Jaká jsou fakta: ruská plně vyzbrojená armáda je na cizím svrchovaném území a obsazuje důležitá stanoviště. Celý západní svět diplomaticky tlačí na prezidenta Putina, aby své vojáky stáhl. Ten se tomu jen směje a operace „ochrana rusky hovořících lidí“ pokračuje se zbraněmi v ruce. Říká, že bude plnit cíl všemi prostředky. Tyto informace nejsou příliš uklidňující a trhy jsou oprávněně nervózní.
Na druhou stranu je třeba situaci přirovnat k něčemu alespoň částečně podobnému. Například situace v Sýrii před několika měsíci byla vážná a velmi podobná Ukrajině. Také tam hrozila válka, možná i jaderná, ale situace postupně vyšuměla. Nebo například tsunami v Japonsku, které poškodilo jadernou elektrárnu Fukušima, vyvolávalo ve světě (i akciovém) obavy z jaderné katastrofy a trhy krátkodobě poklesly o několik procent. I Fukušima, i Sýrie představovaly potenciálně velkou hrozbu pro celý svět a aniž by se situace trvale vyřešila, akciové trhy na ně rychle zapomněly.
Myslím si, že velmi podobná situace nastane i s Ruskem. Putin není blázen aby začal střílet a skutečně na sebe poštval celý západní svět. Navíc ví, že Ukrajince lehce vytlačí bez výstřelu. Sám navíc dementoval, že by chtěl Krym připojit k Rusku. Myslím si, že mu bude stačit pouze obsadit území, mít nad ním kontrolu a zejména (a to je to proč to celé dělá) mít kontrolu nad přepravou ropy a obilí po Černém moři.
A proto považuji situaci na Krymu za v podstatě vyřešenou, tedy pokud mluvím o negativních reakcích na akciových trzích. Samozřejmě definitivní politické řešení je předpokládám v nedohlednu, ale moje doporučení investorům je: kupovat. I kdyby přišlo ještě pár turbulentních dní, je to pouze malá epizoda na rostoucím trhu.
Autor příspěvku je analytikem společnosti Cyrrus