Těžební průmysl začíná lákat investory

14.03.2014 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Navzdory poklesu cen komodit investoři nakupují akcie těžebních společností, protože pokles měn zvedá jejich zisky. V zemích jako jsou Austrálie, …

Navzdory poklesu cen komodit investoři nakupují akcie těžebních společností, protože pokles měn zvedá jejich zisky. V zemích jako jsou Austrálie, Indonésie nebo Brazílie, které vytváří nejvíce pracovních míst v hornictví na světě, poklesly zdejší měny v loňském roce o 15 až 20 procent proti americkému dolaru. Tím se snížily náklady a výdaje na nové projekty a zároveň se tak kompenzují slabší ceny komodit především železné rudy a mědi. Tato situace pomohla například společnostem, jako jsou Anglo American, BHP Billition nebo Rio Tinto, která dosáhla největších zisků z devizových pohybů za posledních 10 let. Například Index těžebních společností S&P / TSX vzrostl za tento rok již o 7 procent.

Propad měn rozvíjejících se zemí je pro důlní průmysl vítanou úlevou. Zisky těžebních společností byly za poslední roky pod tlakem, protože ceny komodit klesaly a měny rostly. Zpomalení růstu v Číně, která je největším světovým spotřebitelem komodit, byl obzvláště alarmující a tlačil ceny akcií dolů. Podle George Cheveleyho, portfolio manažera ve společnosti Investic Asset Management v Londýně, současná situace znamená návrat do normálu.

Podle některých analytiků působí měnové pohyby těžebním společnostem přirozené zajištění proti měnícím se cenám komodit. Firmy obvykle totiž nemývají žádné jištění proti rychlým měnovým výkyvům.
Obnovený zájem investorů o těžební sektor má co dočinění s jeho mimořádným podhodnocením, které nastalo v loňském roce. Pro Anglo American byl propad v příjmech, které způsobily nízké ceny komodit, nahrazen oslabením měny ze sta procent za poslední účetní období. Naopak v období 2012 – 2013 tato kompenzace činila pouhých 9 procent. Společnost BHP Billiton na tom byla ještě lépe a zaznamenala tuto náhradu o velikosti 214 procent proti průměrným 21 procentům. Na druhou stranu stávající výhody plynoucí z oslabených měn nejsou udržitelné a nelze se na ně vždy spoléhat.

Graf: Nižší příjmy způsobené poklesem cen komodit byly nahrazeny příjmy z oslabení měnových kurzů (Zdroj Deutsche Bank, WSJ)

 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE