboť při předplácení vstupního poplatku by investor začal ve skutečnosti investovat až od 16. měsíce, neboť nejdříve by musel uhradit vstupní poplatek za 30leté období. To by byl hendikep, protože by se tak připravil o participaci na výkonnosti akciových trhů. A pozdější investování plných 1000 korun místo 950 korun již tento hendikep nevyrovná.

Pro a proti

V modelovém příkladu se varianta průběžně placeného poplatku ukazuje jako výnosnější než u předplaceného poplatku. Tento rozdíl je umocněn tím, že předplacené vstupní poplatky mají charakter utopených nákladů a přestoupení na jiný produkt v průběhu investičního období by řádně zamával s čistou výnosností dlouhodobého investování. Podobně je tomu i v případě potřeby dočasného zastavení měsíční investice.

Na druhou stranu však nižší výnosnost předplacené varianty není zásadní. Navíc platí, že čím více konzervativní klient, tím více se výhodnost průběžně placených poplatků snižuje (nižší výnosnost zvyšuje úlohu slevy na vstupním poplatku). Podobně pro předplacené poplatky hovoří i kolísavost hodnoty akcií. Investor sice může u průběžně placeného poplatku mít více zainvestováno na počátku, pokud by však došlo k propadu hodnoty akcií (dluhopisů apod.), tak by se výhoda vyšší zainvestovanosti rozplynula.

-->


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE